تازه ها
خانه / اخبار / آیسک کانون مبارزات منطقه علیه رژیم ستمشاهی
آیسک کانون مبارزات منطقه علیه رژیم ستمشاهی

آیسک کانون مبارزات منطقه علیه رژیم ستمشاهی

               آیسک کانون مبارزات منطقه علیه رژیم ستمشاهی

مرتضی عرب نجات: «آیسک» اگرچه در دوران انقلاب ، اگرچه روستایی بیش نبود ولی کانون مبارزات علیه رژیم ستمشاهی بود . جواد حاتمی یکی از محققان بومی می گوید: جرقه انقلاب و نهضت اسلامی امام خمینی(ره) در آیسک به حدود ۱۰ سال قبل از پیروزی انقلاب بر می گردد، زمانی که جوانمرد فاضل حجت الاسلام والمسلمین شهید هاشمی نژاد برای کمک رسانی به زلزله زدگان سال ۴۷ در منطقه حضور داشت و روشنگری او برخی انقلابیون را با افکار و راه امام خمینی(ره) آشنا کرد.ولی حرکت‌های محسوس و روشن از سال ۱۳۵۵ با دعوت از روحانیان انقلابی و مقلد امام (ره) شروع و با شهادت آقا سید مصطفی خمینی در سال ۵۶ ، روز به روز شور و هیجان مردم بیشتر شد.اعلامیه و نوارهای سخنرانی حضرت امام (ره) از مشهد و توسط نیروهای انقلابی تهیه می شد. وی می افزاید: حضور انبوه مردم در مراسم مذهبی و تعزیه خوانی ها حکایت از علاقه مردم به اهل بیت(ع) و ولایت داشت. آگاهی بخشی به مردم در مراسم عزاداری محرم و ماه مبارک رمضان به اوج خود می رسید تا این که حدود ۱۰ روز مانده به محرم سال ۵۷ تذکر داده شد که انقلابیون این محل از فعالیت های سیاسی دست بردارند.

این محقق می افزاید: عصر روز دوم محرم مصادف با ۱۳آذر۵۷جانشین فرمانده ژاندارمری فردوس به آیسک آمد وسید حسن برومند از انقلابیون آیسک را دستگیر کرد و به پاسگاه سرایان و سپس به گروهان ژاندارمری فردوس برد ناگهان صدای بی سیم بلند می شود،پاسگاه ژاندارمری سرایان اعلام می کند که آیسکی ها با بیل و کلنگ پاسگاه را محاصره کرده و هر آن پاسگاه را بر سر ما خراب خواهند کرد. آنها «سید برومند» را می خواهند. به آنها دستور داده شد که اعلام کنند «برومند» در فردوس است. بی سیم خاموش می شود و فرمانده ژاندارمری تهدید می کند که «امشب چنان خونی در فردوس بریزم که جوی خون راه بیفتد».در باران شدیدی که می بارید نیروهای نظامی مسلح و با کلاه آهنی به صف می شوند. زمانی نمی گذرد که صدای بی سیم بلند می شود و از ورودی شهر فردوس خبر می دهند که یک کامیون با۲۰۰ نفر از آیسک وارد شده و بلافاصله اعلام شد یک خودرو با ۱۰۰نفر وارد شده و… ماموران دست و پای خود را گم می کنند و …آن شب روستاییان انقلابی آیسک، سرایان و جمعی از انقلابیون شهر فردوس همت کردند و با این که برخی خودروها به علت بارندگی شدید و جاری شدن آب رودخانه های مسیر در راه مانده بودند خود را به فردوس رساندند.نیمه های شب رئیس شهربانی فردوس به گروهان ژاندارمری می آید و از اوضاع ابراز نگرانی می کند او سپس به ورودی فردوس رفته و مردم را به آرامش دعوت می کند. با میانجیگری او انقلابی دستگیر شده آزاد می شود. صبح روز بعد با حضور جمعیت زیادی از مردم مناطق سرایان، آیسک و روستاهای اطراف و با همکاری مردم فردوس راهپیمایی بسیار عظیمی در فردوس به راه می افتد. هر روز این برنامه ادامه دارد تا این که روز هشتم محرم سال ۵۷ مصادف با ۱۸ آذر مجسمه شاه با وجود مخالفت شدید و حضور نیروهای امنیتی از سکوی میدان اصلی شهر پایین کشیده می شود.حضور مردم آیسک در این تظاهرات قوت قلب انقلابیون منطقه می شود و روزهای نهم و دهم محرم هم راهپیمایی ها در فردوس ادامه می یابد. انقلابیون روستاها منتظرند تا هموطنان آیسکی به فردوس برسند.

حاتمی می افزاید: تظاهرات ها تا پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۵۷ در منطقه تداوم دارد.استقبال مردم آیسک از راهپیمایی کنندگان شهر فردوس که به آیسک آمده اند نیز خاطرات شنیدنی دارد.این هم صحنه ای از اجتماع مردم آیسک در مقابل هیئت حسینی این شهر است که میعادگاه زنان و مردان مبارز و انقلابی این دیار بود.اعلامیه های حضرت امام(ره) توسط برخی از فعالان بازنویسی و تکثیر و در روستاهای منطقه توزیع می شد.

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*