تازه ها
خانه / مناسبتهای ویژه / مراقب خواص باشیم …

مراقب خواص باشیم …

مراقب خواص باشیم…

“خیانت خواص و تبعیت عوام ریشه تمام مشکلات در اسلام است.” با مداقّه در این فرمایش مقام معظم رهبری مدظله العالی و نگاهی گذرا و اجمالی به تاریخ اسلام، مشاهده می کنیم که فرمایش حضرت آقا به کرّات اتفاق افتاده است. لکه ننگین و نطفه نامشروع این خیانتها در سقیفه بسته شد، آن هنگام که حب ریاست و حکومت خواص جاه طلب، با جهل و ترس و طمع عوام عجین شد و آمد بر سر اسلام آنچه آمد.

در دوران حکومت مولای متقیان علیه السلام خیانت برخی رجال مطرح و دنباله روی عوام کج فهم و احمق در جریان جنگ صفین، پیروزی قطعی سپاه اسلام را به حکمیت نابخردانه یکی از خواص ساده لوح مبدّل نمود و ایجاد نفاق جدیدی در جامعه اسلامی را رقم زد و دیری نپایید که همان جماعت نادان با همراهی و تبعیت از یکی دیگر از خواص باطل موجبات جنگ جمل را فراهم آوردند و نهایتاً ادامه این خط نفاق به شهادت اسوه عدالت و تقوی منجر گردید.

مصداق دیگر در دوران امامت حضرت امام مجتبی علیه السلام اتفاق افتاد، آنجا که خیانت خواص لشکریان آن حضرت و همراهی عوام با آنان، صلح با معاویه لعنه ا… را بر ایشان تحمیل نمود.

در جریان واقعه کربلا، خیانت، کج فهمی و عدم بصیرت برخی از بزرگان غیر قابل انکار است. آنگاه که ابن زیاد هانی ابن عروه را بازداشت نموده بود، اهالی قبیله او که تعدادشان اندک هم نبود، دارالاماره را به محاصره درآورده بودند، در این هنگام شریح قاضی از جانب ابن زیاد به مردم اطمینان داد که هانی حالش خوب است و مهمان ابن زیاد است و مردم نگران نباشند و به خانه هایشان برگردند. و با این سخنان مردم را متفرق نمود، که اگر این خیانت شریح قاضی به عنوان یکی از خواص آن زمان نبود، مردم می توانستند دارالاماره را تصرف کنند و شاید به تبع آن وقایع بعدی در کربلا اتفاق نمی افتاد. بی بصیرتی خواص دیگر آن زمان از جمله سلیمان ابن صرد و پیروی مردم از او باعث تنها ماندن ولی خدا در معرکه جهاد شد و این خود مصداق بارز دیگری از بی بصیرتی خواص و عواقب سخت و خطرناک آن است.

تاریخ اسلام سرشار از این دست وقایع است، اما در تاریخ جریانات کشورمان نیز همین قصه ساری و جاری است. در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی متأسفانه در مواردی عدم بصیرت و بعضاً خیانت خواص و دنباله روی مردم از آنان حوادث تلخی را رقم زد. این رخدادها که از ریاست جمهوری بنی صدر خائن و شبهه افکنی و شایعه سازی درباره شهید مظلوم دکتر بهشتی آغاز شد، شامل موارد متعددی می شود که در این مجال اندک نمی گنجد. اما نمونه های بارز آن در جریانات سال ۷۸ و فتنه سال ۸۸ بروز و ظهور یافت. در سال ۷۸ به بهانه تعطیلی یک روزنامه و با برنامه ریزی و هدایت از آن سوی مرزها برخی خواص خیانت نموده و باعث تحریک جوانان و دانشجویان شدند که منجر به اهانت، راهپیمایی ،تخریب، و … گردید. هدف از آن اقدامات ازبین بردن ستون خیمه انقلاب بود، کما اینکه در آخرین راهپیمایی که بعضی از خواص نادان و خائن آن زمان دربین تظاهرکنندگان حضور فیزیکی هم یافتند، هدف تصرف بیت رهبری بود.

پس از ختم این غائله و طی یک بازه زمانی ۱۰ ساله مثلث شوم اسرائیل، آمریکا و انگلیس با کمک منافقین، ضد انقلابها، سلطنت طلب ها، گروهکهای تروریستی، و …. برنامه ریزی وسیع و گسترده ای برای اجرای پروژه ” انقلاب مخملی “ در فرصت انتخابات را انجام دادند. پی بردن و کشف تمام زوایای این وقایع ده ها سال زمان خواهد برد، اما آنچه مورد بحث ماست، نقش مؤثر برخی خواص در غبارآلود کردن فضای انتخابات و رخدادهای پس از آن است. خواص درگیر این ماجرا را شاید بتوان به طیف های مختلفی دسته بندی کرد:  یک عدّه، کسانی بودند که با واسطه یا بدون واسطه با مثلث مذکور در ارتباط بوده و طی اقداماتی خائنانه و مجرمانه، جهت گیریهای آنها را اجرا نمودند. پس از فتنه معدودی از آنها محاکمه شدند و تعدادی را خدا می داند که زمان محاکمه آنان فرا خواهد رسید یا نه!!

در یک نگاه گذرا گروهی از خواص را می بینیم که از ماهها قبل از شروع انتخابات خواسته یا ناخواسته در راستای ادعاهای بیگانگان و با ابراز مطالبی همچون ” دغدغه سلامت انتخابات “ و ” پیشنهاد ایجاد کمیته صیانت از آراء “ زمینه را برای اعلام و اجرای رمز عملیات فتنه یا همان ” تقلب” فراهم نمودند. این گروه در طی مراحل برگزاری انتخابات و بدلیل مخالفتها و درگیریهای قبلی با کاندیدای پیروز، با بیان و قلم خود در مسیر خواسته های دشمن قدم زدند.

یک طیف دیگر از خواص به علت اختلافات گذشته با آقای احمدی نژاد و عدم تمایل به ریاست جمهوری مجدد وی، هرچند شاید میل چندانی به رأی آوری موسوی نداشتند، اما با انتقاد از رفتارهای انتخاباتی احمدی نژاد و بیان مطالب متناقض، بر غبارآلودگی بیشتر فضای موجود کشور افزودند.

تعداد زیادی از خواص بودند که هرچند خود عملاً اقدام مؤثری در اجرای اقدامات فتنه انگیزانه و خرابکارانه نداشتند، اما با ” سکوت” خود و عدم آگاهی بخشی و بصیرت افزایی، آب به آسیاب دشمن و فتنه گران داخلی ریختند و بعضاً هنوز هم پس از گذشت ۴ سال، حاضر به استفاده از لفظ ” فتنه” نیستند!! این گروه از خواص که انتظار فراوان می رفت با توجه به داشتن اطلاعات کافی و اعتماد نسبی گروههای وسیعی از مردم، در گره گشایی از فتنه مؤثر باشند، کار را به جایی رساندند که ناله ” این عمار “ ولی فقیه، دل عاشقان و دلباختگان نظام را آتش زد.

پیامد رفتارهای نابخردانه برخی از خواص در همراهی با فتنه گران، اقدامات ناگوار و صدمات مؤثری بود که همه امور کشور اعم از داخلی و بین المللی را تحت تأثیر خود قرار داد. فتنه گران به تعبیر حضرت آقا ” گناه نابخشودنی “ فراوانی را مرتکب شدند که یقیناً خواص مردود و مؤثر در بروز فتنه، اگر نگوییم بطور کامل، لکن در سطوح نازل، شریک جرم و گناه آنان هستند، گناهانی که با امعان نظر در فرمایشات مقام عظمای ولایت، طی ۴ سال به برخی از آن می توان اشاره نمود:

زمینه سازی برای ناامنی و اغتشاش، ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی از درون، ضربه به ملت و تلخ کردن کام آنان بعد از شادی بزرگ مشارکت در انتخابات، نابود کردن حادثه افتخار آمیز انتخابات پرشور ۸۸، هتک آبروی نظام در مقابل ملتها، تهمت به نظام اسلامی، تمکین نکردن به رأی مردم و خدشه به آن، تلاش برای تغییر نتایج قانونی انتخابات با زور و اردوکشی خیابانی، امیدوارکردن جبهه دشمنان، بی بصیرتی و تداوم غفلت و چشم بستن بر روی حقایق واضح، سرپیچی از راه حل معقول و قانونی، بازیچه دشمن شدن، دعوا راه انداختن و مضطرب کردن ملت، تمکین نکردن در مقابل قانون، دشمن شادکردن کشور، بیزاری نجستن از آشوبگران، انتخابات را مظهر اختلافات وانمودکردن، ایجاد تلاطم و گرفتن آرامش عمومی و ثبات از ملت، ایجاد هزینه و زحمت برای کشور و مردم، تلاش برای قراردادن مردم در مقابل نظام، قراردادن کشور در لبه پرتگاه ” ایجاد اختلافات و جنگ داخلی “ و ” جابجایی قدرت با خشونت و خونریزی” .

با بررسی رفتار خواص مردود و غافل در می یابیم که عواملی همچون حبّ ریاست و جاه و مقام، حبّ مال و اولاد و دنیاگرایی، ترس و مرعوب دشمن شدن، عقده گشایی و تسویه حسابهای شخصی و باندی و حزبی بجای توجه به مصالح کلان نظام، و مهم تر از همه، عدم التزام عملی و پایبندی واقعی به فرامین ولایت فقیه، باعث بروز اینگونه رفتارها از آنان می شود.

اما در طرف مقابل آنچه باعث شد، تبعیت عوام اندک از خواص خائن و بعضاً غافل، بازگشت نماید، روشنگریهای زیبا، دلسوزانه، حکیمانه و مدبرانه مقام عظمای ولایت و اندک خواصی بود که به وظیفه عمارگونه خود عمل نمودند و نهایتاً به حماسه عظیم ۹ دی انجامید. پر واضح است، در فتنه سال ۸۸ قاطبه ملت بسیار هوشیارتر و بصیرانه تر از کثیر خواص عمل کردند. به استثنای فتنه گران و آشوبگران خیابانی که اکثراً جزء منافقین، معاندین، ضد انقلابها سلطنت طلبها و …. بودند، گروه اندکی از عوام که تحت تأثیر خواص، در ابتدای امر به بیراهه رفتند، نیز پس از بصیرت بخشی های حضرت آقا و دلسوزان نظام و پس از مشاهده هتک حرمت فتنه گران به عاشورای حسینی، حقیقیت را دریافتند و همگی در ۹ دی حماسه ای جاوید که تبلور غلبه بصیرت عوام بر خواص، تجسم واقعی ولایتمداری، و سمبل فریاد ” نه “ ملت به دشمنان و ایادی داخلی آنان بود را آفریدند و بار دیگر صدق کلام نورانی حضرت روح ا… قدس سره الشریف مبنی بر اینکه ” ملت ما از امت رسول خدا و حضرت امیرالمؤمنین علیهماالسلام در صدر اسلام بهترند” را به منصه ظهور رساندند.

علاوه بر دین محوری، ولایتمداری و بصیرت افزایی، یکی از عبرتهای دیگری که باید از فتنه ۸۸ آموخت، همانا، مواظبت و مراقبت از رفتار، کردار و گفتار خواص و مسئولان جامعه است. به عبارت دیگر توده های مردم، پابرهنگان و مستضعفان و به تعبیر امام راحل رضوان ا… علیه، همان ” صاحبان حقیقی انقلاب “ باید با هوشیاری تمام و با حضور و مراقبت در تمامی صحنه های سیاسی، اجتماعی، و فرهنگی، اعمال و رفتار خواص جامعه را رصد نمایند؛ نقاط قوت را تشویق و تقویت و نقاط ضعف و عیب را مورد نقادی و بررسی قرار دهند، این امر، معنای آن جمله نورانی معمار کبیر نظام مقدس جمهوری اسلامی است که فرمود: ” من در میان شما باشم یا نباشم، به همه شما وصیت و سفارش می کنم که نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، نگذارید پیشکسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند”.   

حسین عرب؛ امام جمعه آیسک

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*