تازه ها
خانه / اخبار / «کله کوب» متوقف در لایه های اعتباری
«کله کوب» متوقف در لایه های اعتباری

«کله کوب» متوقف در لایه های اعتباری

مرتضی عرب نجات- اختصاص نیافتن اعتبارات مورد نیاز طی چند سال گذشته گمانه زنی در محوطه باستانی کله کوب را غیر ممکن کرده است.
به گزارش آدینه آیسک به نقل از «خراسان جنوبی» به گفته مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان با انجام عملیات لایه نگاری، این محوطه که پیشینه آن به عصر نوسنگی تا عصر آهن مربوط می شود به عنوان یکی از کهن ترین محوطه تاریخی خراسان جنوبی مشخص شد.
به گفته عرب یکی از اقداماتی که در این گونه محوطه ها اعمال می شود، برآوردهای آماری است که بر اساس  آن از میزان تاثیر و بافت قومی محوطه اطلاعاتی حاصل می شود طوری که سفال های  به دست آمده در این محوطه در کنار سفال های شاخص اواخر کلکولیتیک در فلات بر اهمیت این منطقه افزوده است و نقش آن  را به عنوان محل تلاقی فرهنگ های مختلف نشان می دهد.
در عین حال وی به این نکته اشاره دارد که به دلیل  اختصاص نیافتن اعتبارات لازم در چند سال اخیر ادامه کار گمانه زنی مقدور نیست و  این منطقه نیازمند توجه ویژه مسئولین شهرستان است چون  در صورت تکمیل عملیات کاوش ، کله کوب آیسک می تواند  به  سایت موزه تبدیل شود.
به گفته او اعتبارات پژوهش و کاوش باید از محل منابع استانی و پس از تصویب کمیته برنامه ریزی شهرستان تأمین شود چون  امکان اختصاص اعتبار از  منابع دیگر وجود ندارد.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان  به سوال خراسان جنوبی از نگرانی  ها نسبت به  تخریب این اثر تاریخی منحصر به فرد پاسخ می دهد آثار مکشوفه از محوطه در عمق زمین قرار دارد و با احداث یک اتاقک، پوشش مناسبی برای حفاظت این آثار از باران و احشام ایجاد شده و خطری آن را تهدید نمی کند.
به گفته «عرب»، علاوه بر این  تعیین حریم و تابلو در این  منطقه نصب و راه هایی که از کنار محوطه عبور می کرد  حذف شد و بر این اساس رفت و آمد افراد و وسایل نقلیه به داخل محوطه بسیار کاهش یافته است. وی با اشاره به خرید زمین محوطه از مالک اصلی می گوید  در زمین های اطراف محوطه به طور محدود فعالیت های کشاورزی و تا حدودی دامداری انجام می شود که البته  خطری برای محوطه ندارد.
وی ادامه می دهد علاوه بر مراقبت یگان حفاظت میراث فرهنگی ، نیروی انتظامی هم از زمان کشف محوطه با انجام گشت هایی این اثر تاریخی را تحت نظر دارد و رفت و آمدهای مشکوک را مورد بررسی قرار می دهد طوری که  این محوطه به دلیل نزدیکی به شهر تحت مراقبت دائم است.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان مهم ترین خواسته میراث فرهنگی را تامین اعتبار لازم برای ادامه کاوش های این محوطه ارزشمند عنوان و اضافه می کند تاکنون دوفصل گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم و یک فصل لایه نگاری در این محوطه صورت گرفته که به دنبال انجام عملیات لایه نگاری، این محوطه به عنوان کهن ترین محوطه تاریخی خراسان جنوبی مشخص شد که پیشینه آن به عصر نوسنگی تا عصر آهن مربوط می شود.
او درباره اعتبار مورد نیاز برای این کاوش در محوطه می گوید  باید از محل اعتبارات استانی  به شکل ویژه برای این پروژه تاریخی اعتبار اختصاص یابد تا مطالعات کافی انجام شود چون هنوز  گستردگی محوطه مشخص نیست اما بر اساس برآوردها هر سال حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است.
او درباره اقدامات انجام شده در این سال ها در منطقه کله کوب آیسک توضیح می دهددر جریان لایه نگاری لایه های زیرین محوطه مقداری استخوان و ابزار سنگی و استخوانی روی سطح های استقراری متوالی در دوران نوسنگی مشاهده شد که یافتن این داده ها اطلاعات خوبی در مورد شیوه های معیشتی ساکنان ارائه می دهد.
به گفته وی در کله کوب ،  دوره مس – سنگی با آثار معماری همانند دیوار، اجاق و داده های مادی چون سفال و ابزارهای سنگی نمود یافته و بعد از آن می توان دوران مفرغ را با داده هایی همانند تدفین های چمباتمه ای با سنت های محلی نظیر قرار دادن خشت روی سر مردگان، ریختن گل روی اجساد و همچنین قلوه سنگ روی گل معرفی کرد.
مسئول میراث فرهنگی سرایان ادامه می دهد  لایه نگاری محوطه کله کوب آیسک تداوم و تبعیت از الگوهای معماری را در دوران کالکولیتیک و مفرغ نشان داده است، به گونه ای که سازه های عصر مفرغ هم راستا با آثار معماری کالکولیتیک (دوران مس سنگی)مشخص شده است .
به گفته او  کشف نشانه هایی از مالکیت با به دست آمدن مهری مفرغی و تجارت مناطق فرامنطقه ای همانند فرآوری سنگ لاجورد و یشم و تنوع جنس ابزارهای سنگی حکایت  از ورود به مرحله آغازین شهرنشینی در این محوطه دارد.
عرب می افزاید  داده های مادی – فرهنگی همانند ظروف سفال خاکستری در عصر آهن به همراه قطعات اشیای آهنی نیز در آخرین لایه فرهنگی این محوطه به دست آمده است. علاوه بر این  در  کاوش ها مقادیری زغال و نمونه سفال جمع آوری شد تا برای تاریخ گذاری و کاوش آتی مورد ارجاع قرار گیرد.
به گفته وی کله کوب محوطه کوچکی است که شواهد پیچیدگی اجتماعی را در اواخر دوره کلکولیتیک شامل می شود و برهم کنشی از مناطق مختلفی شامل فلات ایران، آسیای میانه و محوطه های جنوب شرق ایران را  نشان می دهد.
مهمترین یافته این کاوش یافتن شواهدی از اوروک در این حوزه جغرافیایی است که این مسئله نشان از حضور گروه های مختلف قومی در منطقه یا ارتباطات فرامنطقه ای است.
با ورود به دوره اوروک و افزایش جمعیت شاهد پدیده ای تحت عنوان گسترش اوروک هستیم.

Views – 801

درباره‌ی adine8

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*