تازه ها
خانه / اخبار / پیام جمعه ۲۰-۰۱-۱۴۰۰ توسط امام جمعه آیسک
پیام جمعه ۲۰-۰۱-۱۴۰۰ توسط امام جمعه آیسک

پیام جمعه ۲۰-۰۱-۱۴۰۰ توسط امام جمعه آیسک

امام جمعه بخش آیسک تاکید کرد :
تقویت تقوا در فرصت ماه مبارک رمضان

حاتمی /امام جمعه بخش آیسک در پیام جمعه که به جای خطبه های نماز جمعه از شبکه نمایش اینترنتی ایاس پخش شد، در آستانه ماه رمضان، این ماه را ماه تقوا دانست وبا اشاره به وظیفه سنگین آحاد مردم، با استناد به آیه‌ی شریفه‌ی «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُم لَعَلَّکُم تَتَّقُون»،گفت: این «لَعَلَّکُم تَتَّقُون» -شاید تقوا پیشه کنید-دراین ماه رمضان وجوب روزه را قرار دادیم تا زمینه‌ای باشد، بستری باشد برای رواج تقوا؛ خطاب هم خطاب به عموم است، یعنی بین شما مردم تقوا رواج پیدا کند. بنابراین ماه رمضان، ماه رواج تقوا است.
حجت‌الاسلام والمسلمین «علی رادمرد» افزود:تقوا یعنی «پروا کردن»، یا در تعبیرات معمولی «ملاحظه کردن»؛ اِتَّقُوا الله، یعنی ملاحظه‌ی خدا را بکنید، پروا داشته باشید از خدای متعال، واین خطّ مستقیمی به ما نشان داده است در این حرکت عظیم حیات بشری که پیچیده به مشکلات است لذا باید راه راست را در پیش بگیریم.
وی نتایج حرکت در مسیر الهی را «رحمت الهی-فلاح و رستگاری» دانست وتقوا را موجب هدایت بیان کرد. وی افزود:وقتی تقوا پیشه کردید، مشکلات، کوره‌راه‌ها از جلوی شما عقب خواهد رفت و راه درست برای شما روشن خواهد شد واگر تقوا داشته باشید، موجب فرقان است، فرقان یعنی قدرت تشخیص واین خیلی مهم است که ما در همه‌ی مسائل زندگی به قدرت تشخیص نیاز داریم که راه درست را از نادرست، حق را از باطل تشخیص بدهیم…….

بخش دوم اظهارات امام جمعه بخش آیسک در پیام روز جمعه ۲۰فروردین ۱۴۰۰

امام جمعه بخش آیسک، مسئولان را به صبر وتقوا وتدبیر توصیه کرد

حاتمی/ امام جمعه بخش آیسک در محور دوم پیام جمعه با اشاره به آیه‌ی شریفه سوره‌ آل‌عمران در مورد دشمنان عنود اسلام و جامعه‌ی اسلامی اظهار داشت:در ای آیه خصوصیّات دشمنان ذکر شده که این دشمنان، خصوصیّاتشان منطبق است با خصوصیّات همین دشمنانی که امروز ملّت مسلمان ایران و ایران اسلامی دارد.
دشمنانی که دربرابر توفیقات وافتخارات ما ناراحت می‌شوند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رادمرد با استناد به آیه «وَ اِن تَصبِروا وَ تَتَّقوا لا یَضُرُّکُم کَیدُهُم شَیئًا»گفت:این یک قانون -قانون آفرینش- است،صبر و تقوا موجب میشود که همین دشمن عنود، این کپسول زشت کینه و بغضاء، با همه‌ی توانایی‌هایی که برای خودش فراهم کرده، هیچ غلطی در مقابل شما نتواند بکند.وهیچ زیانی به شما برسانند؛ به شرط صبر و تقوا. این درس برای همه‌ی ملّت است، ، برای همه‌ی آحاد جامعه است، بخصوص برای مسئولان و مدیران جامعه‌ی اسلامی است.
وی خاطر نشان کرد : صبر یعنی در میدان باقی ماندن، از میدان بیرون نرفتن. بعضی از میدان میگریزند؛ بعضی نمیگریزند امّا بتدریج از میدان کناره میگیرند؛ این خلاف صبر است. صبر یعنی پایداری کردن، در میدان ماندن، استقامت کردن. صبر یعنی چشم به هدفهای دور و به افقهای دور دوختن؛ چشم دوختن به هدفهای دور.
وی با بیان اینکه باید ببینیم پیام حقیقی انقلاب و نظام اسلامی چیست و ملّت ایران و امّت اسلامی و در نهایت جامعه‌ی بشری را به سمت چه هدفی میخواهد حرکت بدهد؛ افزود: حرکت انقلاب اسلامی یک چنین صبری را لازم دارد،همان صبر پیامبر ومسلمانان در دوران صدر اسلام،اگر صبر کردیم، افقهای دور مال ما است؛ اگر شما امروز ایستادید، نسلهای آینده به آن قلّه دست خواهند یافت. آنها به قلّه میرسند این کار شدنی است.
وی تصریح کرد :تقوا با معنای گسترده‌ی خود در این آیه‌ی شریفه مورد توجّه قرار گرفته است؛ هم به معنای عامّ تقوا است یعنی مراقبت از خود برای عدم انحراف از جادّه‌ی مستقیم شریعت اسلامی و هم به معنای پرهیز و مراقبت از خود در مقابل دشمن،واینجا تقوا مراقبت از خود در مقابله‌ی با دشمن، پرهیز از اعتماد به دشمن است.
وی تاکید کرد: تقوا به معنای مراقبت از حیله و مکر دشمن است؛ نه فقط به او اعتماد نکنید بلکه حتّی ترفند او را هم بفهمید، بدانید چه کار دارد میکند، چه حیله‌ای به کار میزند؛ آماده باشید، مراقب باشید؛ حیله‌های دشمن هم فقط حیله‌ی نظامی نیست.
از طرفی تقوا به معنای رعایت تدبیر؛ پرهیز از کار خلاف قاعده و خلاف عقلانیّت و پرهیز از سستی و سهل‌انگاری است.
به گفته وی اگر آن صبر و این تقوا راجوانان عزیز و مسئولان مسائل نظامی و امنیّتی و اقتصادی و دیگران در درجه‌ی اوّل، و سایر مردم و عموم ملّت ایران در درجه‌ی بعد، به کار ببندند، هیچ احدی نمی تواند هیچ ضربه‌ای و هیچ آزاری به شما برسانند؛این یک قاعده ی تضمین شده است، که متاسفانه ما این مسیر صحیح را در عملکرد برخی مسئولان مدعی نمی بینیم، حرف از توبه آمریکا می زنند و فراز هل لی من توبه؟ برای او مطرح می کنند ، درست که می گویند البته باید ببینیم او چه می کند لکن رویکرد و عملکرد را انسان می بیند خلاف آنچه حداقل در همین نکات قرآنی که عرض کردیم است، آمریکا آمریکاست، فهم از او را باید درست کرد ، توطئه ی دشمن واقعی است و دوستی او توهم است. یکی از موضوعاتی که دشمنان دنبال آن هستند کم رنگ جلوه دادن دشمنی خودشان است ، ترفند بسیار اثر گذار . این که در بین برخی افراد هست که می گویند دشمن را ول کنید ، اینقدر از دشمن نگویید ، به دلیل همین کارگر شدن ترفندشان است، مشکلات را باید دید و برای رفع آن اقدام کرد لکن دشمن را هم باید دید و مشاهده کرد و مراقبت کرد.
ادامه دارد…..

مطالبه گری حق مسلم مردم است ومسئولان باید پاسخگو باشند

حاتمی /امام جمعه بخش آیسک در محور سوم پیام جمعه در حوزه «مطالبه گری» با بیان اینکه اصل بحث مطالبه گری باید پررنگ شود و باید از همه ی مسئولین برابر وظایفشان سوال کرد و این حق مسلم مردم است، گفت :مسئولین با سعه صدر باید پاسخگو باشند ،البته پاسخگوی واقعی.
حجت‌الاسلام والمسلمین «علی رادمرد» اطهار داشت :در مطالبه گری باید رعایت شخصیت ها و اخلاق بشود ، بدون اطلاع یکدیگر را متهم کردن درست نیست.
به گفته وی، وقتی مطالبه ای صورت می پذیرد، بجای پاسخگویی به آن برچسب زده و سیاسی جلوه داده شود این هم برای فرار از پاسخگویی است که دیگر این ترفند ها نخ نما شده است. لذا هم مطالبه گر و هم کسی که پاسخ می دهد از این منظر سیاسی نباید مسائل را نگاه کند، این یک فرار واضح از حقیقت است.
به اعتقاد وی، انسجام و وحدت جامعه را نباید با این نگاه ها و عملکرد ها تضعیف کرد یا از بین برد.
نماینده ولی فقیه در بخش آیسک اظهار کرد:اینکه مطالبه می شود از «ناحیه صنعتی» فراموش شده آیسک و پاسخگو نبودن متولیان، مطالبه «عدم نظارت بر چرخه توزیع و عدم نظارت بر بازار آشفته قیمت ها» اینکه مطالبه میشود و همه چیز به تحریم و مدیریت های کشوری و استانی حواله داده شود!
اینکه مطالبه میشود درد مردم در حوزه مسکن و … آنرا سیاسی و تبلیغاتی جلوه دادن، اینکه الان مطالبه می شود برنامه «نهضت گلخانه» با آن همه تلاش و وقت گیری بکجا رسید؟ که برخی از همان شروع کار این آینده را پیش بینی می کردند ولی خب این واگذاری ها ، این هزینه کردن ها و … همه اش جواب می خواهد؟
و سایر مطالبات در حوزه درمان و جاده و … وقتی مردم مطرح می کنند، مسئول باید راه حل واقعی موضوع را اعلام کند. از اعلام کردن مشکل در راه رفع دغدغه ها انسان نباید نگران باشد ، شفاف بگویند فلان موضوع باعث ایجاد توقف شده یا سرعت کار پایین آمده ، مردم می پذیرند اما وقتی نگرانی از حضور در میان مردم هست ما می بینیم که حضور مسئولین در بین مردم بسیار کم و ضعیف است ، این به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست،و هر روز هم میان مردم باشند.

بخش چهارم پیام امام جمعه بخش آیسک در آدینه ۲۰فروردین ۱۴۰۰

 [

امام جمعه بخش آیسک :
مسئولان نصف حقوق خود را به آسیب دیدگان از تعطیلی ایام کرونا اختصاص دهند

حاتمی/امام جمعه آیسک در محور چهارم پیام جمعه به موضوع روز یعنی «بیماری کرونا» و محدودیت های جدید بخاطر شرایط بحرانی در کشور، استان وشهرستان اشاره کرد و
گفت:یک بی تدبیری و بی مسئولیتی و عدم توجه به نظر کارشناسی در حوزه پیشگیری اتفاق افتاد در ایام تعطیلات همه جا رها شد ، به اخطار ها توجه نشد ، حال مردم را تنها مقصر دانستن و اعلام کردن درست و عقلانی نیست ، حالا وضعیت ها بنابر آنچه اعلام شده و آنها اعلام میکنند نارنجی و قرمز شده، دارند مشاغل و سایر برنامه ها از جمله نمازجمعه را تعطیل کردند که حالا تعطیلی برخی برنامه ها مانند نمازجمعه هیچ توجیه منطقی ندارد.
وی افزوذ: حالا در این سختی معیشت، اصناف ما چه کنند؟ که باید تعطیل شوند؟ در اثر بی توجهی شما؟! برای این که بفهمید مشاغل و اصناف و مردم در چه سختی هستند، برابر روز هایی که تعطیل می کنید ، مسئولین حقوقهای خودشان را نصف کنند و در اختیار اصناف بگذارند تا حداقل درد مردم در این ایام را متوجه شوند. این حداقل کار است که در جهت همدردی می توانند بردارند.
وی از ابتکار ستاد نماز جمعه آیسک در برنامه ریزی این خطبه مجازی وهمکاری مدیریت شبکه نمایش اینترنتی ایاس در پخش زنده آن تشکر کرد.

Views – 217

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*