تازه ها
خانه / اخبار / خطبه های نمازجمعه۱۳-۰۱-۱۴۰۰آیسک و اظهارات صریح امام جمعه بخش آیسک درباره بی تدبیری مسئولان در پشتیبانی از دامداری
خطبه های نمازجمعه۱۳-۰۱-۱۴۰۰آیسک و اظهارات صریح امام جمعه بخش آیسک درباره بی تدبیری مسئولان در پشتیبانی از دامداری

خطبه های نمازجمعه۱۳-۰۱-۱۴۰۰آیسک و اظهارات صریح امام جمعه بخش آیسک درباره بی تدبیری مسئولان در پشتیبانی از دامداری

حاتمی / امام جمعه بخش آیسک درخطبه اول نماز جمعه ۱۳فروردینن۱۴۰۰،در ادامه بحث دعای ۲۵ صحیفه سجادیه یکی از۷ ویژگی بسیار مهم و ضروری یک فرزند صالح در مکتب امام سجاد ع را «نیکوکاری» دانست وافزود: علاوه براینکه دعا کنیم فرزندمان نیکوکارشود ، برنامه ریزی کنیم برای ایجاد این روحیه در فرزندانمان، انسان‌ها به طور فردی و اجتماعی پیوسته به دنبال ارزش‌ها هستندو علاقه دارند در اجتماع از جایگاه ویژه ای برخوردار باشند و تلاش دارند که در رسیدن به آن‌ها از همدیگر سبقت بگیرند، و امتیاز افزون‌تر و بیشتری را کسب کنند.
حجت الاسلام والمسلمین «علی رادمرد» افزود: در میان ملاک هایی که ممکن است انسان ها برای خود در نظر بگیرد و آنرا ملاک و میزان ارزشیابی جایگاه انسان ها قرار بدهند،در اسلام بیش از هر چیز به «تقوا» توجه شده است و آن میزانی است که بهای ارزش‌ها به وسیله‌ی آن سنجیده می‌شود، به طوری که هر ارزشی بدون ارتباط با تقوا بی‌ارزش خواهد بود.
به گفته وی قرآن، صفت تقوا را به لباس تشبیه می‌کند، که عیب‌های انسان را می‌پوشاند.
از سوی دیگر، خداوند متعال در قرآن مجید ۲۵۳ مرتبه، به این واژه‌ی سازنده و انسان‌ساز، اشاره نموده است، که بیانگر اهمیت و ارزش «تقوا» در پیشگاه الهی است.
ناطق در ادامه افزود :یک نکته مهم بـرای نزدیکـی بـه خـدا ایـن اسـت که انسان نسبت به ترک گناه اهمیت قائل شود ، اصـل قضیـه، تـرک گناهـان اسـت،انجـام مسـتحبات و نوافـل و توسـات و دعـا و بقیـه امـور، فـرع اسـت. اصـل قضیـه، ایـن اسـت کـه انسـان از صـدور گنـاه و خـلاف از خـود، مانـع بشـود. ایـن، همـان تقـوا را میطلبـد. تقـوا و پرهیـزگاری، مهمتریـن مظهری اسـت کـه وجود انسـان بایـد داشـته باشـدو مانـع از گنـاه انسـان میشـود.
خطیب دومین نماز جمعه سال ۱۴۰۰ آیسک با تبریک سال جدید و اعیاد شعبانیه در آستانه ماه مبارک رمضان گفت :باید مانند ماه اسفندکه قبل نوروز خانه تکانی میکنیم خودمان را برای ماه مبارک رمضان هم با خانه تکانی دلها آماده کنیم. وی با اشاره به اینکه دهه آخر ماه شعبان ، «دهه تکریم و غبارروبی مساجد» است. بر تلاش برای تنظیف میاجد تاکید کرد وافزود : مهتدون، سه ویژگی مهم دارند: از جهت اعتقادى، باور حقیقی به مبدأ و معاد داشته ، از نظر عملى، جامعه‌پرداز و اهل اشاعه معنویت در جامعه و رسیدگى به نیازمندان بوده و از جهت روحى، شجاع، باصلابت، نفوذناپذیر و ظلم‌ستیزهستند.
حجت‌الاسلام رادمرد بانگاه به جایگاه متعالی مسجد در فرهنگ اسلامی گفت :تکریم و غبارروبی مساجد، دارای دو ساحت ظاهری و باطنی است. در ساحت ظاهر، هرگونه اقدام برای ارتقاء آراستگی و جذابیت‌های بصری که به رونق خانه‌های خدا و استقبال و حضور حداکثری مردم در مساجد بینجامد، امری مقدس، مبارک و بسیار با فضیلت معرفی شده است.
به گفته وی علاوه بر ساحت ظاهر مسجد، ساحت باطن، مساجد ابرتشکیلات توحیدی‌اند.زندگی با بینش توحیدی، حرکت به سوی هدف خلقت انسان یعنی نیل به مقام خلافت الهی است، به همین جهت، چهار شخصیت محوری توحید در عالَم،(حضرت ابراهیم، رسول اکرم،حضرت علی ع وامام زمان عج) مسجدپرداز هستند.
امام جمعه بخش آیسک در ادامه به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد کنگره ۴۰۰۰شهید سرافراز استان یزد اشاره کرد وافزود:به گفته رهبر عزیزمان، شهیدان در عالم بزرخ، زندگی مخصوصی دارند و پیام مهم آنها به کسانی که راهشان را ادامه دهند، بشارت به در امان بودن از ترس و اندوه است. از طرفی انگیزه شهیدان از حضور در میدان جهاد همچنان‌که در وصیت‌نامه‌های آنها موجود است، حمایت از انقلاب، امام بزرگوار، حجاب، دفع شرّ دشمن و هموار شدن راه نظام برای دستیابی به اهداف آن بود که باید مراقبت کرد این آرمانها به‌دست برخی افراد نفی و مخدوش نشود. وی با بیان اینکه، دشمن درصدد مایوس کردن و منحرف کردن جوانان از خط انقلاب استتاکید کرد، نباید اجازه داد وسوسه دشمن در جوانان اثر بگذارد و آنان را به خدمت بگیرند. ناطق افزود:خاطرات پدر و مادر شهدا بخصوص از این جهت مهم است که فضای داخلیِ خانواده‌ی شهیدپرور را برای ما تصویر می‌کند.
نکته دیگر در بیانات رهبری این بود که، متأسّفانه امروز کسانی هستند که در زیر سایه‌ی جمهوری اسلامی و به برکت مجاهدت همین شهیدان و رزمندگان و ایثارگران و امثال اینها دارند با امنیّت و آزادی زندگی می‌کنند و ۱۸۰ درجه بر خلاف خواسته‌های آن‌ها و اهداف انقلاب کار می‌کنند و حرکت می‌کنند! اینها باید برای خودشان روشن کنند که جواب این خون‌های پاک را چه‌جور خواهند داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رادمرد در ادامه خطبه دوم با بیان اینکه، شاید براى عده‌اى این سؤال مطرح باشد که راز اصرار و تکرار رهبر انقلاب اسلامى بر تولید طى سال‌هاى متمادى چیست؟ پاسخ آن به‌طور خلاصه این است که: تولید ملى و بومى، نشانگر سلامت اقتصاد جامعه است. وقتى اقتصاد جامعه سالم باشد، پدیده‌هاى ناهنجارى چون فقر، بیکارى، معضلات اجتماعى تا حدّ زیادى کاهش خواهد یافت و نبض جامعه بهتر خواهد زد.به گفته وی از سوى دیگر در شرایط جنگ اقتصادى که دشمن تمام توان خود را بر تضعیف اقتصاد ایران قرار داده‌ و با انواع عملیات ترکیبى در صدد است از تنگه‌ى تشدید مشکلات اقتصادى، مردم انقلابى را در برابر انقلاب و نظام اسلامى قرار دهد؛ نسخه علاج، همین «تولید ملى» است، به همین جهت است که امام خامنه‌اى «رونق تولید و جهش تولید» را نشان انقلابى‌گرى مى‌داند و آن‌را یک جهاد انقلابى بر مى‌شمارد.
وی با بیان اینکه، این نوع جهت دهی به نظام تصمیم ساز و تصمیم گیر جمهوری اسلامی براساس وظایف رهبری به درستی صورت می پذیرد افزود: لکن در حوزه اجرا و تطبیق تصمیمات با جهت گیری های اعلامی دچار مشکل هستیم. برخی شبهه افکنان و دشمنان از فرصت استفاده می کنند و رهبری جامعه را مورد هدف قرار میدهند، عوض اینکه مسیر را روشن کنند و براساس وظایف قضاوت کنند، چون هدف زدن ستون خیمه است به واقعیات اصلا پرداخته نمیشود تا همانگونه که آنها می خواهند مردم تصور کنند و دچار خطای محاسباتی و تحلیل شوند.
امام جمعه آیسک در ادامه گفت : دامداری یکی از ارکان مهم تولیدات و از موانع مهم تولید در این حوزه عدم وجود برنامه ی منطقی و آینده نگرانه برای پشتیبانی از تولید دام و همچنین عدم نظارت در چرخه توزیع به صورت درست و صحیح و دقیق است. به گفته وی اگر برنامه برای پشتیبانی و برنامه برای نظارت وجود دارد روی کاغذ است چرا که در عمل چیزی مشاهده نمی کنیم. هر روز یک مسئله ایجاد می شود ، آقایان این چه مدیریتی است؟ ، در شرایط عادی که هر کسی دانش حداقلی در خصوص مدیریت داشته باشد میتواند مدیریت کند، الان است که باید وسط میدان باشید! این آشفته بازاری که درست شده در خصوص توزیع خوراک برای دام واقعا ربنده نیست.
در سفری که نماینده محترم به شهرستان داشتند و توجه ویژه ای که به آیسک داشتند که جا دارد قدردانی ویژه ای از ایشان داشته باشم. چقدر مردم روستاها و شهر گلایه داشتند از این نوع مدیریت برای توزیع خوراک. به سختی و با وام دام تهیه کرده در روستا و شهر به هزار امید و حتی در قالب حمایت های ادارات والان با مشقت و سختی تمام در موضوع تهیه خوراک دچار مشکل شدند. برخی روستائیان ما با گریه و اشک از این سختی ها سخن می گفتند. واقعا جای تاسف دارد. اینکه توزیع واگذار بشود به شرکتی و دیگر خاطر جمع بشویم که ما به وظیفه یمان عمل کردیم. بعد هم که گلایه میشود می گویند توزیع با شرکت هاست و فلان و فلان. وقتی شرایط اینطور شد ،شما باید بیایید، داخل شرکت و نظارت کنید بر توزیع. مشکل داشت شکل توزیع را عوض کنید. برخی روستائیان عزیز ما تا بیایند خودشان را برسانند به شرکت های توزیع کننده ، سهمیه تمام میشود وتا چند روز آینده باید صبر کند. خب وقتی چنین مشکلی هست ، سهمیه روستا را مشخص کنید و ببرید داخل روستا تحویل دهید
وی بر لزوم افزایش سهمیه نهاده های دامی تاکید کرد وگفت: چطور در بازار آزاد فراوان هست، سهمیه نیست.این یک بی مسئولیتی و بی تدبیری است.
به اعتقاد وی باید در نظام توزیع تجدید نظر بشود و اصلاح شود و شخص مدیر شهرستان و استانی نظارتشان را تا آنجایی که به دست دامدار می رسد ، باید داشته باشند و رصد کنند.اما جمعه بخش آیسک افزود:این نکات اولا متوجه شخص مدیر کل جهادکشاورزی و مدیر شهرستان است و ثانیا متوجه استاندار محترم که وقتی همچنین اوضاعی را دیدند ، سریع جلسه بگیرند و مسائل را بررسی وحل کنند و به اطلاع مردم برسانند و ثالثا دادستان محترم و نهاد های اطلاعاتی محترم رصد کنند که در این بخش اگر عده ای عمدا مشکل ایجاد کردند برخورد کنند و اگر عده ای بواسطه ی ندانم کاری و غفلت باعث ایجاد این اوضاع شدند، هم تذکر جدی به آنها بدهند.وی در پایان ضمن تشکر از زحمات همه ی خدمتگذاران گفت: حتما تلاش هایی بوده لکن موثر و کارگشا نبوده، باید به قید فوریت به مسائل بپردازند وآنها حل کنند.

Views – 125

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*