تازه ها
خانه / اخبار / امام جمعه آیسک: مشکل امروز اقتصاد ما منفعت‌طلبی‌های زیاده‌خواهانه است.
امام جمعه آیسک: مشکل امروز اقتصاد ما منفعت‌طلبی‌های زیاده‌خواهانه است.

امام جمعه آیسک: مشکل امروز اقتصاد ما منفعت‌طلبی‌های زیاده‌خواهانه است.

امام جمعه آیسک :
مشکل امروز اقتصاد ما منفعت‌طلبی‌های زیاده‌خواهانه است

حاتمی / امام جمعه بخش آیسک در خطبه اول نماز جمعه ۱۹آذر، پس از سفارش خود ونمازگزاران به رعایت تقوای الهی، در ادامه مباحث هفته های گذشته پیرامون دعای ۲۵ صحیفه سجادیه، هفتمین ویژگی یک فرزند صالح در مکتب امام سجاد علیه السلام «دشمن شناسی»، گفت : باور به وجود دشمن و اقدامات او و شناخت نسبت به او و شگرد های او برای ما به عنوان جامعه اسلامی بسیار ضروری و واجب است.
حجت‌الاسلام والمسلمین «علی رادمرد »
افزود: وقتی آیات قرآن کریم و احادیث را بررسی می کنیم در یک تقسیم بندی دشمن به دو بخش تقسیم می شود ، دشمن بیرونی و دشمن درونی و ما اگر بر دشمن درونی خودمان نتوانیم فائق بیائیم مسلما بر دشمن بیرونی نمی توانیم مسلط بشویم.
وی افزود :از همه‌ دشمنها بدتر، دشمن درونى ما، نفْسِ راحت‌طلب ما، تنبلى ما تن‌آسایى ما و عدم تدبیر ما در پیشبرد امورمان است‌. وی با بیان اینکه بین بغض و عناد تفاوت است ،افزود: بغض یک حالت نفسانی و قلبی است و عناد یک گونه رفتار است که انسان اقدام و عملی را از خود نشان می دهد.
خطیب نماز جمعه آیسک در خطبه دوم با اشاره به ۵ جمادی الاولی سالروز میلاد حضرت زینب کبری سلام الله علیها گفت :زینب کبری (س) یک زن بزرگ است. عظمتی که این زن بزرگ در چشم ملت‌های اسلامی دارد فقط به خاطر این نیست که دختر علی‌بن‌ابیطالب(ع) یا خواهر حسنین(ع) است. نسبت‌ها هرگز نمی‌توانند چنین عظمتی را خلق کنند. ارزش و عظمت زینب کبری(س)، به خاطر موضع و حرکت عظیمِ انسانی و اسلامی او بر اساس تکلیف الهی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین رادمرد با تبریک روز پرستار به پرستارانی که در این ایام و سالهای کرونایی خوش درخشیدند و خالصانه و مجاهدانه تلاش کردند، گفت :مطمئن باشید که هر لحظه‌ای، ثانیه‌ای، دقیقه‌ای که در این کار، با توجه به احساس تکلیف در مقابل بیمار، در مقابل انسان دردمند می‌گذرانید، یک حسنه‌ای را از خدای متعال و یک پاداش و اجری را دریافت می‌کنید.
. ی با بیان اینکه، یکی از مهمترین پرسش‌هایی که این روزهام رح است این است که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد اوضاع اقتصاد چگونه خواهد شد؟ اگر دشمن دست از تحریم ایران برندارد، آیا راهی برای حل معضلات اقتصادی، وجود دارد؟ اصلا می توان تحریم‌ها راخنثی کرد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت:
واقعیت این است که نمی‌توان مساله تحریم‌ها را در کاهش رشد اقتصاد کشور نادیده گرفت، اما گره زدن نجات اقتصاد به مذاکرات یک جنگ روانی و ادراکی برای ملتهب کردن جامعه است.بارها گفته‌ایم و شنیده‌ایم که تحریم‌ها نهایتا ۲۰درصد در وضعیت اقتصادی ایران تاثیر دارد. وی تصریح کرد :البته انجام مذاکرات برای رفع تحریم است. این یعنی این که علیرغم اتهام‌زنی‌ها به دولت سیزدهم که در پی رفع تحریم و مذاکره نیست؛ دولت به طور جدی در پی رفع تحریم‌ها است و اساسا تمرکز خود بر مذاکره را رفع تحریم قرار داده است. و والبته اداره کشور را هم به مذاکرات گره نزدند. در کنار سایر مسیر ها ، این مسیر را هم پیش می برند.
امام جمعه بخش آیسک افزود:فرهنگ‌سازی برای کار جهادی و مدیریت جهادی همراه باعقلانیت و تدبیر صحیح در مدیران و مسوولین کشور است که متاسفانه تا به حال چندان به این موضوع توجه نشده است.به گفته وی، مسوولین باید بدانند برای تامین منافع ملی به مسوولیت برگزیده شده‌اند. این چیزی است که خوشبختانه در مسئولان ارشد کنونی دیده می‌شود و این کار جهادی خودبخود فرهنگ‌سازی کرده و در لایه‌های میانی جریان خواهد یافت.
ناطق تصریح کرد :اصلاح ساختارهای معیوب اقتصادی یکی از مهمترین گام‌ها اصلاح ساختار بودجه مبتنی برشفافیت است. دولت وعده داده است بودجه سال ۱۴۰۱ واقعی و شفاف بسته شود و بیش از چند هزار ردیف زاید و گیج‌کننده، حذف شود.وی اصلاح ساختارهای مالیاتی و تلاش برای اخذ مالیات‌های برزمین مانده و جلوگیری از فرارهای مالیاتی را مورد تاکید قرار داد.
ناطق افزود: تدوین قانون برای اصلاح فضای کسب و کار که خوشبختانه توسط وزیر اقتصاد ابلاغ شده است باید اجرایی شود. به گفته وی اگر شفافیت ایجاد شود دیگر شاهد امضاهای طلایی و تخصیص‌های رانتی ارز ۴۲۰۰تومانی نخواهیم بود.
امام جمعه آیسک، با تاکید بر فروش اموال مازاد دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی که درآمد هنگفتی را برای دولت به ارمغان خواهد آورد، تاکید کرد:متاسفانه دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی علاقه‌ای به فروش ساختمان‌ها و املاک خود ندارند درحالی که اینگونه ساختمان‌های مجلل اشرافی هیچ فایده‌ای جز رکود سرمایه مردم و فاصله گرفتن از مردم ندارد.

حجت الاسلام رادمرد، ایجاد شفافیت اقتصادی را رمز عبور از چالش‌های مختلف اقتصادی دانست وگفت :یکی از راه‌ها شفاف‌سازی ، میزان حقوق و مزایای دولتی برای بهینه‌سازی و شفاف‌سازی نظام پرداخت است که اکنون شروع شده است. این اتفاق باید در شفاف‌سازی اموال مسئولان و خانواده‌هایشان بیفتد.
وی تصریح کرد :با اصلاح ساختارها، ایجاد و تقویت نظام شفافیت اقتصادی، اصلاح قوانین کسب و کار، اصلاح نظام بودجه، برخورد قاطع با قاچاق کالا، اصلاح نظام بانکی و بازار سرمایه و تنظیم و اصلاح نظام توزیع کالاهای اساسی، بخش مهمی از مشکلاتی که ربطی به تحریم‌ها ندارد حل خواهد شد.
وی افزود :مشکل امروز اقتصاد ما وجود نقاط کور و منافذ پنهان و منفعت‌طلبی‌های زیاده‌خواهانه برخی مسئولان است که باعث شده است عده‌ای سودجو و زیاده‌طلب پشت این نقاط کور مخفی شوند و منافع بادآورده را نصیب خود کنند.
به گفته وی اگر روحیه جهادی، مدیربت جهادی، تلاش مجاهدانه با برنامه‌ریزی اصلاح‌گرانه و تقویت شفافیت و روحیه خدمتگزاری در مدیران و سیاستگذاران تقویت شود و اگر شلاق عدالت بر سر زیاده‌خواهان بدون ملاحظه و با رعایت عدالت باشد، حتی در صورت تداوم تحریم‌ها می‌توان با عزت و کرامت ایستادگی کرد و شرافتمتدانه زندگی کرد و از این بحران ها عبور کرد.

برگرفته از پایگاه خبری آیسک

Views – 108

درباره‌ی عبداله افخمی راد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*