تازه ها
خانه / اسلایدر / حضرت خدیجه(سلام الله علیها) الگوی ایثار اقتصادی

حضرت خدیجه(سلام الله علیها) الگوی ایثار اقتصادی

نمی توان در دین اسلام که آیین زندگی جاویدان بشری است، حتی ذره ای کاستی دید، قرار نبوده که در دین پیامبر خاتم کسی یا چیزی فراموش شده باشد و با اندکی مداقّه در ثقلین می توان برای تمامی سئوالها، پاسخی مناسب و درخور یافت.

حضرت خدیجه(س)3 (2)

 در سبک زندگی اسلامی، پروردگار مهربان برای تمامی قشرها، الگوهایی را نیز معرفی نموده است تا با نزدیک ساختن زندگی خود بدانها بتوانیم زندگی زیبای اسلامی را تجربه نماییم، الگوهای معرفی شده اسلامی تنها به یک قشر محدود نمی شود، برای مثال حضرت خدیجه (سلام الله علیها)، بانوی اول اسلام همزمان که الگویی برای زنان عالم هستند، برای آنهایی که ثروت و سرمایه ای نیز در اختیار دارند الگویی کامل و جامع است.

بانوی اول جهان اسلام که وی را مادر یتیمان نیز لقب داده اند همواره تکیه گاهی برای محرومان ، بی پناهان و یتیمان بود، هرگاه پدری شرمنده خانواده خود می شد و یا هر زن نیازمندی پس از دست از دادن شوهر ، کافی بود خانه خدیجه (سلام الله علیها) را بشناسند تا از بخشندگی و سخاوت سیده زنان قریش بهره ها برند.در خانه مادر مؤمنین، همیشه به روی فقیران و نیازمندان گشوه بود و حضرت از هیچ تلاشی در راه گره گشایی از مشکل مردم دریغ نمی کرد.

حضرت خدیجه (سلام الله علیها) در حالی که عده ای از ثروتمندان سرشناس خواستگارش بودند، همسری محمد امین را برای خود برگزید که از مال دنیا بهره آنچنانی نداشت، پیامبر رحمت و مهربانی در توصیف بانو می فرمایند:” او روزی به من ایمان آورد که دیگران مرا تکذیب کردند و روزی ثروت خود را به پای من ریخت که دیگران ثروتشان را از من دریغ کردند.”

یکی از درخشان ترین جلوه های زندگی آسمانی حضرت خدیجه (سلام الله علیها)، سالهای تحریم و محاصره اقتصادی شعب ابی طالب بود، سالهایی که حضرت تمامی دارایی خود را صرف شعب نشینان تحریم شده نمود. قدرت اقتصادی خدیجه (سلام الله علیها) همراه با تعهد والای او به اخلاق، حق، اسلام و مردم بود، تا آنجا که وقتی اوضاع را بر مسلمانان تنگ می بیند ، تمام دارایی و ثروت خود را فدای دین و دینداران می کند .

حضرت خدیجه(س) (2)

گویی خداوند می خواهد جلوه دیگری از درس زندگی را در سبک زندگی ام المؤمنین به نمایش بگذارد، حضرت خدیجه (سلام الله علیها) تاب دیدن سختی های مسلمانان را در تحریم اقتصادی کفار ندارد، علاقه به سرمایه و دارایی اش را کناری می گذارد و همه را فدا می کند و این چنین رفتارهایی است که خداوند به وسیله امین وحی خویش، جبرئیل بر او سلام می فرستد و او را گرامی می دارد.

هنگامی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از معراج بازگشت، از جبرئیل پرسید: آیا کار دیگری هست؟ جبرئیل فرمود: از طرف خداوند و از سوی من به خدیجه (سلام الله علیها) سلام برسان. هنگامی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) خدیجه را ملاقات کرد، فرمود: ای خدیجه! خداوند و فرشتگان بر تو سلام می رسانند و گرامی ات می دارند. خدیجه فرمود: خداوند، خود، سلام است و سلام از اوست و سلام به سوی اوست و نیز سلام بر جبرئیل فرشته حق باد.

خدیجه (سلام الله علیها) تمام اندوخته های دنیوی را زمانی وقف آخرت می کند که بیشتر مردم آن عصر، آخرت را شعاری بیش نمی دانند، بزرگ بانوی تاجر قریش اما می خواهد درسی برای تاریخ به یادگار بگذارد، شاید بانو می دانستند که تحریم شعب، آخرین تحریم اقتصادی مسلمانان نیست و کفار همواره سعی بر تحریم ، فشار و محاصره اقتصادی خواهند داشت و در این زمانه های مهم ، عرصه امتحان تاجران،سرمایه داران و ثروتمندان است که آیا با تاسی به حضرت خدیجه (سلام الله علیها) به یاری مسلمانان خواهند شتافت یا آخرتشان را فدای دنیایی زودگذر خواهند کرد.

خدیجه(س)1

سیده زنان قریش الگویی کامل بود، این بانوی ثروتمند به منظور تقویت و گسترش اسلام همه مال و ثروت خویش را بخشید، به گونه ای که هنگام وفات حتی کفنی نداشت، و این بهترین و زیباترین مثال نقض تاریخ بر تمامی نظریه های زیاده خواهی بشری است، گویی اسلام آمده است تا هر چه معادله بر مبنای دنیا و دنیوی گری بود در هم شکند و به جایش تابلوهای زیبایی از ایثار، گذشت و مهربانی به نمایش بگذارد.

بانوی نخست جهان اسلام با کوچش سالی غمناک برای پیامبر (صلی الله علیه و آله) به یادگار گذاشت، مگر می شد از این همه خوبی دل کند، هنگامی که برخی خاک و خاکستر بر سر پیامبر می ریختند و سنگش می زدند، بانو، مرهم بر زخم جان پیامبر می گذاشت؛

Shamولی اینک پیامبر( صلی الله علیه و آله) و فاطمه (سلام الله علیها) هر دو در غروب خورشید احسان نشسته اند.Sham

بانو چشم به راه است، شاید بانو خود به استقبال کسانی بیاید که ثروت و مکنت دنیا را فدای دینشان می کنند، خوشا به حالشان که مادر برترین بانوی جهان و یکی از چهار زن برگزیده عالم آنها را شفاعت کند.

بانو! شما که نهال نوپای اسلام را در رشد و بلوغش یاری دادی ما را نیز یاری کن تا در مسیر جاودانه ات گام بردایم.

حضرت خدیجه1

ام المؤمنین حضرت خدیجه بنت خویلد(سلام الله علیها) در سن ۶۵ سالگی روز دهم رمضان سال دهم بعثت وفات یافت و در منطقه جحون مکه دفن گردید، سلام خدا بر تو بزرگ بانوی بهشتی که سال فراقت، اندوه بارترین سال تاریخ شد.

سلام بر خدیجه کبری (سلام الله علیها) یاور و مونس دردها و تنهایی های پیامبر صلی الله علیه و آله . سلام بر او که از برترین زنان برگزیده خدا بود. سلام بر عبودیتش، بر اخلاص و صداقتش، بر پاکی و قداستش، بر ایثار و فداکاری اش و بر صبر و پایداریش. سلام بر آن لحظه ای که تصدیق رسالت نبوی کرد و سلام بر سراسر زندگی پرشورش که اطاعت از خدا و رسول خدا درآن موج می زد.

خدیجه، ای هم درد غربت های رسول خدا (صلی الله علیه و آله) ، تو نوری بودی که در تاریکی و ظلمت جاهلیت درخشیدی و به همه تعصبات آن عصر ننگین پشت پا زدی. اخلاق نیک و امانتداری جوانی پاک، تو را به سویش کشاند و بزرگان و ثروت مندان قریش را از خود راندی و غرق در دریای فضایل آن وجود ملکوتی گردیدی. اطرافیان زبان به ملامتت گشودند و تحقیرت کردند ولی تو، هم چون کوهی استوار و با قلبی لبریز از عشق به محمد صلی الله علیه و آله بر این زخم زبان ها صبرو مقاومت پیشه و بر این انتخابت که برترین و بهترین بود، پافشاری و از آن دفاع کردی.

خدیجه ای تجلی خوبی ها، در آیینه وجودت که سراسر پاکی و زیبایی است، عشق، ایمان، فداکاری، استواری و ایثار را به نظاره نشسته ایم تا توشه ای از دریای بی کران اوصاف الهی ات برگیریم. تو به ما آموختی که با وجود ثروت و مقام مهم می توان اسیردنیا و مادیات آن نشد، بلکه آن را در جهت پیشبرد اهداف والای انسانی به کار برد. ما آموختیم که می توان با وجود محیط زشت و ناپاک اطراف، الهی و پاک زیست. تونوری بودی که در تاریکی و ظلمت جاهلیت درخشیدی تا چراغی فرا راه دیگران باشی. تو به ما یاد دادی که می توان هم چون شمع سوخت و به دیگران روشنایی بخشید.

حضرت خدیجه2

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*