تازه ها
خانه / اخبار / خواب عمیق کاوش در محوطه کهن

خواب عمیق کاوش در محوطه کهن

kale koobخواب عمیق کاوش در محوطه کهن

مرتضی عرب نجات – کمبود اعتبار باعث شد تا از سال ۸۶تاکنون فقط ۲ فصل گمانه زنی در کهن ترین محوطه تاریخی استان (محله کله کوب آیسک) انجام شود.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان گفت: به دلیل اختصاص نیافتن اعتبار در چند سال اخیر ادامه کار گمانه زنی در محوطه کله کوب آیسک مقدور نبوده و این کار نیازمند توجه ویژه مسئولان مرتبط است زیرا نقش به سزای یافته های این محوطه برهیچکس پوشیده نیست و در صورت تکمیل عملیات کاوش می تواند به عنوان سایت موزه مورد استفاده قرار گیرد .

«عرب» با بیان این که محوطه باستانی کله کوب در آیسک در جریان یک حفاری قاچاق سال ۱۳۸۶ کشف شد، افزود: تاکنون دوفصل گمانه زنی برای تعیین عرصه و حریم و یک فصل لایه نگاری در این محوطه انجام شد که به دنبال انجام عملیات لایه نگاری، این محوطه به عنوان کهن ترین محوطه تاریخی خراسان جنوبی مشخص شد که پیشینه آن به عصر نوسنگی تا عصر آهن مربوط می شود.

وی ادامه داد: در جریان لایه نگاری ،لایه های زیرین محوطه حاوی مقداری استخوان، ابزار سنگی و استخوانی روی سطح های استقراری متوالی در دوران نوسنگی بود که یافتن این داده ها اطلاعات خوبی در مورد شیوه های معیشتی ساکنان به دنبال خواهد داشت.

خراسان جنوبی – مورخ پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ شماره انتشار ۱۸۹۳۶

 

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*