تازه ها
خانه / اخبار / خطبه های نماز جمعه ۱۷-۰۲-۱۴۰۰ آیسک
خطبه های نماز جمعه ۱۷-۰۲-۱۴۰۰ آیسک

خطبه های نماز جمعه ۱۷-۰۲-۱۴۰۰ آیسک

گلایه صریح امام جمعه بخش آیسک از عدم حضور مسئولان در بین مردم

حاتمی /امام جمعه بخش آیسک در خطبه اول نماز جمعه ۱۷اردیبهشت ۱۴۰۰،پس از سفارش به رعایت تقوای الهی، در ادامه بحث هفته های گذشته پیرامون دعای ۲۵ صحیفه سجادیه، به ۷ ویژگی بسیار مهم و ضروری یک فرزند صالح در مکتب امام سجاد علیه السلام اشاره کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین «علی رادمرد» با بیان اینکه ویژگی اول «نیکوکاری» و ویژگی دوم فرزند صالح از نظر امام سجاد ع «تـرک گناهـان» اسـت افزود:ویژگی سوم این است که «فرزندان صاحبان بصیرت» باشند.
به گفته وی نبود آن در میان مدیران هر کشوری ممکن است منشأ بسیاری از مشکلات برای مردم آن کشور شود،حتی گاهی به سبب فقدان بصیرت، مسیر افراد ۱۸۰ درجه از مسیر صحیح منحرف می‌شود.
امام جمعه آیسک تصریح کرد :دلیل تأکید مقام معظم رهبری بر بصیرت داشتن نیروهای انقلابی و حافظان ارزش‌های انقلاب، این است که اگر عقاید، افکار و آرای این نیروها مبتنی بر دلیل‌های روشن و محکم باشد، سبب می‌شود تا به‌آسانی از راه صحیح خود منحرف نشوند.
وی به راهکار های کسب و ارتقاء بصیرت اشاره کرد و اولین راهکار ا «تقویت اعتقادات و باورهای دینی» دانست. بصیرت عنصری است که با تحقق دو عامل در فرد، تحقق پیدا می‌کند؛ یک عامل، شناختی و عامل دیگر، رفتاری است؛ یعنی برای کسب بصیرت، نخست باید مطالب صحیح را شناخت و در گام بعد، به‌مقتضای آن شناخت عمل کرد. دراین‌صورت است که نوعی روشنی دل، شرح صدر و آرامش قلبی برای انسان پیدا می‏شود و این همان بصیرتی است که به دنبال تحقق آنیم. بنابراین در کنار شناخت، باید به خودسازی نیز پرداخت تا بصیرت به دست آید.

خطیب نماز جمعه آیسک در خطبه دوم
با بیان اینکه، خیلی از کارهایی که ما می‌کنیم و لغزشهایی که از ما سر می‌زند، بر اثر عدم مراقبت است افزود:خیلی از گناهان را ما با قصد قبلی انجام نمی‌دهیم؛ از خود غفلت می‌کنیم، زبان ما به غیبت و تهمت و شایعه‌پراکنی و دروغ آلوده می‌شود؛ دست ما و چشم ما هم همین‌طور. بنابراین غفلت است که ما را در بلا می‌اندازد. اگر مراقب چشم و زبان و دست و امضاء و قضاوت و نوشتن و حرف زدنمان باشیم، بسیاری از خطاها و گناهان بزرگ و کوچک از ما سر نمی‌زند. اگر مراقب دلِ خود باشیم، دچار حسد، بدخواهی، بددلی، کینه، بخل، ترسهای بی‌مورد، طمع به مال و منال دنیا و طمع به ناموس و مال دیگران در دل ما رسوخ نمی‌کند. 
حجت‌الاسلام والمسلمین رادمرد با استناد به خطبه ۱۶۱نهج البلاغه «تقوا و طاعت خدا» را باعث نجات فردا، و سبب آزادى ابدى دانست.
وی با گرامیداشت ۱۲ اردیبهشت و تبریک این روز به همه ی معلمین واساتید گرانقدر و زحمتکش در شهر و روستا ها، همه را به مطالعه آثار شهید عزیز علامه مطهری دعوت کرد.وی با تاکید بر اینکه باید پایه های اعتقادی خود را محکم کنیم گفت: جوانان عزیز به همین اطلاعاتی که اکنون از دین و باورهای دینی دارید اکتفا نکنید ، به سراغ عمق بخشی باورهایتان بروید، اگر نسبت به عاقبت بخیری خودتان دغدغه دارید بشتابید به سوی تعمیق باورها و برنامه ریزان فرهنگی در همه ی رده ها و ارگان ها نسبت به این مهم باید توجه ویژه ای داشته باشند. چون  بعضی‌ها جوان را به آینده بی‌اعتماد میکنند، به انقلاب بی‌اعتماد میکنند، جوان را از نَفَس گرم امام و رهبری معظم دور می کند. وی با بیان اینکه، وصیّت‌نامه‌ی امام دمِ دست ما است؛ گفت:آن کسانی که تردید دارند این وصیّت‌نامه را نگاه کنند؛ ببینند چه گفته امام- وقتی مردم را از اینها دور میکنیم، جوانها و جامعه را از اینها دور میکنیم، وقتی بخاطر چند صباح دنیا و دراختیار گرفتن پست و مقام حرف از آزادی زدیم و جوان را به لاابالی‌گری سوق میدهیم، جوانی را که تمایل به عفّت دارد، به‌سمت بی‌مبالاتی نسبت به مسائل عفّتی و مانند اینها سوق میدهیم، خب معلوم میشود نتیجه بد خواهد شد، زمانه خراب خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در بخش آیسک با اشاره به این سخن مقام معظم رهبری که فرمودند «سفارش من به جوانها این است که با چشم باز نگاه کنید، با بصیرت نگاه کنید، هر حرفی را از هر گوینده‌ای نپذیرید» اظهار داشت :مبدأ حرکت و مبدأ انقلاب، امام بزرگوار است، حرف او را حجّت بدانید؛ نگاه کنید ببینید امام چه میگفت. نگویند اگر امام هم امروز بود، این‌جوری عمل میکرد؛ نخیر، این غلط است؛ ما سالهای متمادی با امام بودیم و امام را بهتر از آنها می‌شناسیم. امام اگر امروز بود، همان فریاد ابراهیمی، همان فریاد بت شکن را امروز هم میزد؛ همان فریادی که ملّت را بیدار کرد و به انقلاب رساند. علّت اینکه ما در مقابله‌ی با آمریکا کوتاه نمی‌آییم این (انجام وظیفه) است.اینکه ما در مقابل فشار تبلیغاتی دشمنان، کم نمی‌آوریم به توفیق الهی، به خاطر این است؛ چون یک وظیفه است؛ اینکه دیدید امام از اوّلی که وارد این مبارزه شد، با آمریکا مواجه شد -امام هنوز در قم سخنرانی میکرد و هنوز تبعید نشده بود که اینجا صحبت از آمریکا [میکرد]؛ آن روز امام (رضوان ‌الله‌ علیه) در قم، در سخنرانی فرمود امروز منفورترین فرد در کشور ما رئیس‌جمهور آمریکا است؛ این قضیّه برای پنجاه و اندی سال قبل است- به خاطر این است. امام بصیر بود، چشمش باز بود، حقیقت را میدید، میفهمید؛ و امیدوار بودوباور داشت.
ناطق ادامه داد: اکنون شما شاهد زوال رژیم منحوس صهیونیستی هستید، اقدامات اخیر را مشاهده کردید امنیت بادکنکی اسرائیل چقدر زود از هم می پاشید، چقدر سعی کرده‌اند در طول این سال‌ها که روز قدس را که نماد صف‌بندی حق در مقابل باطل است، تضعیف کنند. وی افزود:روز قدس نشان‌دهنده‌ی صف‌بندی حق و باطل، صف‌بندی عدل در مقابل ظلم است. روز قدس فقط روز فلسطین نیست؛ روز امت اسلامی است. روز فریاد رسای مسلمانان علیه سرطان کشنده‌ی صهیونیزم است که به‌وسیله‌ی دست متجاوز اشغالگران، مداخله‌کنندگان، قدرت‌های استکباری به جان امت اسلامی افتاده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین رادمرد گفت :روز قدس چیز کوچکی نیست. روز قدس یک روز جهانی است. یک پیام جهانی هم دارد. نشان‌دهنده‌ی این است که امت اسلامی زیر بار ظلم نمی‌رود، ولو این ظلم از پشتیبانی بزرگترین و قدرتمندترین دولت‌های عالم برخوردار باشد. ما بزودی نماز مان را در مسجد الاقصی خواهیم خواند ، این یک رویا نیست ، یک حقیقت است.
دیدید که ضعف نشان داده شد با داعش تا نزدیک مرز ما آمدند . این مرد میدان شهید سلیمانی بود که با نصب العین قرار دادن مسیر نشان گذاری شده توسط ولی فقیه بصیر و حکیممان آنها را دور کرد.
امام جمعه آیسک در ادامه خطبه دوم، درخصوص مذاکرات در حال انجام که از الان برخی انسان های ساده اندیش که البته این سهل اندیشی شان برخاسته از بازی های سیاسی رنگ باخته شان است ، ندای پیروزی سر می دهند و موفقیت مذاکرات را اعلام می کنند ، اظهار داشت :از این کار آبی برای شما گرم نمیشود ، ما هم درد مردم را می فهمیم و بیشتر از شما لمس می کنیم، لکن ۸ سال شده این راه کذایی را می روید ، سرتان به سنگ خورد اما باز هم برگشتید.

بفهمید راه و مسیرتان اشتباه است . مذاکره راه حل نیست با این اوضاعی که اینها البته دارند مذاکره می کنند. بعد آن خطای بزرگ آقای ظریف که از چشم ملت افتاد با آن سخنان کذایی ، رهبر معظم فرمودند وزارت امور خارجه مجری سیاست های کلان خارجی است ، اتهام زدند که پس برجام با نظر رهبری اعلام و اعمال شد به تعبیر حضرت آقا شما هم چشم دارید هم ماشاءالله هوش دارید ، حضرت آقا با شروطی آن را پذیرفتند و البته گفتند من با آنها خوشبین نیستم. لکن شروطی معین کردند و صراحتا همین آقای وزیر خارجه اعلام کرد که برخی خط قرمز ها را عبور کردیم و رعایت نکردیم خب این یعنی حضرت آقا موافق اصل برجام و این راه حل بودند و موضوعات و وضع موجودرا برای فرار از پاسخگویی به گردن رهبری بیندازند؟؟؟ حالا هم مشابه دوران حضرت علی ع وضع این چنین شده که موضوعات رو جوری دیگر جلوه بدهند و الان هم اعلام پیروزی می کنند که اگر به سرانجام نرسید باز بگویند دیدید نگذاشتند ما راه حل داشتیم نگذاشتند. در دورانی این گفتمان مذاکره مطرح شد و اکثریت با آن رای دادند و رهبری معظم انقلاب هم با اینکه اعلام کردند با تجربه ای که گذشته داریم و مبانی دینی و قرآنی که در دست ماست ما خوشبین نیستیم لکن به رای مردم احترام گذاشتند و مسیر را با شروط و ضوابطی اعلام کردند خب ۸ سال آن گفتمان در این کشور حاکم بوده و وضعیت این است این برای آینده و آیندگان ما باید درس آموز باشد و همیشه بیاد داشته باشیم. 
امام جمعه بخش آیسک در ادامه خطاب به مسئولین که حضورشان بشدت در بین مردم کم رنگ شده و البته باید گفت اصلا نیست ، گفت: این را که دیگر تحریم نیستیم! و ربطی به تحریم ندارد! مسئولین بالادست دولتی ما برای این موضوع در شهرستان فکری بردارند ، خودشان مستقلا هم برنامه ریزی کنند، نیازی نیست هر وقت نماینده یا استاندار در جایی حضور پیدا کنند ، حضور در صحنه ی مسئولین را شاهد باشیم ، مقداری برای مردم و مسائل آنها ارزش قائل بشویم ، این ارزش قائل شدن همه اش به بودن در اتاق ها و کارها را پیگیری نامه ای کردن، نیست. بیایید در صحنه و مسائل از نزدیک ببینید و راهکارهای خلاقانه و ابتکاری بدهید و پیگیر باشید که مسائل جدی حل شود و این شدنی است هر مسئولی خلاف این را باور دارد بیاید که آیسک هم متبرک به قدومشان بشود و راهکار های پیشنهادی را خدمتشان اعلام کنیم حجت‌الاسلام والمسلمین رادمرد ادامه داد: الحمدلله پیک چهارم کرونا را هم به اعلام مسئولین وزرات بهداشت پشت سر گذاشتیم و باید رعایت مسائل بهداشتی همچنان مد نظر باشد و توصیه جدی ماست لکن جلسات که برگزار می شود با همان تعداد با مردم جلسه بگذارید و مسائل را به شکل واقعی حل کنید.

Views – 147

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*