تازه ها
خانه / اخبار / خطبه های نماز جمعه ۳۱-۰۴-۱۴۰۱ آیسک
خطبه های نماز جمعه ۳۱-۰۴-۱۴۰۱ آیسک

خطبه های نماز جمعه ۳۱-۰۴-۱۴۰۱ آیسک


گلایه امام جمعه بخش آیسک از بی توجهی به ظرفیت های مدیریتی غرب استان در انتصابات

حاتمی / امام جمعه بخش آیسک در خطبه اول نماز جمعه ۳۱تیرماه ۱۴۰۴،پس از سفارش به رعایت تقوای الهی در ادامه تشریح اهداف کلی کلی خلقت شامل «آزمایش، رحمت و عبادت»، در پاسخ به این سوال که «چرا خدا ما را آفریده است؟ گفت :هدف از آفرینش، عبادت است. خداوند انسان را برای رسیدن به رحمت آفرید، اما راه رسیدن به آن رحمت، عبادت است.
حجت الاسلام والمسلمین «علی رادمرد» افزود :خدا ما را در این عالم آفریده تا ما را امتحان کند. اگر پرسیده شود که ارزش انسان به چیست؟می‌گوییم:‌ امتحان اصالت ندارد بلکه وسیله‌ای برای انتخاب أحسن است. پس ارزش مقدمی دارد و زمینه‌ساز پرواز ماست.
خطیب نماز جمعه آیسک در خطبه دوم با استناد به روایت مولای متقیان حضرت علی ع گفت :فقه یعنی دانش دین، یعنی مجموعه‌ی احکام دینی که انسان بایستی به آنها عمل کندو مجموع اعمال عبادی و اعمال دینی ما فقه است.
وی با اینکه گناه دل انسان راسخت می کند و عدم خشوع وسنگین طاعات ناشی از گناه است افزود:امربه‌معروف‌ها، نهی‌ازمنکرها، اقدام و عمل کردن‌ها، برای ما واجب است.
وی با تبریک ۲۵ ذی الحجه روز مباهله به تشریح اهمیت این روز در رسالت نبوی وامامت مولای متقیان پرداخت و ۲۶ ذی الحجه روز نزول سوره‌ی دهر در شأن امام علی(ع)، حضرت زهرا(س) و امام حسن و امام حسین(ع) را که روز تکریم خانواده نام گرفته است مورد اشاره قرار داد.
ناطق با بیان اینکه، فرهنگ دینی ساختار اصلی جامعه اسلامی را تشکیل می‌دهد و اثر آن در رفتار فردی و اجتماعی مردم هویدا می‌شود،گفت: نوعی از این رفتارها که جنبه بیرونی دارند، آثار گسترده‌تر و عمیق‌تری در جامعه دارند و از این رو پیامبراکرم (ص) چنین هشدار می‌دهند: «گناه، هرگاه پنهانی انجام شود، فقط انجام‌دهنده آن، زیان دیده است، و اگر آشکارا انجام شود و با آن مقابله نشود، به همگان زیان می‌رساند». بنابراین، جامعه و دولت اسلامی درباره گناه آشکار، باید با چاره‌اندیشی، سلامت روانی مردم را تضمین کند. حجت الاسلام «رادمرد » افزود :حجاب و عفاف از جمله احکام اسلامی و ضروریات دین است که سیاست‌گذاران اجتماعی باید برای اجرای آن برنامه‌ریزی کنند.به گفته وی، نهادینه‌سازی فرهنگ عفاف و حجاب به‌عنوان یکی از ضرورت‌های باورهای دینی مستلزم برنامه‌ریزی صحیح در سه حوزه فرد، خانواده و جامعه و در سه مرحله نهادینه‌سازی (تعمیق)، گسترش فرهنگ (ترویج) و حفظ و پاسداری از باورهای ترویج شده (تحفیظ)، با استفاده از ابزار و شیوه‌های کاملاً مدرن و مؤثر به فعالیت پرداخت.
وی با اشاره به وجود قانون عفاف و حجاب گفت :اگر برخوردی بخواهد با کسی که کشف حجاب می کند در اجتماع باید اتفاق بیفتد، که باید برخورد بشود چون حرام است، آن هم حرام اجتماعی که حکومت اسلامی وظیفه دارد ورود پیدا کند و این راهم شرع اجازه داده است. وی لزوم اقدام و برخورد قانونی و شرعی ، نیروی انتظامی و قوه قضائیه را مورد تاکید قرار داد و گفت : ما هم حمایت می کنیم اما اینکه همه ی وظیفه را به گردن نیروی انتظامی بیندازیم خطاست ، سایر دستگاه های فرهنگی هم وظیفه دارند و خانواده هم باید توجه بیشتری داشته باشد. وی افزود :حرام ، حرام است چه در موضوع گرانفروشی و کم فروشی و تهمت و دورغ و غیبت و اختلاس و دزدی و غیره حرام ، حرام است و تفاوتی نمی کند، تا بحث حجاب می شود می گویند بازار و اختلاس و غیره ، ما هم می گوئیم حرام ، حرام است در هر نوع و شکل حکومت اسلامی وظیفه دارد ، قانونا و شرعا ورود پیدا کند و وظیفه ی قانونی و شرعی خودش را انجام دهد.
امام جمعه آیسک در آستانه ۵ مرداد ماه سالروز اقامه اولین نمازجمعه در سال۵۸ به امامت آیت الله طالقانی ره، که هفته نمازجمعه نامگذاری شده، ضمن تبریک به نمازگزاران و دست اندرکاران برگزاری نمازجمعه با بیان روایتی از پیامبر اکرم(ص) و حضرت علی ع به تشریح اهمیت حضور در نماز جمعه پرداخت.
وی با گرامیداشت، سالروزتاسیس شورای نگهبان از ناظران شورای نگهبان در شهرستان و بخش آیسک تشکر کرد.
حجت الاسلام والمسلمین رادمرد در خصوص انتصابات در استان خراسان جنوبی نیز گفت : البته نه در خصوص اشخاص که به ما مربوط نمیشود ، البته مشورت گرفته می شود لکن اینکه ما دخالت بکنیم و بگوئیم این باید بشود ، این خلاف وظیفه و جایگاهی است که ما داریم ، اما ناظر به نگاهی که وجود دارد در استفاده نیروهاست ، انقلاب کردیم و شهید دادیم که شایسته سالاری حاکم باشد با ملاک و معیاری هایی که در انقلاب اسلامی برای انسان شایسته وجود دارد ، نه منطقه سالاری، نه قوم و قبیله سالاری و …


حالا در برهه ای از زمان در انتخاب، این شایسته سالاری باید خودش را نشان بدهد که انتخابات ها محل این نوع برخورد است ، در برهه ای از زمان هم در انتصابات خودش را باید نشان بدهد ، حالا در اینکه در شهرستان این نگاه وجود دارد نسبت به مناطق نمی خواهم نکته ای بگویم ، نکته در خصوص استان است ، یک شائبه ای وجود دارد اینکه می گویم شائبه نه اینکه بر اساس صحبت و شایعه و غیره دارم این حرف را می زنم به اذعان مطلعین است، همان نگاه منطقه ای که عرض کردم ، نسبت به غرب استان هم هست ، یعنی چون اکثریت یا بخش تاثیر گذار استان از برخی شهر های شرقی هستند ، بیشتر میل به آن طرف است ، حتی در مسئولیت های شهرستانی ، اگر میخواهیم استان ما همه جانبه پیشرفت کند حتی در نیروی انسانی ، این نگاه و روش کنونی راه به جایی نخواهد برد.

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*