تازه ها
خانه / دسته‌بندی نشده / سنگینی مشکلات بر دوش دامداران دام های سنگین آیسک

سنگینی مشکلات بر دوش دامداران دام های سنگین آیسک


SAM_0995

مرتضی عرب نجات: این روزها گاوداری در آیسک به شغلی تبدیل شده است که هزینه های آن بیشتر از درآمدش است به قولی دخل و خرجش برابری نمی کند. البته سنتی بودن دامداری ها هم بر مشکلات افزوده است و لزوم آموزش دامداران برای استفاده از روش های جدید ضروری به نظر می رسد.

یکی از دامداران آیسک در این زمینه می گوید: با وجود وعده های وزیر کشاورزی برای خرید شیر به قیمت هزار و ۴۴۰ تومان از دامدار هنوز شیر در آیسک به قیمت هزار و ۵۰ تومان خریداری می شود کهحتی از دیگر نقاط هم کمی ارزانتر خریداری می شود.«عربی» می افزاید: از سوی دیگر با توجه به پایداری خشکسالی ها وضعیت علوفه هم چندان مناسب نیست و قیمت بالایی دارد که باعث شده است گاوداری به طور کل به صرفه نباشد.

وی با اشاره به اینکه یارانه شیر هم از ابتدای امسال به دامداران پرداخت نشده است ادامه می دهد: مدتی است که مسئولان مدارک لازم و شماره حساب ها را جمع آوری کرده اند تا یارانه شیر را برای ۳ ماه اول پارسال پرداخت کنند اما از آن هم خبری نیست.

وی از مسئولان مرتبط می خواهد تا با اعطای وام های کم بهره به دامداران آن ها را در خرید علوفه یاری کنند چرا که دیگر توانی برای گاوداری ها باقی نمانده است.

یک دامدار دیگر هم با بیان این گلایه ها می گوید: هزینه های دامپزشکی هم بالاست.

«علمدار» با اشاره به بیمه گاوها در برابر خسارت می افزاید: بیمه جوابگوی خسارت دام نیست چرا که اگر یگ راس گاو از بین برود بیمه فقط ممکن است تا حدود ۵میلیون ریال جوابگو باشد در حالی که قیمت گاو ممکن است ۱۲۰میلیون ریال باشد.

یک گاودار دیگر هم می گوید: آن قدر هزینه ها بالاست که حساب کرده ام با داشتن ۲ راس گاو درآمد روزانه ام بدون استهلاک خودرو ۸۰هزار ریال است یعنی هرماه ۲۴۰ هزار تومان و این یعنی اینکه دیگر گاوداری به صرفه نیست.

وی از مسئولان مرتبط می خواهد تا به جد پیگیر حل مشکل این قشر باشند چرا که بیشتر افراد شاغل در این حرفه جوانان هستند و به امید تولید دست به این کار زده اند.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان هم در مورد خدمات دامپزشکی می گوید: این خدمات همانند خدمات پزشکی دارای تعرفه مشخص است و نمی توان مبلغ بیشتری از میزان مصوب دریافت کرد.

مهندس «سلیمانی» افزود: بنا به بررسی های انجام شده مبالغی که در قبال خدمات دامپزشکی در سرایان دریافت می شود حتی از تعرفه های مصوب هم پایین تر است و در هر صورت اگر دامداری به مقدار وجوه گرفته شده اعتراضی دارد می تواند به شبکه دامپزشکی این شهرستان مراجعه کند.

وی در مورد بیمه دام هم می گوید: برای بیمه کردن دام ۳ گزینه وجود دارد که در هر گزینه سهم دولت و دامدار متفاوت است و مبلغ غرامت پرداختی در گزینه های گرانتر بیشتر است.

بنابراین به میل دامدار و با توجه به شرایطی مانند جنس،سن و نژاد و نوع دام گزینه های انتخابی متفاوت است به عنوان مثال برای گاوهای اصیل شناسنامه دار در گاوداری های صنعتی و دارای پروانه به طور معمول گزینه سوم انتخاب می شود که در صورت بروز خسارت به دامدار میزان غرامت بیشتری پرداخت می شود.وی با اشاره به اینکه دامپروری هم مانند هر فعالیت اقتصادی دیگر نیاز به مدیریت دارد ادامه می دهد مدیریتی مطلوب است که سبب پایین آوردن هزینه ها، افزایش راندمان و بهره وری شود تا اشتغال در آن فعالیت مقرون به صرفه و اقتصادی باشد.

وی به بالا بودن هزینه نهاده های دام به ویژه خوراک دام اشاره می کند و می افزاید: می توان با انجام اقداماتی کل هزینه تولید را کاهش داد به عنوان مثال با خریداری و استفاده از دام هایی که نژاد مطلوب تر دارند و به نسبت هزینه درآمد بیشتری دارند مانند گاو نژاد «هلشتاین»به عنوان نژاد شیری یا استفاده از نژاد آمیخته برای پروار بندی و یا اینکه با مدیریت شرایط پرورش می توان برای کاهش هزینه های تولید اقدام کرد.وی می گوید: یا به عنوان مثال می توان شرایط فیزیکی و اصطبل را طوری فراهم کرد تا بهداشتی باشد و یا نور کافی داشته باشد تا مانع بروز بیماری در دام و در نتیجه تحمیل هزینه ها شود.وی در مورد پرداخت یارانه شیر هم ادامه می دهد: اقدامات لازم برای پرداخت یارانه شیر در ۳ماه اول پارسال به دامداران برای تکمیل پرونده ها در شهرستان انجام و مدارک لازم به معاونت امور دام استان ارسال شده است.

خراسان جنوبی – مورخ دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ شماره انتشار ۱۸۹۳۹

 

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*