تازه ها
خانه / اخبار / هشدار امام جمعه بخش آیسک درباره بحران آب ولزوم مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی
هشدار امام جمعه بخش آیسک درباره بحران آب ولزوم مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی

هشدار امام جمعه بخش آیسک درباره بحران آب ولزوم مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی


هشدار امام جمعه بخش آیسک درباره بحران آب ولزوم مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی

حاتمی / امام جمعه بخش آیسک در خطبه اول نماز جمعه ۱۹ فروردین ماه ۱۴۰۱پس از سفارش به رعایت تقوای الهی با استناد به دعای ۴۴ صحیفه سجادیه و روایتی از امام باقر ع گفت :عمر انسان مانند سایه است،و«دنیا» یعنی عمر من و شما که مثل همین سایه است؛ هر چه این سایه طولانی‌تر میشود، معنایش این است که به آن آخِر داریم نزدیک‌تر میشویم.
حجت الاسلام والمسلمین «علی رادمرد» افزود: مشکل اساسی مردم در طول تاریخ، عبودیت غیر خدا بوده والان هم عده ای بنده پول، مقام، شهوت وقدرت های بزرگ هستند.
به گفته وی، عبادت یعنی اطاعت کردن با همه‌ی وجود؛ این عبادت است. پس وقتی که ما میگوییم لااله‌الّااالله، در واقع داریم یک مایه‌ی عزّت را برای خودمان تأمین میکنیم. وی اظهار داشت :ایستادن در مقابل خدا، رکوع کردن در مقابل خدا، سجودکردن در مقابل خدا، دست بلندکردن به دعا در مقابل پروردگار، ذکر خالص است و اخلاص را در دل انسان زیاد میکند.
خطیب نماز جمعه آیسک در خطبه دوم
با گرامیداشت ۱۹ فروردین( ۶ رمضان) سالروز شهادت عالم مجاهد آیت اللَّه “سیدمحمد باقر صدر” و خواهرش “بِنتُ الهُدی”با استناد به سخنان ارزشمند این نابغه اسلام معاصرگفت:خداوند در یک دل دو ولایت را نمی‌پذیرد و دو عشق هم‌عرض را بر نمی‌تابد یا دوستی خدا و یا دوستی دنیا که عشق به‌خدا و عشق به‌دنیا با هم جمع نمی‌شوند. بیاییم قلب‌هایمان را محک زنیم که آیا مرکز دوستی دنیا یا دوستی با خدا.
به گفته وی، دنیاطلب همه‌چیز را از زاویه دوستی دنیا می نگرد حتی کارهای شایسته را نیز از چشم انداز سودهای شخصی انتخاب می کند: نماز را روزه را و دیگر عبادات را. همه کارهایش رنگ دنیاطلبی می‌گیرد.
وی با بیان اینکه برخی افراد، دنیا اولویت اولشان است ،افزود :برخی افراد و جریان های سیاسی دقیقا همین مسیر را دنبال می کنند ، اگر یک وقتی هم حرف از دین و دیانت می زنند ، آنهم فریب است و در همان دم زدن ها هم اهداف دنیایی خود را دنبال می کنند.
حجت الاسلام والمسلمین رادمرد با هشدار نسبت به مصرف ۹۰ درصدی و هدر رفت ۶۷ درصدی آب در کشاورزی در کنار هزینه ۱۰۰ میلیون دلاری سالانه برای واردات بذر گفت :این تنها بخشی از مشکلات کشاورزی سنتی ما به‌شمار می‌آید که امنیت غذایی کشور را هم تهدید می‌کند. وی افزود :بخش کشاورزی ما از عرصه دانش‌بنیان عقب مانده و باید این عقب‌ماندگی را جبران کنیم؛ رهبر معظم انقلاب مزایای دانش بنیان شدن کشاورزی را در سه محور بیان فرمودند۱- «امنیت غذایی»، ۲- «افزایش درآمد کشاورزان»، ۳- «حل مشکل کمبود آب». همه این‌ها دست‌یافتنی است اگر طبق نظر کارشناسان و به‌فرموده رهبر انقلاب، شرکت‌های دانش‌بنیان ما جدی‌تر به‌این حوزه ورود کنند و اقداماتی مانند «اصلاح بذر»، «آبیاری نوین»، «شیوه‌های جدید تولید» و «بهره‌وری بهتر از آب و خاک» در دستور کار قرار بگیرد.
ناطق اظهار داشت :مرور گزارش‌ها و آمارهای وزارت نیرو و رسانه‌های رسمی، به‌خوبی نشان می‌دهد که چرا دانش‌بنیان‌شدن کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وی با اشاره به وضعیت نگران‌کننده خشکسالی و کم‌بارشی افزود: متوسط سالانه بارندگی در جهان حدود ۸۶۰ میلی‌متر است و متوسط درازمدت آن در ایران ۲۵۰ میلی‌متر.و نتیجه مدیریت غلط حوزه کشاورزی در کشور به‌گونه‌ای بوده که گاهی مجبور به‌واردات سیب‌زمینی شده‌ایم و گاهی سیب‌های باغ‌هایمان به‌دلیل انبوه تولید و نداشتن امکانات نگهداری، پوسیده و دور ریز شده است. این نوع مدیریت نباید ادامه پیدا کند.
امام جمعه آیسک افزود: وابستگی ما به‌واردات محصولات غذایی و کشاورزی هم بسیار نگران‌کننده است و سهم دانش بنیان‌ها فقط ۴ درصد!! که اگر به وظایف مان عمل کنیم با زیاد شدن سهم دانش بنیان ها می توان بر این مشکلات و واقعیات فائق آمد و آینده پر از امید و روشنی را رقم زد ، وی تاکید کرد :سران قوا و زیر مجموعه شان باید به خوبی شعار سال را فهم کنند و اقدامات موثر و عملی و فوری بردارند.
امام جمعه آیسک با محکوم کردن اقدام تروریستی اخیر در حرم مطهر علی بن موسی الرضا علیه السلام که منجر به شهادت دو نفر و مجروحیت یک نفر از طلاب جهادی و انقلابی شهر مشهد شد گفت :این عزیزان در حاشیه شهر مشهد اقدامات مهمی را در حوزه خدمت رسانی و رفع دغدغه های مردم انجام می دادند و تلاش تبلیغی موثر در نشر فرهنگ اسلام ناب داشتند و این رزق عظیم ، پاداش تلاش و اخلاص شان بود.
به گفته وی، این حادثه نکات مهم را در خود داشت اول اینکه هتک حرمت حرم مطهر امام رضا علیه السلام بود که البته با برنامه این مکان رو انتخاب کرده بودند و هم انتخاب شخص ضارب که چه تباری داشته باشد و هم طلاب عزیزی که سوء قصد شد نسبت به ایشان ، نکته دوم اینکه هدف اولشان ایجاد نا امنی بود ، هدف دومشان ایجاد شکاف و تفرقه میان صفوف مسلمانان و ایجاد درگیری خونین در سطح شهری که این عملیات زبونانه را رقم زدند. ضمن محکوم کردن صریح این جنایت ، باید حفظ وفاق و وحدت باشد تا هدف دشمن محقق نشود.
حجت‌الاسلام رادمرد تصریح کرد :این اقدامات در کشور ما جواب نمی دهد ، آنها مردم ما را نشناختند اولا از کشته شدن و شهادت در راه اسلام و انقلاب هراسی ندارند و ثانیا مردمان بصیر و آگاهی هستند. وز یذد وخاطره سپهبد شهید علی صیاد شیرازی وشهید آوینی را گرامیداشت.

Views – 190

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*