تازه ها
خانه / مناسبتهای ویژه / شرحی بر زیارت اربعین(۳)

شرحی بر زیارت اربعین(۳)

فراز سوم:اهداف قیام امام حسین علیه السلاماربعین1

 

– و بَذلَ مُهجَتـَهُ فیکَ لیَستـَنقـِذَ عِبادکَ مِنَ الجَهالهِ وَ حَیرَهِ الضـَلاله َ؛ خدایا- جانش را در راه تو بخشید تا بندگانت را از نادانی، سرگردانی و گمراهی نجات دهد.

امام حسین علیه السلام قبل از خروج از مکه خطاب به برادرش محمد حنفیه وصیت نامه ای نوشتند که ضمن آن اهداف خود را از قیام اعلام می دارند. در آنجا می فرماید: من برای اصلاح دین جدّم رسول الله و امر به معروف و نهی از منکر قیام می نمایم.

بر اساس آیات قرآن هم خدا انبیاء را برای اصلاح همه شئون مردم فرستاد و اصلاح همه جانبه هم بی درگیری با اشرار و بدخواهان ممکن نیست و برای پایان بخشیدن به درگیری چاره ای جز جنگ و دفاع مقدس نیست که در همه ادیان آسمانی بوده است و سالار شهیدان نیز فرمود من طبق سیره جدم قیام کردم(۱) و سیره رسول الله همان است که خدای سبحان در قرآن آن را بازگو کرده است،(۲) پس حسین بن علی(علیه السلام) قیام کرد تا دینی را که عین سیاست و سیاستی را که مستند به دین است اجرا کند و این کار شمشیر و نثار و ایثار می طلبد و این رسالتی بر دوش امت اسلامی است که قیام و اصلاح همه جانبه داشته باشد.

سالار شهیدان در موقعیتی قیام کرد تا دینی را با این خواص و مشخصات احیا کند و گروهی دعوت او را پذیرفتند و دسته ای هم بر اثر تعلیمات سوء امویان آن را نپذیرفتند، زیرا آن ها اسلام را از سیاست جدا کردند و بخش عبادی آن را هم به میل خود تفسیر کردند و دین مسخ شده را به نام اسلام به مردم ارائه دادند، از این رو آن حضرت فرمود: بیشتر مردم بنده دنیایند و دین لقلقه زبان آن هاست و آن گاه که آزمونی در کار باشد، دینداران اندک اند.(۳) آن ها زیر ولایت آتش اند و هم اکنون در شعله در حال سوخت و سوزند؛ اما چون تخدیر شده اند عذاب را احساس نمی کنند.(۴)   

با مطالعه تاریخ زمان امام حسین علیه السلام در می یابیم که در دین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله تغییرات بسیاری ایجاد شده و بدعت های فراوانی نهاده شده بود. امام برای این که حقیقت دین رسول اکرم (صلی الله علیه واله) حفظ شود و دینی سالم به نسل های بعدی رسانده شود هیچ راهی نداشت جز این که قیام نماید و بدین وسیله اعلام کند که حقیقت دین اسلام به یغما برده شده و دین کنونی، دینی است تحریف شده که خلفا به واسطه آن راهی برای حکومت نامشروع خود یافته اند. پس امام قیام می کند تا پیام دین واقعی را به گوش افرادی که خواهان شنیدن حقیقت هستند برساند.

پی نوشت ها:

۱) مناقب آل ابی طالب(علیهم السلام)، ابن شهر آشوب، ج۴،ص۸۹

۲)سوره فتح آیه ۲۹

۳) تحف العقول، ص۲۴۵

۴) کوثر کربلا، آیت الله جوادی آملی، ص۱۲۷

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*