تازه ها
خانه / مناسبتهای ویژه / شرحی بر زیارت اربعین(۷)

شرحی بر زیارت اربعین(۷)

فراز هفتم: اصالت خاندان امام حسین علیه السلامیاحسین(ع)1

 

– اشهَدُ انـَّکَ کـُنتَ نوراً فی الاَصلابِ الشـّامِخه والارحامِ المـَطهَّره ؛ گواهی می دهم که تو نوری بودی در اصلاب پدران بزرگوارت و ارحام مادران پاک.

– لم تـُنَجـِّسک الجاهلیه ُ بانجاسِها؛ دوران جاهلیت تو را به پلیدی های خود، آلوده نکرد.

– و لم تـُلبـِسکَ المُدلَهمـّاتُ مِن ثیابـِها ؛ و( دوران جاهلیت) جامه های درهم و برهم خود را بر تن تو نکرد.        

-و اشهـَدُ انـَّکَ مِن دَعائم ِ الدّین ِ وَ ارکان ِ المـُسلمین ومَعقــِلِ المـَؤمنین؛ و گواهم که تو از ستون های دین، ارکان مسلمین و دژ محکم مؤمنین هستی.     

– و اشهـَدُ انـَّکَ الامامُ البـِرُّ التـَّقی ِ الرَّضی الزَّکی ِالهادی المهدی ؛ و شهادت می دهم که تو پیشوایی نیکو رفتار، پرهیزکار، پسندیده و پاک، هدایت گر و هدایت شده هستی.

محبوب ترین خلایق نزد خداوند تبارک و تعالی پنج تن آل عبا می باشند. معصومین(علیهم السلام) همان برگزیدگان خداوند متعال، از میان تمامی مخلوقات بوده و قله های بلند فضیلت و تقوایند.

چهارده نور مقدسی که به انسان و فرشتگان، پرستش ذات باری تعالی آموختند و پس از تسبیح و تهلیل و تکبیر ایشان بود که فرشتگان به تسبیح و تهلیل و تکبیر پرداختند. معصومانی که خداوند ایشان را از هر لغزش، اشتباه، فراموشی، خطا، نادانی، نادرستی و انحراف پاک و به دور نگه داشته است، آنانی که در مقام قرب الهی مأوی و مسکن گزیده اند. «إنما یرید الله لبذهب عنکم الرجس هل البیت و یطهرکم تطهیرا» «خداوند می خواهد آلودگی ا از شما خاندان (پیامبر) بزداید و شما را پاک و پاکیزه گرداند.»

محبت به آنان در ردیف عشق به خداوند شمرده شده است که «کسی که شما را دوست بدارد خدا را دوست داشته و کسی که شما را دشمن بدارد خدا را دشمن داشته است. مقام و منزلت اهلبیت(علیهم السلام) در نزد خداوند متعال جایگاهی بس عظیم است که قابل توصیف نیست. خداوند متعال خطاب به حضرت آدم(علیه السلام) چنین بیان می کند که: «… اهل بیت، بهترین مخلوقات من می باشند و به سبب وجود آن ها به بندگان ثواب و عقاب داده می شود؛ و باید در درگاه من به آن ها توسل جست و هرگاه به تو ابتلائات دست می دهد آنها را نزد من شفیع خود نموده و به وسیله آنها طلب حاجت نما؛ و من قسم یاد کرده ام که هر کس ایشان را در درگاه من شفیع خود نموده و به وسیله آنها طلب حاجت نماید، درخواستش را اجابت نموده و شفاعت آنها را بپذیرم.»

درک ما پیرامون شئون اهل بیت(علیهم السلام) دو قسم است: یک قسم از آن ظاهر است و مربوط به مسأله نصب، که امام حتما باید از جانب خداوند نصب شود، و یا اینکه امام باید معصوم باشد و امثال این بحثها که در علم کلام می گنجد و از طریق عقل و نقل می توان به آن دست یافت.

و اما قسم دوم: آگر آن قسم اول را کسی یاد بگیرد و به مقتضای آن قدم بردارد، نورانیتی پیدا می کند که در مورد اهل بیت، چشمش باز می شود و مطالبی می فهمد که آن مطالب در دفتر و کتاب نمی گنجد. که از آن تعبیر به «محرمیت به اهل بیت» می شود. یعنی اگر هر چه آنها گفتند عمل کردیم و جلو رفتیم، معرفت ما نسبت به آنها زیاد می شود و آن وقت هست که انسان مطالبی به دست می آورد که در دفتر و کتاب نیست. «حدیث عشق در دفتر نباشد».

اهل بیت در خانه شان بسیار بزرگ است؛ خداد می داند! به قدری کریمند، بزرگوارند که اگر کسی بیاید در خانه این ها اصلا به او معرفت می دهند، مرحمت می کنند.(۱)

امام حسین (علیه السلام) از این خاندان است، پس باید شورمان همراه با شعور و معرفت باشد تا بتوان محرم اهل بیت شد و از نعمت هدایتگری آنان بهره برد. 

پی نوشت ها:

۱- شرح و تفسیر زیارت جامعه کبیره، استاد فاطمی نیا

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*