تازه ها
خانه / اخبار / گزیده خطبه های نماز جمعه ۵-۶-۹۵ آیسک
گزیده خطبه های نماز جمعه ۵-۶-۹۵ آیسک

گزیده خطبه های نماز جمعه ۵-۶-۹۵ آیسک

امام جمعه موقت: حجت الاسلام والمسلمین طالبی

خطبه اول:
برخی از فرازهای نامه ۳۱ نهج البلاغه رو که امیرالمؤمنین علیه السلام خطاب به امام مجتبی علیه السلام داشتند را مرور می کردیم.
آقا فرمودند: وَلاَتَبِعْ اخِرَتَکَ بِدُنْیَاکَ فَأَصْلِحْ مَثْواک؛
ممکن این سوال مطرح بشود که من به چه روشی زندگی کنم که آخرت فروشی نکرده باشم.
اولین برنامه و راه کار سعادت رو امیرالمومنین این گونه بیان می دارند که: دَعِ الْقَوْلَ فِى ما لا تَعْرِف
می فرمایند می خواهید راه سعادت رو بروی باید، سخنی رو که نسبت به آن علم و اطلاع نداری رها کنی.
قرآن کریم در سوره نور آیه ۱۵ در مذمت افرادی که بدون علم و آگاهی سخن می¬گویند فرموده است:
إِذْ تَلَقَّوْنَهُ بِأَلْسِنَتِکُمْ وَ تَقُولُونَ بِأَفْواهِکُمْ‏ ما لَیْسَ لَکُمْ بِهِ عِلْمٌ وَ تَحْسَبُونَهُ هَیِّناً وَ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ عَظِیم‏
به یاد آورید زمانی که این شایعه را از زبان یک¬دیگر می¬گرفتید و با دهان خود سخنی می¬گفتید که به آن یقین نداشتید و آن را کوچک می¬پنداشتید در حالی که نزد خداوند بزرگ است.
دومین دستور و راهی که امیرمومنان برای سعادت انسان و ارزان نفروختن آخرت به من و شما توصیه می کند این است که حضرت می فرمایند: وَالنَّظَرَ فِى مالا تُکَلِّف
در توصیه دوم می فرماید خیلی اوقات اصلا این مسأله ربطی به تو نداره و تو نسبت به آن تکلیفی نداری، چرا در مسأله ای که به تو مربوط نمی شود دخالت می کند و حرف بیهوده می زند.
خطبه دوم:
در هفته گذشته دو اتفاق مهم داشتیم که مختصرا پیرامون آن نکاتی رو محضر سروارن عزیز خودم تقدیم می کنم. اولین اتفاق مهم دیدار حضرت آقا با سکان داران فرهنگ دینی که همان امامان جماعت مساجدند. برای اینکه برخی از نکات این دیدار بسیار مهم رو برای شما عرض کنم با یک مقدمه شروع می کنم.
رعایت تقوای الهی فقط بر انسان ها تأثیر ندارد بلکه رعایت تقوای الهی در مکان ها هم تأثیر بگذارد. قرآن در آیه ۱۰۹ سوره توبه می فرماید:
أَ فَمَنْ أَسَّسَ بُنْیانَهُ عَلى‏ تَقْوى‏ مِنَ اللَّهِ وَ رِضْوانٍ خَیْرٌ أَمْ مَنْ أَسَّسَ بُنْیانَهُ عَلى‏ شَفا جُرُفٍ هارٍ
اینجا ممکن است سوال بشه که شاخصه های مسجدی که بر اساس تقوا بنا نهاده شده چیست؟
اولین شاخصه: مسجد پایگاهی است برای انسان سازی و کانونی برای تبلیغ دین و احکام اسلام، چرا؟ چون برمحور ذکر و نماز است، نماز ناهی از فحشا و منکر، نماز عبودیت انحصاری خداوند ، استعانت انحصاری از خداوند به ما یاد می دهد، اینها همه باعث می شود انسان ها ساخته شود.
یکی از نمونه های انسانهای مسجدی، شهید محمود کاوه است، شهید که محصول مسجد امام حسن مجتبی و رهبری فرزانه و حکیم انقلاب است، که یادش رو گرامی می داریم و از خداوند متعال علو درجات رو برایش خواستاریم.
دومین شاخصه: مسجد کانونی برای تصمیم‌گیری در مسائل مهم اجتماعی، سیاسی و نظامی و اقتصادی است.
یکی از ابتکارات اسلام این بود که محل عبادت را کانون تمام تحولات مهم اجتماعی و سیاسی و نظامی و اقتصادی قرار داد. مسجدی که بر اساس تقوا شکل گرفته باشد، دغدغه فرهنگ دارد، دغدغه سیاست دارد، دغدغه اقتصاد و معیشت مردم رو دارد. شما نگاه کنید، بر اساس آماری که داده شده ۹۷ درصد شهدای ما مسجدی بودند، این یعنی اگر قرار است بحث دفاع از کشور و ناموس وطن شکل بگیرد، این کار از مسجد و مسجدی ها ساخت است.
البته برخی از این نگاه به مسجد و مسجدی خوششان نمی آید، اما مسجدی که نگاهی به حرکت عمومی جامعه نداشته باشد که بدرد نمی خورد، مسجدی که ما رو به سمت وابستگی به غرب و آمریکا و تأثیر پذیری از بافته ها و یافته های غربی حرکت بدهید یا ما رو به سمت عدالت اجتماعلی و استقلال واقعی سوق ندهد، همان مسجدی استکه قرآن می فرماید: أَسَّسَ بُنْیانَهُ عَلى‏ شَفا جُرُفٍ هارٍ
دومین مطلب و مناسبت: پیرامون هفته دولت و ایام شهادت شهیدان رجای و باهنر است.
گرامی می داریم یاد و خاطره این شهیدان والا مقام رو هفته دولت رو به تمام دولتی های بزگوار تبریک عرض می کنم.تقدیر و تشکر ویژه ای هم از وزیر بهداشت و درمان، جناب دکتر قاضی زاده هاشمی دارم که به شهر آیسک تشریف آوردند و از نزدیک مشکلات مردم رو ا از زبان امام جمعه محترم شنیدند و قول مساعد برای همکاری و کمک به بحث بهداشت و درمان شهر آیسک دادند. برای ایشان هم توفیق روز افزون رو از خدای متعال خواستارم.
هفته دولت بهانه خوبی است که هم مردم وظایف خودشان رو نسبت به دولت بررسی و مرور داشته باشند و هم دولتی های بزگوار وظایف و مسولیتی که بر دوش آنها قرار داده شده است، رو مرور و به خودشون تذکر بدهند.
وظیفه ای مردم نسبت به حکومت و دولت محترم دارند این است که آنها رو در اجرای مسائل و مشکلات کشور همراهی نمایند، انصافا مردم ما این مسولیت را در این سی و چند سال به خوبی انجام داده اند

اما وظیفه ای که دولتی ها و کاگزاران نظام اسلامی نسبت به مردم دارند، رو من با استفاده از نامه امیرمؤمنان به مالک اشتر و تذکراتی که رهبر فرزانه و حکیم مان در دیدار با هیئت دولت داشتند، رو مختصرا نکاتی رو عرض می کنم.
اولین دستور: أَمَرَهُ بِتَقْوَى اللَّهِ وَ إِیثَارِ طَاعَتِهِ‏ وَ اتِّبَاعِ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ فِی کِتَابِهِ
کار رو برای رضای خدای و ادای تکلیف الهی انجام بدهید، نکنه خدای ناکرده به تعبیر رهبر انقلاب نکنه رنگ و لعاب انتخاباتی بگیره،
دومین توصیه: مربوط به روابط خارجی دولت است.
اصل مذاکره اشکالی ندارد و باید انجام بپذیر اما وَ لَکِنِ الْحَذَرَ کُلَّ الْحَذَرِ مِنْ مُقَارَبَهِ عَدُوِّکَ فِی طَلَبِ الصُّلْحِ‏ (وقتی می بینی دشمن دست دوستی دراز کرده و داره خودش رو به تو برای دوستی نزدیک می کنه حواست رو جمع کن) فَإِنَّ الْعَدُوَّ رُبَّمَا قَارَبَ لِیَتَغَفَّلَ فَخُذْ بِالْحَزْم(دشمن گاهی این کار رو انجام می دهد تا تو رو غافل گیر کنه، حواست رو جمع کن ) وَ تَحَصَّنْ کُلَّ مَخُوفٍ تُؤْتَى مِنْهُ (هر روزنه ای که ممکن است از آن ورود کنه رو ببند و مواظبت کن) وَ بِاللَّهِ الثِّقَهُ فِی جَمِیعِ الْأُمُور
سومین توصیه : ثُمَّ انْظُرْ إِلَى أُمُورِ عُمَّالِکَ وَ اسْتَعْمِلْهُمُ اخْتِبَارا افرادی رو که به کار گماشتی،به کارهای آنها توجه کن آنها را توسط بازرسین قوی و امین زیر نظر قرار بده ببین دارن چی کار می کنن.
حضرت به مالک توصیه می کند. تَفَقَّدْ أَعْمَالَهُمْ وَ ابْعَثِ الْعُیُونَ عَلَیْهِم‏
اگه دیدی از آنها خطایی سر زد یا کار خلاف قانونی رو مرتکب شدند با آنها با قاطعیت برخورد کن، فَبَسَطْتَ عَلَیْهِ الْعُقُوبَهَ فِی بَدَنِهِ وَ أَخَذْتَهُ بِمَا أَصَابَ مِنْ عَمَلِهِ ثُمَّ نَصَبْتَهُ بِمَقَامِ الْمَذَلَّهِ (اینها را خار و ذلیلشان کن)فَوَسَمْتَهُ بِالْخِیَانَهِ (اینها را خیانت کار بنام و به مردم معرفی کن).

IMG_8016 IMG_8017 IMG_8019 IMG_8022 IMG_8014 IMG_8013 IMG_8012 IMG_8010 IMG_8009 IMG_8008 IMG_8007 IMG_8006 IMG_8005 IMG_8004 IMG_8003 IMG_8000 IMG_7999 IMG_7998 IMG_7997 IMG_7996 IMG_7995 IMG_7994 IMG_7993 IMG_7992 IMG_7991 IMG_7990 IMG_7989 IMG_7988 IMG_7987 IMG_7986 IMG_7985 IMG_7984 IMG_7983 IMG_7980 IMG_7979 IMG_7978 IMG_7977 IMG_7976 IMG_7975 IMG_7974 IMG_7973 IMG_7972 IMG_7970 IMG_7969 IMG_8024 IMG_7967 IMG_7968

Views – 1158

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*