تازه ها
خانه / اخبار / امام جمعه موقت آیسک: سه رکن اساسی حاج قاسم «ارتباط با ولیّ، ارتباط با مردم، و جهاد و درگیری با دشمن» بود.
امام جمعه موقت آیسک: سه رکن اساسی حاج قاسم «ارتباط با ولیّ، ارتباط با مردم، و جهاد و درگیری با دشمن» بود.

امام جمعه موقت آیسک: سه رکن اساسی حاج قاسم «ارتباط با ولیّ، ارتباط با مردم، و جهاد و درگیری با دشمن» بود.

امام جمعه موقت آیسک:
سه رکن اساسی حاج قاسم «ارتباط با ولیّ، ارتباط با مردم، و جهاد و درگیری با دشمن» بود.

امام جمعه موقت آیسک در خطبه اول نماز جمعه دهم دی ماه ۱۴۰۰،پس از سفارش به رعایت تقوای الهی، یکی از کلیدواژه‌های قرآن کریم، نهج‌البلاغه و جوامع حدیثی دیگر، را واژه «فتنه» و مشتقات آن برشمرد ودرباره اینکه «چه باید کرد تا در دام فتنه گران نیفتیم؟» اطهار داشت:کسی ‌که تصور کند در‌برابر فتنه تکلیفی ندارد، همانند دانش‌آموزی است که فکر ‌می‌کند پیش از امتحان تکلیفی ندارد و باید بی‌خیال باشد و در جلسه امتحان نیز ورقه امتحان را نگه دارد و بدون پاسخ پس دهد! پیداست که او نتیجه‌ای نخواهد گرفت.
حجت‌الاسلام «مهدی آجری» افزود:برعکس، اگر هرکس پیش از امتحان، احساس مسئولیت بیشتر ‌کند و از وقت خود بیشتر بهره ببرد، امکان موفقیت و رسیدن او به هدف، بسیار بیشتر خواهد بود. وی تصریح کرد :ما در‌برابر فتنه‌ها، دست‌کم سه نوع وظیفه داریم که ممکن است هرکدام مصادیق و اصناف متعددی داشته باشد، نخست «
وظیفه فردی مؤمنان در برابر فتنه ها»، هر فردی در برابر فتنه ای که در جامعه پدید می آید،وظیفه اولش «حفظ دین و ارزشها» است.
به گفته وی نخستین وظیفه در بخش وظایف فردی، این است که دین و مصالح خود را حفظ کرده، از دست‌اندازی دزدان و فتنه‌گران جلوگیری کنیم تا دستاوردهای انقلاب، عقاید و ارزش‌ها پابرجا بمانند.
وی با بیان اینکه بیشترفتنه‌ها با دین و سرنوشت آدمی، و سعادت و شقاوت و آخرت او ارتباط دارند، افزود:اگر ما نگران لطمه خوردن دینمان هستیم، باید ببینیم دین از چه جهاتی آسیب می‌بیند. مهم‌ترین جهتی که ممکن است دین آسیب‌پذیر شود، باورها و ارزش‌ها یا فرهنگ دینی است.
امام جمعه موقت آیسک افزود :برای اینکه بتوانیم دین خود را حفظ کنیم، باید درباره اعتقادات و ارزش‌ها، معرفت قوی داشته باشیم، و اعتقادات، باورها و ارزش‌های دینی را هرچه محکم‌تر، مستدل‌تر و یقینی‌تر کنیم لذا تقویت ایمان، افزایش سطح معرفت و شناخت یقینی باورها و ارزش‌ها، وظیفه عموم مردم است.
حجت‌الاسلام «آجری» دومین وظیفه مردم را «حفظ هوشیاری و پرهیز از سواری‌دادن به فتنه‌گران» بیان کرد.
وی «امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر» را مورد تاکید قرار داد و گفت : چون فتنه، پدیده‌ای اجتماعی است و فقط شامل امتحان‌های فردی نمی‌شود، ما باید نگران دیگران نیز باشیم. این‌گونه نیست که اگر کسی دین خود را حفظ کرد، وظیفه دیگری نداشته باشد. در اسلام، همگان مسئول‌اند و نظارت عمومی بر عهده همه مردم است.
به گفته وی، اگر امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر از جامعه برداشته شود، سایر فرایض هم ترک می‌شوند. بقای فرایض دیگر، بستگی به این فریضه دارد. این همان مسئولیت اجتماعی و یکی از تکالیف دشوار زمان ماست که باید شروط و مراتب آن را درست بشناسیم.
وی در بخش دیگری از خطبه اول «شناخت و پیروی از رهبری در نظام اسلامی» را مورد تاکید قرار داد.
خطیب نماز جمعه آیسک در خطبه دوم با تسلیت فرارسیدن سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی،گفت :یکی از ابعاد اینکه شهید سلیمانی از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان مکتب معرفی شده است این است که شهید سلیمانی را میتوان شیعه تراز در دوران غیبت دانست.
حجت الاسلام «آجری» افزود :شیعه تراز در دوران غیبت، یعنی ناصر امام زمان و جبهه حق. وی یکی از ویژگیهای مهم این شخصیت را «جلودار حرکت جهانی» دانست. وی در تبیین «نحوه تحقق قدرت ایمانی در جامعه» گفت :انسان پیشرو، انسانی است که آرمانهای الهی و انسانی را دنبال میکند و برای این حاضر است از جان خودش بگذرد. انسان انقلابی کسی است که طرح دشمن و اراده دوست و اراده طاغوت را می فهمد و در درگیری با اراده طاغوت، طرح جبهه حق را پیش میبرد و طرح جبهه باطل را خراب میکند.
وی افزود :انسان انقلابی، جلودار این جریان است و بروز قدرت ایمانی در بافت و ساخت جامعه مستلزم اعتقاد وباور ولایت است. وی با بیان اینکه «شهید سلیمانی، مرد میدان انقلاب انفسی و آفاقیربود افزود: حاج قاسم شخصیت تراز عصر غیبت است .در وصیتنامه– که سند مهمی است از شخصیت این انسان-، میفرماید: به شهدا وصل شوید، به خانواده شهدا وصل شوید. وی شهید سلیمانی،را جامع سه رکن انسان ولایی معرفی کرد وسه رکن اساسی «ارتباط با ولیّ، ارتباط با مردم، و جهاد و درگیری با دشمن.راسه ویژگی مشهود حاج قاسم دانست.

Views – 408

درباره‌ی عبداله افخمی راد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*