تازه ها
خانه / اخبار / تقدیر کشاورزان آیسک از امام جمعه این شهر به خاطر طرح مطالبات آنان از تریبون نماز جمعه
تقدیر کشاورزان آیسک از امام جمعه این شهر به خاطر طرح مطالبات آنان از تریبون نماز جمعه

تقدیر کشاورزان آیسک از امام جمعه این شهر به خاطر طرح مطالبات آنان از تریبون نماز جمعه

حاتمی /جمعی از کشاورزان به نمایندگی از کشاورزان آیسک، انجمن صنفی کشاورزان سرایان و نظام صنفی کشاورزی این شهرستان با حضور در دفتر امام جمعه بخش آیسک از پیگیری و مطالبه‌گری حجت الاسلام و المسلمین «علی رادمرد» امام جمعه آیسک در خصوص پیگیری مشکلات این قشر زحمتکش تشکر کردند.
در این دیدار رئیس شورای اسلامی شهر آیسک در سخنانی با اشاره به اینکه کشاورزان بخش آیسک با درک شرایط کم‌آبی منطقه خود در مدیریت آب پیشگام شده‌اند و از سال‌های قبل به کشت محصولات کم آب بر از جمله پسته روی آوردند ولی اقدام مسئولان آب منطقه ای خراسان جنوبی در کاهش مجدد حقابه آنان موجب نگرانی این قشر شده است.
«غلامرضا صنعتی» با تشکر از طرح این مشکل کشاورزان در خطبه های نماز جمعه آیسک و انعکاس آن در صدا و سیمای استان خراسان جنوبی گفت؛ با پیگیری‌های انجام شده، حضور کشاورزان در اداره آب شهرستان سرایان، ورود فرماندار شهرستان و دستور مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بالاخره مصوبه کاهش ۵ درصد دیگر از حقابه چاه موتور های کشاورزی شهرستان سرایان لغو گردید.
وی بر دو شبکه ای شدن آب شرب فردوس و کاهش میزان آب انتقالی از دشت بحران زده آیسک به شهرستان مجاور تاکید کرد.
در این دیدار آقایان «مهرداد، خدیوی، محمدزاده، جعفرنیا، روحی» از نمایندگان کشاورزان «کنترل آب خروجی از دشت سرایان، خرید چاههای کم بازده توسط دولت، دوشبکه‌های شدن آب شرب در شهرهای فردوس و آیسک، توجه صدا و سیمای خراسان جنوبی به ظرفیت‌های کشاورزی و مشکلات کشاورزان آیسک، هزینه‌های سنگین برق مصرفی چاه‌های کشاورزی، بی‌عدالتی در قیمت گذاری محصولات کشاورزی، نابسامانی در خرید محصولاتی چون انار و زعفران و… را از مهمترین دغدغه‌های کشاورزان بخش آیسک مطرح کردند.
«غلامرضا عربی» نماینده نظام صنفی کشاورزی شهرستان سرایان نیز با اشاره به اینکه در اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب در شهرستان سرایان طی سال‌های اخیر ۳۲ مدار آبیاری مزارع و باغات کشاورزان به ۱۵ تا ۱۷ مدار تقلیل یافته است افزود: متاسفانه هزینه هایی که کشاورزان در این طرح دولت متحمل می‌شوند جبران نشده است. وی از ورود امام جمعه آیسک، دستور فرماندار سرایان و پیگیری نظام صنفی کشاورزی شهرستان سرایان در رفع این مشکل کشاورزان تقدیر کرد.
امام جمعه آیسک نیز در این دیدار گفت : از بدو حضورم در آیسک به مسئولان جهاد کشاورزی عرض کردم از احتیاجات ضروری در بخش‌ آیسک تدوین نقشه جامع کشاورزی است، طرحی که به صورت یک برنامه سه ساله، ۵ ساله، یا ۱۰ ساله آینده وضعیت کشاورزی را مشخص کند و کشاورز ما بدانند که با چه کشتی و با چه تولیدی می‌تواند امرار معاش کرده و در آینده به کجا خواهد رسید، ولی متاسفانه انگیزه‌ای برای این اقدام نیست و گویا هر مدیری فقط مجموعه خود را به صورت روزمره مدیریت می‌کند و به بهانه نبود بودجه فکری برای آینده ندارند.
حجت الاسلام و المسلمین «علی رادمرد» با انتقاد از نبود برنامه در حوزه کشاورزی گفت؛:از مسئولان مربوطه می خواهم فکری اساسی بکنند چرا که ادامه این وضعیت به افزایش خرده مالکی و رکود در بخش تولید این منطقه منجر خواهد شد.
وی تاکید کرد: نقشه جامع کشاورزی از اولویت‌های ماست، براساس آن الگوی کشت و میزان آب کشاورزی معلوم می شود تا کشاورز خودش مدیریت کند.
امام جمعه آیسک گفت: مطالبه ما از مسئولین این است که با برنامه حرکت کنند، پراکنده کاری نشانه این است که برنامه درست و مدونی برای کشاورزی نداریم.

Views – 536

درباره‌ی عبداله افخمی راد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*