تازه ها
خانه / اخبار / بزهای کوهی آفت مزارع کشاورزان «کریموی آیسک»

بزهای کوهی آفت مزارع کشاورزان «کریموی آیسک»

1507612

مرتضی عرب نجات-بزهای کوهی امان کشاورزان روستای کریمو بخش آیسک  را با تخریب مزارع زعفران و باغ ها بریده اند.

یکی از اهالی کریمو می گوید: یک روز صبح که رفتم به مزرعه زعفرانم سری بزنم دیدم انگار فردی آمده و مزرعه ام را درو کرده است اما بعد متوجه شدم که کار بزهای کوهی گرسنه است.

«سیفی» می افزاید: بعد از بارش برف در منطقه کوهستانی «سپید کوه» این حیوانات گرسنه که غذایی پیدا نمی کنند به ناچار به زمین های کشاورزی یورش برده و به آن خسارت وارد می کنند.

«مجیدی» رئیس شورای اسلامی کریمو هم می گوید: خشکسالی و آفت ها امان مردم را بریده و اکنون تنها منبع در آمد مردم را هم بزهای کوهی دارند از بین می برند. «مجیدی» می افزاید: چون این حیوانات به صورت گله ای به مزارع هجوم می برند خسارت زیادی به مزارع وارد می کنند. از طرفی هیچکس هم جوابگوی خسارت های مردم نیست. به علاوه از طرفی مردم با توجه به وضعیت درآمدیشان قادر به فنس کشی مزارع و باغ ها نیستند.

وی ادامه می دهد: مکاتبات زیادی با محیط زیست انجام شده اما هیچ نتیجه ای تاکنون نداشته است.

به گفته وی مسئولان مرتبط باید هر چه سریع تر فکری برای مردم کشاورز کریمو بردارند.

بخشدار آیسک هم با تایید مشکل و خسارت های وارده به مردم می گوید: تا این لحظه متاسفانه هیچگونه اقدامی از طرف محیط زیست انجام نشده است. «برقی» افزود: برای حل این مشکل پیشنهاد یا تسهیلاتی در اختیار کشاورزان و باغداران قرار داده شود تا اقدام به حصارکشی و یا فنس کشی زمین ها و باغ های خود کنند و یا این که محیط زیست آذوقه وعلوفه بزهای کوهی را تأمین کند تا بر اثر گرسنگی به مزارع مردم یورش نبرند.

 

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*