تازه ها
خانه / اخبار / مشکلات دهان پسته را بست

مشکلات دهان پسته را بست

مرتضی عرب نجات: آیسک به عنوان یکی از قطب های کشاورزی استان ظرفیت بالایی در تولید پسته دارد طوری که سطح زیرکشت این محصول در آیسک هزار و ۲۲۴ هکتار است و پسته از محصولات صادراتی با ارزش اقتصادی بالاست و با توجه به کمبود آب در آیسک چند سالی است کشاورزان و باغداران در حالی به کشت این محصول روی آورده اند که قیمت پایین، هجوم آفات به ویژه آفت های جدید، بی توجهی به مباحث ترویج، گرانی نهاده های تولید، نبود زیرساخت های مورد نیاز برای اقتصادی شدن محصول و… آن ها را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

هزینه های گزاف تولید

یکی از باغ داران آیسک که در ۲ هکتار زمین زیر کشت پسته حدود هزار اصله نهال دارد، مهم ترین مشکل باغ داران شهرستان را هجوم آفات و تحمیل خسارت به محصولات می داند و با اشاره به گران بودن سموم مبارزه با آفات از کمبود کود و ریز مغذی گلایه دارد.

«خدمتی» به آفات مختلفی که گریبان گیر باغ های منطقه شده است، اشاره می کند و می گوید: نبود کارشناس مجرب و تشکیل کلاس های آموزشی بسیار محدود که در سال فقط یک بار برگزار می شود از دغدغه های کشاورزان است.

وی با بیان این که کارشناسان برای هر بازدید از باغ حدود ۸۰ هزار تومان دریافت می کنند، می افزاید: اطلاع رسانی لازم به کشاورزان برای تولید محصول کیفی، مقابله با آفات و جلوگیری از خسارت ها به میزان کافی وجود ندارد و کشاورزان از این موضوع گلایه دارند.

یکی دیگر از مالکان باغ پسته هم با تشریح مشکلات مطرح شده از نبود آزمایشگاه خاک و برگ در منطقه انتقاد می کند و می گوید: پسته با قیمت پایین حدود ۷ هزار و۵۰۰ تا ۸ هزار تومان از باغدار خریداری می شود در حالی که براساس هزینه های تولید قیمت مناسب این محصول ۱۰ هزار تومان است.  به گفته «عربی»، به موقع سم پاشی نشدن باغ ها نه تنها هیچ فایده ای ندارد بلکه هزینه و زحمت بیشتری به کشاورزان تحمیل می کند و برای جلوگیری از این مشکلات لازم است مباحث ترویج جهاد کشاورزی و فعالیت پررنگ کارشناسان این حوزه جدی تر مورد توجه قرار گیرد.

خسارت ۲۰ درصدی باغ ها 

مدیر جهاد کشاورزی سرایان در پاسخ به گلایه های مطرح شده، میزان سطح زیر کشت پسته در آیسک را هزار و ۲۲۴ هکتار اعلام می کند و می گوید: از این میزان ۷۵۰ هکتار بارور و تعداد این درختان ۴۵۰ اصله در هکتار است و میزان برداشت در هکتار نیز ۱.۵ تن پسته خشک و کل تولید سال جاری در بخش آیسک هزار و ۱۲۵ تن است.

«سلیمانی» با اشاره به آفت های  مختلف پسته  می افزاید: دو نوع آفت سوسک سرشاخه خوار و همچنین پروانه چوب خوار پسته بیشترین نگرانی را بین باغداران به وجود آورده است.

وی با بیان این که سوسک سرشاخه خوار حدود ۲۰ درصد به باغ های بخش آیسک آسیب وارد کرده است،می گوید:  این آفت با تخم ریزی در شاخه های نیمه خشک و هرس شده به درختان پسته هجوم می آورد و از آنجا که سوسک سرشاخه خوار پسته تنها در شاخه های نیمه خشک تخم ریزی می کند کشاورزان باید نسبت به رعایت بهداشت باغ های خود حساس بوده و از انباشتن این شاخه ها در داخل و اطراف باغ خودداری کنند.

آفت های جدید

وی  تله گذاری با چوب های نیمه خشک در فصل تخم ریزی آفت و سوزاندن آن ها را بهترین روش مبارزه با آفت بیان می کند و در مورد پروانه چوب خوار پسته هم می گوید: این آفت به تازگی در آیسک شیوع پیدا کرده و در باغ های ۴ موتور پمپ آیسک مشاهده شده و چون اولین سالی است که این آفت در منطقه شیوع پیدا کرده، به صورت جدی برنامه ریزی می شود تا از گسترش آن جلوگیری شود.

وی از کشاورزان می خواهد با تغذیه مناسب، رسیدگی به وضعیت بهداشت باغ ها و سوزاندن شاخه ها و چوب های آلوده از گسترش آفت جلوگیری کنند.

استقرار کلینیک گیاه پزشکی

مدیر جهاد کشاورزی سرایان با اشاره به استقرار ۸ فروشگاه کود و مواد ریز مغذی و استقرار کلینیک گیاه پزشکی با حضور ۲ ناظر گیاه پزشک مجرب در بخش آیسک تاکید می کند: هیچ گونه کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان این که با توجه به نیاز کشاورزان و باغداران هر سال کلاس و کارگاه آموزشی در مراکز ترویج جهاد کشاورزی توسط ناظران و در مدیریت این نهاد هم توسط استادان برگزار می شود، به برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با پروانه چوب خوار در آیسک، کلاس آموزشی آفات پسته در مدیریت جهاد کشاورزی سرایان، دوره آموزش سوسک جوانه خوار در روستای بغداده، کاهش مصرف سموم و تولید محصول ارگانیک در شهریور ۹۳، روش های مبارزه با کرم گلوگاه انار در دی سال گذشته، مدیریت زمستانه و هرس باغ های پسته در بهمن ۹۳ و تغذیه و کنترل آفات و بیماری باغ های پسته در اوایل اردیبهشت سال جاری اشاره و اضافه می کند: هزینه بازدید از باغ ها نیز به ازای هر ساعت  ۱۸ هزار تومان است که توسط کلینیک گیاه پزشکی انجام می شود.

وی در مورد آفات و آموزش های مبارزه با آن ها می گوید: آفات مهم محصولات شهرستان در قالب کارگاه ها، کلاس ها، بنر و پیام های آموزشی یا از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود.

آزمایشگاه مقرون به صرفه نیست

وی با اشاره به این که قیمت گذاری سموم در حیطه و حدود اختیارات جهاد کشاورزی نیست، به نیاز باغ ها به سم پاشی اشاره می کند و می گوید: کارشناسان مربوط بعد از بازدید و هجوم آفت توصیه به سم پاشی می کنند که انجام این امر و هم زمانی آن در باغ های مختلف همت کشاورز و باغدار را می طلبد.

وی با بیان این که احداث آزمایشگاه در شهرستان به علت هزینه بالای راه اندازی آن و قیمت بالای مواد مصرفی مقرون به صرفه نیست، می افزاید: تعدادی آزمایشگاه شامل ۲ آزمایشگاه در بیرجند، یک آزمایشگاه در بشرویه و چند آزمایشگاه در مشهد به صورت تمام وقت برای تجزیه خاک و برگ درختان فعالیت دارد که البته هزینه آن کمی زیاد است در غیر این صورت مشکلی برای مراجعه متقاضیان از منطقه وجود ندارد.

لزوم تشکیل تعاونی پسته کاران

وی درباره قیمت گذاری پسته هم می گوید: با توجه به مشخص شدن قیمت پسته توسط بازار،میزان عرضه و تقاضا تعیین کننده واقعی قیمت است و کشاورز براساس انتخاب خود و بر اساس قیمت خرید می تواند محصول را به ترمینال های پسته داخل یا خارج شهرستان به صورت تازه فروخته تا پس از ضبط بفروشد.

به گفته وی، در هر صورت با توجه به صادراتی بودن محصول، قیمت آن در بازار هدف، تعرفه های صادراتی، مشکل تحریم ها و… روی قیمت پسته داخلی تأثیرگذار است و به نظرمی رسد برای حل این مشکل تعاونی پسته کاران شهرستان باید با عضویت همه پسته کاران شکل گرفته تا از هجوم دلالان جلوگیری شود

منبع: خراسان جنوبی.

 

 

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*