تازه ها
خانه / اخبار / توصیه های جدی امام جمعه بخش آیسک درآستانه انتخابات ۱۴۰۰
توصیه های جدی امام جمعه بخش آیسک درآستانه انتخابات ۱۴۰۰

توصیه های جدی امام جمعه بخش آیسک درآستانه انتخابات ۱۴۰۰

توصیه های جدی امام جمعه بخش آیسک در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

حاتمی / امام جمعه بخش آیسک در خطبه اول نماز جمعه ۲۴اردیبهشت ۱۴۰۰ پس از سفارش به رعایت تقوای الهی، در ادامه مباحث هفته های گذشته پیرامون دعای ۲۵ صحیفه سجادیه، یکی از۷ ویژگی بسیار مهم و ضروری یک فرزند صالح در مکتب امام سجاد ع را «صاحبان بصیرت» برشمرد .
حجت الاسلام والمسلمین «علی رادمرد» افزود:اولین راهکاربصیرت را، تقویت اعتقادات و باورهای دینی است و این اعتقادات و باورهای دینی ارثی نیست بلکه باید برای کسب آن برنامه ریزی کرد.
وی دومین راهکار کسب و ارتقاء بصیرت را تشخیص صحیح و دقیق حق و باطل دانست وافزود:اگر دفتر تاریخ را ورق بزنیم درمی‌یابیم که تشخیص‌ندادن صحیح حق و باطل،بارها جامعه اسلامی را گرفتار خطرات جدی کرده است.
ناطق با بیان نمونه‌هایی در جنگ‌هایی همچون صفین و جمل و دوران انقلاب اسلامی از در هم آمیخته شدن حق و باطل سخن گفت که حتی زیرک‌ترین افراد هم در تشخیص بعضی از مسائل دچار اشتباه می‌شود.
وی با اشاره به خطبه۵۰ نهج البلاغه گفت :آغاز پدید آمدن فتنه‌ها، هواپرستی و بدعت‌گذاری در احکام آسمانی ونوآوری‌هایی است که قرآن با آن مخالف می باشد.

وی تصریح کرد :دومین راهکار برای کسب بصیرت و ارتقاء آن تشخیص صحیح حق از باطل است.
خطیب نماز جمعه آیسک در خطبه دوم با
تبریک عید سعید فطربرحفظ سلوک رمضانی تاکید کرد و افزوذ:حال رقّت و توجّه و حضوری که در ماه رمضان به روزه‌گیر و میهمان خداوند دست میدهد، بایستی در رفتارهای شخصی ما اثر کرده و تأثیر داشته باشد.
وی یاد آور شد: سلوک رمضان باید در رفتارهای عمومی و اجتماعیِ ما اعمم از رفتار علمی، دانشگاهی، حکومتی وسیاسی تأثیر بگذارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رادمرد با بیان اینکه در کارزارها دل انسان مومن بواسطه ایمانش محکم است افزود: هدفمند بودن با نگاه به آینده ای روشن، از حرکت نایستادن و مقاومت کردن، خالی از انگیزه نشدن در دفاع از حق و حقیقت ، خصوصیات انسان مومن در میدان های خطیر است.
به گفته وی انسان مومن به مثابه یک سرباز واقعی هیچگاه سست و تنبل نمی شود ، هیچ گاه ناامید و از حرکت نمی ایستد.

وی بر لزوم هوشیاری در برابر مکر وحیله دشمنان تاکید کرد و گفت :نسبت به اینکه دشمن و منافقان صحنه را به گونه ای دیگر جلوه دهند که دیگر تمام شده و دیگر کاری نمی شود کرد و … نمیشود بی تفاوت بود. به گفته وی چه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم، سیاست یک فضا و اتمسفر ، مثل هوا است، که چه بخواهیم و چه نخواهیم، باید در آن تنفس کنیم. اینکه کسی بگوید من با اهل سیاست نیستم و کاری با آن ندارم، در حقیقت دارد یک گزاره سیاسی را بر زبان جاری می‌کند و در حال سیاست‌ورزی است و اگر هم نداند در سیاست ورزی دیگران، ایفای نقش می کند. وی افزود :انتخابات هم یک فضا و اتمسفر سیاسی است و انسان را به میدان سیاست‌ورزی می‌کشاند، از این رو، چه آن کسی که رأی می‌دهد و چه آن کسی که رأی نمی‌دهد، هر دو در حال موضع‌گیری سیاسی‌اند و در حال انجام یک کار سیاسی هستند.
نماینده ولی فقیه در بخش آیسک اظهار داشت :در تمام دوره‌های انتخاباتی، به خصوص انتخابات ۱۴۰۰ جبهه انقلاب و جبهه ضدانقلاب را می‌توان «جبهه ی انگیزه‌سازان» و «جبهه ی انگیزه‌سوزان» نامید.به گفت وی، اهمیت و جایگاه انتخابات در نظام مردم‌سالار جمهوری اسلامی موجب شده که جریان انگیزه‌سوز، تمامی تلاش خویش را به کار گیرد تا مردم را نسبت به شرکت در انتخابات دل‌سرد و ناامید نمایند، تا نظام را از پشتوانه قوی سرمایه اجتماعی محروم سازد و در روند حرکت روبه‌جلوی نظام خلل ایجاد نماید.
حجت‌الاسلام رادمرد تصریح کرد :برای خنثی کردن توطئه‌های انگیزه‌سوزان باید تدابیر و راهکارهایی اندیشید که انگیزه مشارکت مردم در انتخابات افزایش پیدا کند و زمینه حضور حداکثری آنان فراهم گردد.
به اعتقاد وی، از مهم‌ترین راهکارهای افزایش مشارکت عمومی و حضور حد اکثری مردم در انتخابات که جوانان و دلسوزان انقلاب در هر صنف و قشری هستند باید مدنظر باشد «آگاهی‌بخشی وبصیرت افزایی» است، مردم اگر به خوبی درک کنند که حضور آنان در صحنه، خنثی‌کننده بسیاری از توطئه های دشمنان بوده و امنیت بیشتری را برای کشور به ارمغان خواهد آورد، مشارکت حداکثری رقم خواهد خورد.
وی به استناد فرمایشات رهبر معظم انقلاب که فرمودند: «شور انتخاباتی در کشور و حضور مردم پای صندوق‌های رأی می‌تواند تهدیدهای دشمنان را بی‌اثر و دشمن را ناامید کند» افزود: حضور گسترده‌ مردم در پای صندوق رأی، در آینده‌ کشور، در امنیت، در استقلال، در ثروت ملی، در اقتصاد، در همه‌ مسائل مهم کشور تأثیر دارد.

امام جمعه بخش آیسک با بیان این مطلب که «احساس مؤثر بودن مردم از رأی خویش» باید مورد توجه قرار گیرد اظهار داشت:در زندگی صدها انتخاب نادرست می‌کنیم ولی برای جبران، به جای انتخاب نکردن، بیشتر دقت می‌کنیم و انتخاب‌های صحیح و دقیق می‌نماییم. چیزی که سرنوشت انسان را می‌سازد، استعدادهایش نیست، بلکه انتخاب‌هایش است،لذا باید در انتخابات دقت کنیم.
ناطق لزوم «تفکیک گله‌مندی مردم از عملکرد کارگزاران و علاقمندی آنان به انقلاب و نظام» را مورد اشاره قرار داد وافزود؛ آرمان‌های انقلاب اسلامی، آرمان‌هایی مبتنی بر عقل و فطرت بشری است، استقلال، عزت، آزادی، عدالت، قسط، کرامت و پیشرفت جامعه است. حقیقت این است که مردم گله‌مند از کارگزاران هستند نه از نظام. اگر این حقیقت به درستی برای افکار عمومی تبیین شود، و مردم انتخابات را واریز اعتبار به حساب انقلاب و نظام بدانند، نه حساب فلان شخص و فلان حزب و جریان سیاسی، این تفکیک‌انگاری در انگیزه عمومی مؤثر خواهد بود.

امام جمعه آیسک «تزریق روح امید در فضای فکری جامعه» را عامل دیگری در راستای افزایش مشارکت مردم در عرصه های مختلف دانست ویاد آور شد:در فرهنگ دینی ، امید از جنود عقل می‌باشدو این نکته گویای این حقیقت است که هرچه عقلانیت کامل‌تر، به همان نسبت امید هم بیشتر می شود. به گفته وی یکی از شاخص‌های بارز ایمان، امید است چرا که یأس، نشانه‌ى کفر است. وی افزود :تکلیف جریان‌های انگیزه‌سوز داخلی و خارجی که به دنبال بزرگ‌نمایی مشکلات و چالش‌ها، و کوچک‌نمایی دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی و در نهایت القای ناکارآمدی انقلاب و اسلام هستند، معلوم است. آنها همان منافقین و مشرکینی هستند که با راه‌انداختن پیچیده‌ترین جنگ‌ها یعنی جنگ شناختی و …. ، که سیاه‌نمایی، ناامیدسازی، انگیزه‌سوزی از ارکان اقدامات آنان است وبه دنبال نابودی مقدس‌ترین حرکت محرومان و مستضعفان و ستم‌دیدگان هستند.
وی اظهار امیدواری کرد در روز انتخابات که به تعبیری لیله القدر انقلاب است بهترین سرنوشت برای مردم ایران اسلامی رقم بخورد.
وی در ادامه خطبه دوم به حادثه خونین ۱۸اردیبهشت ماه برابر با ۲۵ رمضان، در مقابل دبیرستان دخترانه سیدالشهدا ع در غرب کابل به دنبال سه انفجار پیاپى اشاره کرد وگفت:در این حادثه بیش از ۸۵دختر دانش آموز مظلوم شهید و بیشتر از ۲۰۰نفر مجروح شدند.وی ضمن محکوم کردن این جنایت و تسلیت به مردم مسلمان و خصوصا شیعیان افغانستان، خواستار توجه بیشتر دولت افغانستان و مجامع بین‌المللى براى پیشگیرى از تکرار این‌گونه حوادث رنج‌آور شد. خطیب نماز جمعه آیسک در پایان به مجموعه اقدامات خصمانه رژیم منحوس اسرائیل در سرزمنین های اشغالی و منطقه غرب آسیا از جمله تخلیه منطقه ای در نزدیک قدس ، احیا کردن آیین یهودیان تندرو در مسجد الاقصی و تخریب ها و ترور ها و …. اشاره کرد و اقتدار مجاهدان فلسطینی در موشک باران سرزمین های اشغالی را ستود.وی تاکید کرد :با زورگو و مستکبر باید با زبان قدرت و اقتدار سخن گفت و ان شاءالله نصر و پیروزی در راه است.

پایگاه خبری آیسک

Views – 232

درباره‌ی عبداله افخمی راد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*