تازه ها
خانه / اخبار / گزیده خطبه های نماز جمعه ۶-۱-۹۵ آیسک
گزیده خطبه های نماز جمعه ۶-۱-۹۵ آیسک

گزیده خطبه های نماز جمعه ۶-۱-۹۵ آیسک

امام جمعه محترم موقت آیسک حجت الاسلام والمسلمین طالبی ضمن توصیه خود و نماز گزاران به رعایت تقوای الهی در ادامه مباحث گذشته به تبیین توصیه های امیرالمومنین علی ع در نامه ۳۱ نهج البلاغه به امام حسن مجتبی(ع) پرداخت و گفت: امام علی (ع) میفرمایند: حسن جان باید قلبت را به ذکر خدا آباد کنی ، و با موعظه، قلبت را زنده کنی، موعظه به شکلهای مختلفی مانند جلسه سخنرانی، مطالعه چند کتاب، توصیه های بزرگان، وصیت نامه های شهدا، و حدیث نفس میتواند انجام شود. خطیب جمعه آیسک در ادامه افزود: قلبت را با یقین قوی کن و آن را به یاد مرگ ذلیل کن و صبر را در سراسر زندگی حفظ کن چه بر طاعت پروردگار، چه برای ترک گناه و چه بر مشکلات.
امام جمعه محترم موقت آیسک در خطبه دوم ضمن توصیه به تقوای الهی مناسبتهای مختلف را برشمرده و در آغاز میلاد فرخنده حضرت زهرا (س) را به عموم شیعیان خصوصا بانوان محترم تبریک گفت. در ادامه خطیب محترم جمعه با اشاره به سالروز جنگ جمل و اتفاقات درس آموز آن تصریح کرد: در ادامه پالایش در انقلاب اسلامی حضرت رسول(ص) ، بعد از خلافت امیرالمومنین (ع) تصفیه ای اتفاق می افتد که قابل توجه و از سه جهت عبرت آموز است؛ اینکه چرا این اتفاق می افتد؟ دوم اینکه برای توجیه قیامشان از چه شیوه ای استفاده کردند؟ و مردمی که در آن موقعیت بودن برای تشخیص حق چه باید بکنند؟
این اتفاق توسط طلحه که صحابی بزرگ پیامبر و زبیر پسر عم امیرالمومنین ع و پیامبر ص صورت گرفت. با استفاده از خطبه ۱۴۸ نهج البلاغه آنچه که باعث شد طلحه و زبیر در مقابل امام خودشان شمشیر کشیدند حب ریاست و جاه طلبی آنهاست. آنها برای انجام این کار از بیت پیامبر یارگیری کردند. همسر پیامبر را با خود همراه کردند. با حضور همسر پیامبر اوضاع غبارآلود می شود. حجت الاسلام والمسلمین طالبی افزود: امروز نیز کسانی که همراه و ملازم امام بودند در مقابل امام حاضر می ایستند. وی در ادامه افزود: از کجا حق را بشناسیم؟ امیرالمومنین میفرماید: الحق لا یعرف بالرجال، اعرف الحق تعرف اهله. ملاک های حق و انقلابی بودن را بشناس و بعد خودت تطبیق بده، که چه کسی در مسیر امام حرکت می کند و چه کسی در خلاف آن.
در ادامه خطبه دوم خطیب محترم جمعه، به تبین سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم رضوی پرداخت و با طرح این مقدمه که هنگام ابلاغ سوره توبه، امیرالمونین مأمور به ابلاغ دستور قرآن در آیه ۲۸ مبنی بر عدم حضور مشرکین در مسجدالحرام شد و با عنایت به اینکه مسجد الحرام پایگاه معنوی و تجاری مکه بود، این دستور باعث مشکلات اقتصادی برای مردم مکه می شد، قرآن آنها را مطمئن می سازد و می فرماید “اگر از این میترسید که دچار مشکلات اقتصادی می شوید نگران نباشید خداوند از فضل خودش جبران خواهد کرد.” خیلی اوقات باید به خاطر حفظ دین رفتارهایی را ترک کنیم، روابط را ترک کنیم و قرآن میگوید از فضل خودم…. اما امروز عده ای این باور را قبول ندارند، دشمنان نیز همین انسانها را مد نظر دارند… قدرتهای استکباری حیله کردند، مکر کردند و آنها را مورد هدف قرار دادند و اول باقدرت نرم بعدا با قدرت هوشمند، ما را کوچک و خودشان را بزرگ نشان دادند… بعضی خواستند خطوط قرمزها را کنار بگذارند. توجیه شان نیز این است که ممکن است مردم دلزده شوند.. انقلاب را کنار بگذارند. آیا مردمی که برای انقلاب جان داده اند و دارند می دهند برای مادیات و تحریم مشکل دارند؟
ناطق با اشاره به کسانی که خود را بر سر دو راهی دروغین ساخته آمریکا می بینند افزود: از نظر اینها یا باید کدخدا را ببینیم یا همیشه تحقیر شویم.. در حالی که اگر به اصول دهگانه مقام معظم رهبری توجه کنند و بجای تولید داخلی هواپیما نخرند، بجای توجه به بخش های اقتصادی و تعطیلی ۶۰ درصد کارخانه ها،دنبال منتظر جذب سرمایه گذاری خارجی نبودند و بجای اقتصاد دانش بنیان، دانشجو را ابزار سیاسی خود قرار نمی دادنند، هرگز گرفتار این دو راهی نمی شدند.

وی تصریح کرد: آن چه مردم را ناراحت می کند این است که تحریم مال مردم عوام است، مال آقازاده ها نیست. جلو ویژه خواری ها را بگیرند، جلو رانت های اطرافیان را بگیرند. مطمئن باشید این مردم با تمام مشکلاتی که دارند تحمل می کنند و با تمام این مشکلات ذره ای از آرمانهای انقلاب کوتاه نخواهند آمد. باید باور کنیم ” ان تنصروالله ینصرکم و یثبت اقدامکم”. جامعه ما جامعه دینی و انقلابی است، سرمایه و هستی نظام همین جامعه است اگر یک افتخار داشته باشیم این است که به سمت جامعه علوی حرکت می کنیم. این نیروهای انقلابی و حزب اللهی ممکن است یک جایی اشتباهی هم بکنند اما آیا شما که به اصطلاح عقلای قوم هستید باید آنها را رها کنیم و به سمت فتنه گران حرکت کنیم؟ مقام معظم رهبری سفارش کردند نیروهای حزب اللهی را استفاده کنید. اینها را کمک کنید . اگر خدای نخواسته مشکلی هم ایجاد شود همین مردم حزب اللهی هستند که از انقلاب و اسلام دفاع خواهند کرد.

درباره‌ی admin