تازه ها
خانه / اخبار / خطبه های نماز جمعه ۲-۶-۹۷ آیسک
خطبه های نماز جمعه ۲-۶-۹۷ آیسک

خطبه های نماز جمعه ۲-۶-۹۷ آیسک

خطبه اول:

خطیب محترم موقت نماز جمعه آیسک حجت الاسلام والمسلمین طالبی در خطبه اول گفت:  در ادامه بررسی نامه ۳۱ نهج البلاغه به این نکته رسیدیم که یکی از دغدغه مهم انسان های با تقوی، دغدغه نسبت به آینده فرزندانشان است،  گفتیم آنقدر این مسأله مهم و با ارزش است که خداوند در قرآن چندین بار به این مطلب پرداخته است.

خداوند به عنوان یکی از صفات مهم عباد الرحمن در سوره فرقان را دغدغه داشتن نسبت به آینده فرزندان خودشان بر می شمارد. در آیه ۷۴ سوره می فرماید:  وَ الَّذینَ یَقُولُونَ رَبَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّیَّاتِنا قُرَّهَ أَعْیُنٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقینَ إِماماً

امیرالمؤمنین هم این دغدغه را به زیبایی در نامه ۳۱ نهج البلاغه به تصویر کشیده است. حضرت در فرازی از نامه ۳۱ می فرماید:

یا بُنَىَّ اِنِّى لَمّا رَأَیْتُکَ قَدْ بَلَغْتَ سِنّاً ورَأَیْتُنِى اَزْدادُ وَهْناً بادَرْتُ بِوَصِیَّتِى اِلَیْکَ

اما اینکه چرا این سن را انتخاب کرده ام و چرا اصرار دارم این اتفاق زودتر بیفتد، ترس از به وجود آمدن یه سری موانع سر راه این دغدغه شریف است.

امیرالمؤمنین می فرمایند: بادَرْتُ بِوَصِیَّتِى اِلَیْکَ لِخِصَال؛ مِنْهَا اَنْ یَعْجَلَ بِى اَجَلى دَوْنَ أَنْ اُفْضِىَ اِلَیکَ بِمَا فِى نَفْسِى،

اولین مانع محقق شدن این دغدغه، فرا رسیدن اجل و پایان عمر من است.

حضرت دومین مانع را از دست دادن سلامت فکری مطرح می کنند و می فرمایند: اَوْ اَنْقُصَ فِى رَأْیِى کَمَا نَقَصْتُ فِى جِسْمِى

سومین مانع:

اَوْ أَنْ یَسْبِقَنِى اِلَیْکَ بَعْضُ غَلَباتِ الْهَوى و فِتَنِ الدُّنْیَا وَ تَکُونَ کَالصَّعْبِ النَّفُورِ

سومین مشکل و مانعی که حضرت از آن نام می برد، از بین رفتن زمینه مناسب و سفت و سخت شدن قلب ها نام می برد. تَکُونَ کَالصَّعْبِ النَّفُورِ

مثل زمینی که سفت وسخت شده و آب را جذب نمی کند، دستگاه ادراکی انسان هم گاهی به این بیماری مبتلا می شود که کلام حق رو جذب نمی کند، دیدید بعضی ها هر چی با آنها صحبت می کنید، نصیحت می کنند، اصلا گویا نمی شنوند. این شخص دستگاه ادراکی اش دچار اختلال شده است.

حضرت دو عامل را باعث و بانی این سفتی و سختی قلب بر می شمارد.

اولین عاملی که باعث می شود که زمینه مناسب تعلیم و تعلم از بین برود، غلبه هوای نفس است.

آنقدر هوای نفس عامل قوی و وحشتناکی است، که امیرالمؤمنین در یک روایتی می فرماید، اصلا می خواهی انسان دین داری باشد، می خوای همیشه در طریق حق سیر وسلوک کنید، شاه کلید این مسأله مخالفت و کنترل هوای نفس است.

رأس هِرَم دین داری مخالفت با هوای نفس است. «رأسُ الدین مخالفهُ الهوی»

یکی از کارهایی که هوای نفس می کند، اختلال در دستگاه ادرکی شماست، به تعبیر دیگر گرفتار پندار گرایی می شود، فکر می کند آنچه فقط او می داند و می فهمد درست است.

قرآن در موارد مختلفی این بیماری رو گوشزد کرده و با آن به مبارزه برخواسته، به عنوان نمونه، کسی که قدرت مالی فراوانی داره، این قدرت صوری و خیالی، باعث می شود دستگاه ادراکی او به خطا بیفتد و فکر کند که می تواند با این قدرت صورتی همه ی مشکلات رو حل کنه، قرآن می فرماید، یحسَبُ أنَّ مالَهُ أخلَده

یا شخصی که حالا یکی دو کلمه درس خونده ویه مدرک هم گذاشته کنارش، فکر می کند عالم دهر است و همه اسرار عالم رو فهمیده، به حرف هیچ دلسوزی توجه نمی کند، قرآن می فرماید: وَیَحسَبُونَ أنَّهُم مُهتَدون  آنان می‌پندارند که هدایت یافته‌اند در حالی که به بیراهه می‌روند. وَهُمْ یَحْسَبونَ أنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صنعاً فکر می‌کنند که کار خوب می‌کنند؛ در حالی که به بدی مبتلایند.

این کار رو هوای نفس انسان، تکبرها، غرورها و حسادت ها و… می کند و دستگاه ادارکی شما را مختل می کند، دیگه کلام حق بر قلب شما جاری نمی شود.

عامل دومی که امیرالمؤمنین ذکر می کند و باعث می شد دستگاه ادارکی شما مختل شود، علاقه و وابستگی به دنیاست.

علاقه به دنیا باعث می شود انسان هر خطایی رو انجام بدهد. در روایتی حضرت می فرمایند: لِحُبِّ الدُّنْیَا صُمَّتِ الْأَسْمَاعُ عَنْ سَمَاعِ‏ الْحِکْمَهِ وَ عَمِیَتِ الْقُلُوبُ عَنْ نُورِ الْبَصِیرَهِ

حب دنیا و وابستگی به دنیا باعث می شود که گوش‏ها  از پذیرش سخن حکیمانه و نیز دل‏ها از نور بصیرت محروم می‏ ماند.

 

خطبه د وم:

حجت الاسلام والمسلمین طالبی در خطبه دوم به مناسبتهای پیش رو اشاره کرده و تصریح کرد:  اولین و مهم ترین مناسبتی که در پیش داریم، عید سعید غدیر است که پیشاپیش عیدالله اکبر رو محضر شما عزیزان تبریک عرض می کنم.

 

شب و روز عید غدیر از فرصت های ویژه ای است که خداوند در اختیار بشر قرار داده و ما در فضل و فضیلت تغریبا هیچ شب و روزی رو به اندازه ی روز عید غدیر نداریم، آنقدر این روز روز عظیمی است که آقامون علی بن موسی الرضا در روایتی که ابن طاووس در اقبال از ایشون نقل می کند، می فرماید:

فَمَنْ تَزَیَّنَ لِیَوْمِ الْغَدِیرِ غَفَرَ اللَّهُ لَهُ کُلَّ خَطِیئَهٍ عَمِلَهَا صَغِیرَهً أَوْ کَبِیرَهً وَ بَعَثَ اللَّهُ إِلَیْهِ مَلَائِکَهً یَکْتُبُونَ لَهُ الْحَسَنَاتِ وَ یَرْفَعُونَ لَهُ الدَّرَجَاتِ إِلَى قَابِلِ مِثْلِ ذَلِکَ الْیَوْمِ فَإِنْ مَاتَ‏ مَاتَ شَهِیداً وَ إِنْ عَاشَ عَاشَ سَعِیداً

 

طبیعتی است اتفاقی با این عظمت باید پیام های مختلف و مهمی داشته باشد.

اولین پیام،  این بود که با غدیر و نصب امیرالمؤمنین توسط خداوند، هم نقش و جایگاه حاکم جامعه دانسته شد که جایگاه حاکم در نظام اسلامی انتصابی است و مشروعیت آن از طرف خداوند است و با دعوت مردم به بیعت با امیرالمؤمنین توسط پیامبر، نقش مردم به عنوان کسانی که به حاکم اسلامی و نظام اسلامی مقبولیت می دهند نشان داده شد.

ثمره دیگر غدیر این است که خداوند با انتصاب الهی امیرالمؤمنین هم راه و روش انبیاء را تضمین کرد و هم یک نمونه عملی از آنچه در آینده بشریت باید اتفاق می افتاد و دنیا انتظار آن است را به جهانیان نشان داد.

امیرالمؤمنین در نامه ۵۳ نهج البلاغه وظایف حکومت اسلامی نسبت به مردم تبیین می کند.

خوب ما در هفته آینده هفته دولت رو داریم که پیشاپیش این هفته رو به دولتی های بزرگوار مخصوصا مسؤلان همشری تبریک عرض می کنم و این تقارن آغاز هفته دولت رو با ایام غدیر رو به فال نیک می گیریم و امیدواریم که دولتی های ما غدیر و امیرالمؤمنین رو الگوی خودشان قرار دهند و به شیوه و منش امیرالمؤمنین عمل کنند.

لذا از زبان امیرالمؤمنین چند نکته ای رو محضر دولت ی ها و خدمتگذاران نظام مقدس اسلامی عرض می کند.

حضرت در ابتدای نامه ۵۳ نهج البلاغه یک دستور العمل بسیار مهمی رو ابلاغ می کند، تا همه کسانی که می خواهند در سیره و منش علی حرکت کنند، این دستور العمل مهم رو نصب العین خودشان قرار دهند و آن دستورالعمل، وظایف حکومت اسلامی نسبت به مردم است.

حضرت می فرماید وظیفه حاکم و دولت اسلامی است که چند کار رو انجام دهد.

اولین کار سرو سامان دادن به وضعیت اقتصادی جامعه است.

جِبَایَهَ خَرَاجِهَا

وظیفه حاکم اسلامی است کسانی رو در امور مهم اقتصادی منصوب کند که بتوانند وضعیت اقتصادی جامعه رو کنترل نماید و به وضعیت اقتصادی جامعه سرو سامان بدهد. شما الان وضعیت جامعه رو ملاحظه بفرمایید، تغریبا اکثر کارشناسان اقتصادی می گویند وضعیت اقتصادی الان جامعه و این آشفته بازاری که به راه افتاده که اصلا معلوم نیست چی به چی هست، ربطی به مسأله تحریم ندارد، اکر کارشناسان اقتصادی معتقدند که دولت نتوانسته مسائل اقتصادی رو خوب کنترل. وظیفه دولت اسلامی این است که امینت شغلی و اقتصادی و سرمایه گذاری برای مردم فراهم کند، الان متأسفانه به خاطر بی کفایتی مدیران اقتصادی و ضعف تیم اقتصادی دولت، مردم هر روز با یک شوک اقتصادی مواجهند، باید دولت محترم به این وضعیت آشفته بازار پایان بده، امینتی اقتصادی و سرو سامان دادن به وضعیت اقتصاد جامعه وظیفه دولت اسلامی است و همه باید در این امر حکومت رو کمک کنیم.

وظیفه دوم دولت اسلامی: وَ جِهَادَ عَدُوِّهَا

دولت اسلامی باید تمام توان و تلاش خودش رو به کار بگیرید تا خودش را در مقابل دشمن قوی کند، قرآن می فرماید به عنوان یک دستور قرآنی  وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ‏ مِنْ قُوَّهٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ

جهاد رو بارها معنا کردیم، یعنی یک کار کارشناسی شده همراه با تلاش مضاعف و از خودگذشتگی.

در هر زمانی متناسب با خودش باید در مقابل دشمن ایستاد، یه زمانی جنگ نظامی بود، شهدا و رزمندگان غیورمان در مقابل ابرقدرت های عالم ایستاند، خوب الان جنگ اقتصادی است، باید دولت تمام توان خودش را برا مقابله با جنگ اقتصادی به کار ببندد، مردم هم باید دولت رو کمک کنند، متأسفانه انسان یه سری به بازار می زند، احساس شرم می کند، تو این شرایط جنگ اقتصادی که مردم باید هم دولت رو کمک کنند و هم به همدیگر کمک کنند، می بینیم یه عده ای کاسبی راه انداختن و از این آشفته بازار و آب گل آلود ماهی می گیرند. دولت هم هنوز حالت جنگی به خود نگرفته است، متأسفانه هنوز یه عده ای چشمشون به مذاکره  و ارتباط با اروپایی هاست، نمی دانم کی اینها می خواهند باور کنند که جنگ شروع شده و باید حالت جنگی به خودشان بگیرند، مردم دارن زیر فشار جنگ اقتصادی کمرشان له می شود ولی یه عده ای هنوز خواب مذاکره و و رابطه می بیننند.

سومین وظیفه دولت اسلامی: وَ اسْتِصْلَاحَ أَهْلِهَا

دقت کنید، حضرت نفرمود «و اصلاح اهلها» یعنی حاکم باید مردم را اصلاح کند چون اصلاح مردم در اختیار خود آنهاست بلکه فرمود «استصلاح اهلها»

فرق «اصلاح» و «استصلاح» این است که حکومت باید زمینه های اصلاح را فراهم کند، هیچ حکومتی نمی تواند مردم را مجبور به اصلاح کند ولی وظیفه دارد زمینه اصلاح مردم را برای مردم فراهم کند.

وجه امتیاز حکومت اسلامی همین است، یعنی در سایر حکومت ها اگر ما بخواهیم ارزیابی کنیم که آیا موفق بوده اند یا نه، همان سه قسمت(مالیات، امنیت، توسعه و آبادانی) را ارزیابی می کنیم، ولی در نظام اسلامی علاوه بر اینها بحث  فرهنگی و اصلاح جامعه هم بسیار مهم است.

چهارمین وظیفه و سیاست کلی که دولت اسلامی باید فراهم کند، آبادانی و پیشرفت است. حضرت می فرماید: وَ عِمَارَهَ بِلَادِهَا

وظیفه دولت اسلامی است که به فکر آبادانی و پیشرفت جامعه اسلامی باشد. البته نسبت به این مسأله باید از دولت های مختلف چه دولت های قبل  و چه دولت فعلی تقدیر و تشکر کرد، قدم هایی برای این مسأله برداشته شده است که امیدواریم با حل مشکلات اقتصادی آبادی و پیشرفت با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد و آنچه شایسته مردم عزیز ایران است محقق شود.

مناسبت بعدی، میلاد سراسر خیر و برکت امام هادی است، که این میلاد عزیز و شریف رو به شما همشریان محترم تبریک و تهنیت عرض می کنم، ان شاء الله بتوانیم شیعیان خوبی برای مولی خودمام امام هادی علیه السلام باشیم.

 

Views – 1010

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*