تازه ها
خانه / اخبار / امام جمعه بخش آیسک : مشارکت مردم در انتخابات نه بزرگ به جنگ احزاب تحریم بود
امام جمعه بخش آیسک : مشارکت مردم در انتخابات نه بزرگ به جنگ احزاب تحریم بود

امام جمعه بخش آیسک : مشارکت مردم در انتخابات نه بزرگ به جنگ احزاب تحریم بود

امام جمعه بخش آیسک :
مشارکت مردم در انتخابات نه بزرگ به جنگ احزاب تحریم بود

حاتمی / امام جمعه بخش آیسک در خطبه اول نماز جمعه ۴تیر ۱۴۰۰،پس از سفارش به رعایت تقوای الهی، در ادامه خطبه های گذشته پیرامون دعای ۲۵ صحیفه سجادیه یکی از ۷ویژگی فرزند صالح در مکتب امام سجاد علیه السلام را «شنوای حق و نسبت به اولیا عاشق و خیرخواه ونسبت به تمام دشمنان ، دشمن و غضبناک» بیان کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین «علی رادمرد» اظهار داشت :مسأله‌ی تشخیص حق از باطل، یکی از آن مسایلی است که در طول تاریخ بشر و تاریخ نبوتها، نقطه‌ی دشوار زندگی انسانها به حساب می‌آمده، همه مایلند حق را تعقیب کنند و به آن عمل نمایند وهمه مایلند از باطل اجتناب کنند. البته، غیر از انسانهایی که وجودشان به آتش قهر الهی تبدیل شده است و مظهر شیطانند، عموم مردم و انسانهای دارای عقل و انصاف و صفات انسانی، می‌خواهند از باطل اجتناب بکنند و به حق گرایش پیدا نمایند؛ اما تشخیص آن، همیشه آسان نیست. وی با استناد به سخن مولاامیرالمؤمنین ع گفت: دستهای کج‌اندیش و ترفندکار، قسمتی از حق را با باطل مخلوط می‌کنند و لعابی از حق روی باطل می‌دهند تا باطل قابل عرضه شود
به گفته وی دشمنان ملت از شفاف بودن فضا ناراحتند؛ فضای شفاف را برنمیتابند؛ فضای غبارآلود را میخواهند چرا که در فضای غبارآلود است که میتوانند به مقاصد خودشان نزدیک شوند و به حرکت ملت ایران ضربه بزنند.
خطیب نماز جمعه آیسک در خطبه دوم با گرامیداشت ۷ تیر ماه سالروز شهادت آیت الله دکتربهشتی و یارانش که هفته قوه قضائیه نام گذاری شده است از همه ی عزیزان در قوه قضائیه تشکر کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رادمرد با اشاره به سخن امام خمینی(ره) درباره آیت الله بهشتی که فرمودند «ارزش آقاى رجایى، ارزش آقاى باهنر، ارزش آقاى بهشتى و ارزش این ائمه جمعه مظلوم ما به این نبود که یک مثلا دستگاهى (داشتند)، ارزششان به این بود که خودى بودند، با مردم بودند، براى مردم خدمت مى‌کردند، مردم احساس کرده بودند که این‌ها براى آن‌ها دارند خدمت مى‌کنند…» گفت: یکی از خصوصیات بارز شهید بهشتی، عادت به کار دسته جمعی و محور کار دسته جمعی قرار گرفتن بود.
ناطق به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در ۲۸خرداد اشاره کرد واظهار داشت:با همه دشواری هایی که وجود داشت، انتخابات در همان روز تعیین شده برگزار شد که جا دارد از همه دست اندرکاران اجرایی و نظارتی و دستگاه های امنیتی و انتظامی و بسیج و سپاه و همه و همه که در آرام برگزار شدن و منطقی برگزار کردن انتخابات ایفای نقش کردند ، تشکر و قدردانی کنم.
وی با استناد به پیام مقام معظم رهبری گفت :این فرصت خدمتگذاری پیش آمده را همه ی منتخبین قدر بدانند ، بدانند که این فرصت یک ودیعه است که خدای متعال در اختیارشان قرار داده لذا باید، از لحظه لحظه آن استفاده کنید و پاسخ اعتماد مردم را با کار جهادی و انقلابی بدهند.
وی به نکته دیگری شامل «امید داشتن و امید آفرینی کردن» اشاره کرد و گفت : عنصر امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده به‌عنوان کلید اساسیِ همه‌ی قفل‌ها، محوری‌ترین توصیه بیانیه گام دوم انقلاب است.
نماینده ولی فقیه در بخش آیسک افزود:علی‌رغم اینکه «امروز جریانی در داخل و خارج کشوربرای دمیدن روح یأس به‌جای دمیدن روح امید»تلاش می کند افزود: «حرکت و همت امیدوارانه حلّال مشکلات کشور است» و «یک شرط اساسی برای پیشرفت عبارت است از امید».«اگر امید نباشد، هیچ کدام از کارهای بزرگ انجام نمی‌گیرد»
به گفته وی یکی از راه‌های متوقف کردن این ملت این است که امید را از آن‌ها بگیرند؛ برای یک ملّت بدترین حادثه این است که امیدش به‌آینده را از دست بدهد. امام جمعه بخش آیسک با بیان اینکه انتخابات زیر آتش بمباران رسانه ای دشمنان وبا وجود محدودیت ها و لایه مردم از مشکلات اقتصادی باحضور و مشارکت مردم برگزار شد افزود: حضور مردم در زیر آتش موشک و بمب بود، آتش و بمب؛ در جنگ رسانه‌ای و روانی و تبلیغاتی و اقتصادی و دیپلماسی و فرهنگی و امنیتی! به تعبیری یک «جنگ رسانه ای، روانی ۸ساله» را پشت سرگذارندیم که مردم از آسمان و زمین در زیر آتش دشمن قرار داشته‌اند طبیعی است که در چنین شرایطی امکان حضور و مشارکت حداکثری فراهم نخواهد شد.
وی در تشریح دلایل کاهش مشارکت حداکثری در انتخابات گفت : وضعیت کرونایی، اولین عامل بود که بر اساس گفته مشاور وزیر بهداشت ؛ حدود ده میلیون نفر به خاطر مشکلات کرونایی، امکان حضور در پای صندوق رأی را نیافتند. دوم-مدیریت ضعیف دولت در ۸ساله گذشته عامل مهم و اساسی بود؛ به گفته وی گره زدن اقتصاد مملکت به برجام و گذاردن همه تخم‌مرغ‌های اداره مملکت در سبد سیاست خارجی با رویکرد توجه به چهار-پنج کشور و غفلت از ظرفیت بی‌نظیر داخل و نیز عدم توجه به ظرفیت خارجی مستقر در شرق دنیا، موجب شد، سفره مردم روزبروز کوچک‌تر شود و بسیاری از مردم در هزینه و مخارج روزمره خود در بمانند.
ناطق افزود:هشت سال -آن هم در فرصت طلایی شکوفایی اقتصاد- فرصت کمی نیست. طبیعی است که گلایه‌های مردم و دلخوری‌های آنان افزایش یابد و در مشارکت تاثیر منفی بگذارد.
وی فاصله گرفتن بسیاری از مدیران را از مردم یکی دیگر از عوامل مهم کاهش مشارکت، دانست وافزود: مردم تحت فشار تنگی معیشت و سختی تحریم و رنج کرونا بودند وآنگاه که مسئولان را در بین خود نبینند و اشرافی‌گری و آقازادگی و امتیازطلبی‌های زیاده‌خواهانه و در کنج رفتن مسئولان را مشاهده کنند، احساس ناخوشایندی پیدا می‌کنند. برخی مسئولان -به بهانه کرونا- حتی حضور بخشی از مسئولان در بین مردم را دیوانگی تلقی کرده و کوشیدند آن را ناهنجار جلوه دهند
وی عاملچهارم را «-جنگ روانی و رسانه‌ای بی‌امان دشمن و پیاده نظام اوردانست وتاکید کرد:. واقعیت این است که ملت ما این سالها، خصوصا سه سال اخیر زیر بمباران و موشکباران و گلوله باران روانی و رسانه‌ای دشمن بودند که ادراک و رفتار آن‌ها را هدف قرار گرفته بود. روزانه میلیون‌ها کلمه و عکس و تصویر در قالبهای مختلف به سمت ذهن و دل و فکر مردم و جوانان ما شلیک شد. هدف آنها یک چیز بود؛ سرایت دادن ضعف و ناکارآمدی عملکرد مسئولان به نظام و مخدوش کردن اعتماد مردم به نظام.
امام جمعه آیسک درباره پنجمین عامل گاهش مشارکت ها گفت‌ :مدیریت ضعیف فرایند انتخابات به‌ویژه در روز ۲۸ خرداد و پس ازآن دلیل مهم دیگری بود .در این انتخابات شاهد برخی اختلال‌های به‌وجود آمده در روز رأی‌گیری بودیم. متاسفانه در روز رأی گیری اتفاقاتی افتاد که موجب تأخیر در شروع رأی‌گیری و معطلی مردم و کمبود تعرفه و در نتیجه نارضایتی جمع زیادی از مردم گردید. همچنین ضعف در اطلاع‌رسانی نتایج انتخابات و برخی ناهماهنگی‌های مدیریتی موجب حرف و حدیث‌هایی شد.
وی با بیان اینکه، شورای محترم نگهبان اگر چه در مرحله احراز صلاحیت به‌مُرّ قانون عمل کرد و از این جهت تقدیر هم باید کرد لکن از جهت قوت کار رسانه‌ای و پیوست رسانه‌ای برای اقناع افکار عمومی دارای نارسایی‌هایی است که باید برای رفع آن بکوشدو نیاز است تا سازوکارهای احراز و عدم احراز صلاحیت‌ها را بهبود بخشید و به‌روزرسانی کند.
وی در عین حال مشارکت ۴۹ درصدی مردم ، را یک نه بزرگ بودن به جنگ احزاب تحریم دانست وافزود: فهم مردم ما فهم درستی از مسائل است وامروز می بینیم کسانی که تیر شان به سنگ خورده حالا هم به سراغ موضوعات دیگری رفته اند ، آدم مریض و مغرض هر کاری بکنی باید مرض و غرض خودش را نشان بدهد ، مهم فهم و بصیرت مردم ماست که تحت تاثیر این اقدامات قرار نمی گیرند و ان شاء الله روز به روز شاهد موفقیت ها و توفیقات بیشتر و بهتری خواهند بود.
ناطق در پایان بر رعایت صرفه جویی در مصرف انرژی بویژه آب وبرق تاکید کرد.

برگرفته از پایگاه خبری آیسک

Views – 204

درباره‌ی عبداله افخمی راد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*