تازه ها
خانه / اخبار / یک رسم خوب در شهری که غسال ندارد

یک رسم خوب در شهری که غسال ندارد

یک رسم خوب در شهری که غسال ندارد

خراسان جنوبی – مورخ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۳/۲۵ شماره انتشار ۱۸۷۱۰

مرتضی عرب نجات- دماغت را نگیر! این بوی سدر و کافوری است که بالاخره یک روزی به بدن خودت هم مالیده می شود مرگ همان حادثه ای است که گریزی از آن نیست پس خودت را با مرگ غریبه ندان. مثل مردم آیسک باش، آن ها رفتارشان با مرده ها طور دیگری است ، از آن ها نمی ترسند، از به زبان آوردن نام غسالخانه اکراه ندارند، این مردم برای انجام اعمال بعد از مرگ نزدیکان و همشهریان خود پیشقدم می شوند. شهر آیسک از ۲۳سال قبل غسال ندارد با این حال جنازه رفتگان حتی برای ساعتی روی زمین نمی ماند. قدیمی ها می گویند سال های دور فردی به نام “شاعر” در آیسک به کار غسل و کفن مردگان مشغول بوده است، اما بعد از فوت وی این کار به طور رسمی به شخص خاصی واگذار نشد زیرا مردم خودشان بر اساس اعتقادات دینی در این امر پیش قدم می شدندتا آنجا که به یک رسم خوب تبدیل شد و هرکسی سعی کرد برای ثواب و خیر این کار را بکند.اگر کسی از اهالی شهر فوت کند چندین نفر خویشاوند یا حتی غریبه ها آماده اند تا برای ثوابش هم که شده، میت را غسل بدهند و او را کفن بپوشانند. بدون این که بخواهند پولی بگیرند و فقط با این کار همه در غم خانواده داغدار شریک می شوند.یکی از شهروندان آیسک می گوید:ده ها میت را غسل داده و کفن کرده ام در این کار جز ثواب و جلب رضای خدا به چیزی فکر نکردم. وی می افزاید:اهالی شهر، همانگونه که در شادی ها شریک هم می شوند در لحظات سخت زندگی هم یکدیگر را تنها نمی گذارند.

این شهروند آیسکی می گوید :هنگامی که کسی از اهالی فوت می کند افراد زیادی برای تشییع وی جمع می شوند وچون در آیسک همه می دانند غسل دادن میت ثواب دارد همه برای خدمت علاقه مند هستند بنابراین مانند شهرهای دیگر کسی به این شغل مشغول نیست و خود اهالی با کمال میل عهده دار این امور هستند.

یکی از بانوان این شهر هم می گوید:همه حاضرند برای رضای خدا در این کار پیش قدم شوند و من خودم نیز حاضرم برای ثواب، این عمل خیر را انجام دهم، هیچ کراهتی هم ندارم.

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*