تازه ها
خانه / اخبار / گزیده خطبه های نماز جمعه ۰۸-۰۳-۹۴

گزیده خطبه های نماز جمعه ۰۸-۰۳-۹۴

۹۴-۰۳-۰۸

امام جمعه محترم در خطبه اول ضمن تبریک روز جوان و ولادت حضرت علی اکبر(ع) و خجسته میلاد حضرت بقیه الله الاعظم به عموم حاضران و با اشاره به دستور اهلبیت برای شاد بودن در شادی آنان و محزون بودن در غم آنان، به موضوعات زیر در زمینه شادی و نشاط در اسلام اشاره داشت.

وی با اذعان به این موضوع که شادی نیاز طبیعی انسان است، برای شادی و نشاط تعاریف و تبیینی را ارائه و گفت: وقتی رابطه شخص با دیگران خوب باشد، زندگی هدفمند باشد، سرزنده باشد، از زندگی خودش رضایت کلی داشته باشد، عواطف وی در زندگی مثبت باشد، از اجتماع و مردم گریزان نباشد میتوان گفت شخص شاد و بانشاط است. خطیب جمعه آیسک افزود: در اسلام سه نوع شادی داریم: ۱- شادی به شکرانه نعمت که همان شادی معنوی است. ۲- شادی ناشی از تسلیم و رضایت به قضای الهی؛ یعنی پذیرش واقعیت های جهان، شاد شدن با انجام واجبات، غمگین شد با انجام گناه، رفتن به اماکن مذهبی مانند زیارت ائمه، امام حسین(ع) ، امام رضا(ع)، مسجد پیامبر و… ، که این شادی ها را همه نمی فهمند.  ۳- شادی حلال مادی، شوخی هایی در قالب سخن حق، بدون تمسخر دیگران. در همین زمینه به نقل از نبی مکرم اسلام(ص): ” من شوخی می کنم ولی سخن ناحق نمی گویم”.

اما در ادامه شادی مذموم را نیز مطرح نموده و آن را شادی دانستند که همراه گناه، غیبت، مسخره کردن، و… وی به نقل از نظرسنجس موسسه آمریکایی گالوپ که آمریکا را شادترین کشورها و کشورهای مسلمان را غمگین ترین می داند گفت: برای انها شاخصه شادی مصرف مشروب، روابط جنسی آزاد و استفاده از موسیقی بدون حد و مرز است که متناسفان هبعضی در داخل کشور نیز به آنم دامن زده و استفاده از موسیقی را به عنوان راه حل مقابله با افسردگی ترویج می کنند. از نظر اسلام، موسیقی های حرام شادی آور نیست و شادی کاذب می آورد. مانند قرص مسکن است. یقینا اسلام چیزی را که حرام اعلام کرده با فطرت اسلام در تناقض و نیاز انسان نیست. وی افزود بهترین روشها برای نشاط و شادی بخصوصو بریا جوانان تهصیل ، تهذیب و ورزش است که والدین و مسئولان باید برای زمینه های آن تلاش کنند.

امام جمعه محترم آیسک در بخشی از خطبه های نماز این هفته به تبیین و توضیح دلایل استفاده از انرژی هسته ای و پافشاری ایران بر استفاده از این دستاورد مهم پرداخته و پیشرفت کلی کشور، تامین رفاه مردم، مباحث انرژی پاک، کشاورزی صنعتی، درمان بیماریهای صعب العلاج، و … را مستلزم فناوریهای هسته ای دانستند.

در ادامه خطیب جمعه آیسک ضمن اشاره به عداوت و حسادت دشمنان ایران از دستیابی دانشمندان به فناوری های هسته ای و تداوم دشمنی های آنا و اعمالدتحریم های ظالمانه علیرغم اعتماد سازی نظام در طول سالیان گذشته به استمرار تحریمها و تصویب تحریمهای جدید علیرغم توافقات ژنو و لوزان اشاره نمود و آمریکاهییها را عهد شکن نامید.

وی به موارد زیر به عنوان اصول گزاره برگ ملی اشاره کرد:

  • تمام تحریمها علیه جمهوری اسلامی ایران باید در همان روز توافق و به صورت یکجا لغو (نه تعلیق) شود.
  • دستاوردهای هسته ای در حد نیازهای داخلی حفظ شود.
  • هیچ مانعی برای استمرار تحقیقات و پیشرفتهای علمی وجود نداشته باشد.
  • نظارت و بازرسی ها در حد متعارف باشد.
  • هیچ گونه نظارت و محدودیت برای نیروهای مسلح پذیرفتنی نیست.
  • توافق هسته ای باید بازگشت پذیر باشد و در صورت نقض عهد برگردیم.

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*