تازه ها
خانه / اخبار / مسجد تاریخی روستای دوحصاران آیسک

مسجد تاریخی روستای دوحصاران آیسک

این بنا در داخل بافت تاریخی روستای دوحصاران واقع شده و در سال ۱۳۸۴ با شماره ۱۵۳۱۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. بنا شامل سردر ورودی، صحن، ایوانها و شبستان است. ورودی بنا در ضلع شمال غرب بنا واقع شده و دارای طاقی است جناغی که پوشش آن به کمک تویزه صورت گرفته است. در محل ورودی فضاهای دیگری مانند آب انبار و حمام نیز وجود داشته که در حال حاضر  بخشهای زیادی از آنها تخریب شده است. پس از ورودی بلافاصله صحن بنا قرار دارد به ابعاد ۶×۳/۸ متر در ضلع جنوب غرب صحن یعنی جهت قبله، ایوان اصلی بنا واقع شده است. این ایوان که دارای ۸/۷ متر ارتفاع، ۵/۴ متر عرض و ۸/۵ متر عمق است، دارای طاق جناغی بوده و با آجر ساخته شده است. فضای ایوان به وسیله دو تویزه و پوشش گنبدی حافاصل آنها مسقف شده است. در انتهای ایوان محراب بنا با تزئینات مختلف کاربندی گچی واقع شده است. در مقابل این ایوان یعنی در ضلع شمال شرق صحن ایوان کوچکتری قرار دارد. این ایوان که با خشت بنا شده نیز دارای طاقی است جناغی.  ارتفاع این ایوان ۷/۵ متر، عرض آن ۶/۴ متر و عمق آن ۸/۲ متر است. در ضلع شمال غرب صحن شبستان بنا قرار دارد که دارای یک ستون چهارضلعی در مرکز و چهار گنبد چهارترک است. زمان ساخت این بنا دوره قاجار است. بر اساس سنگ لوح موجود در شبستان بنا ، مسجد توسط شخصی بنام کربلایی حسن خان ساخته شده و سپس در سال ۱۲۳۲ توسط دخترش تعمیر گردیده است. متن سنگ نوشته به این شرح است:

صاحب بقعه خیر جناب  مرحمت انتباه کربلایی حسن خان و مجدداً تعمیر نمود و خیرات مزبور را علیا جناب صبیه کربلایی حسن خان زوجه مرحوم محمدعلی بیک نخعی (؟) سنه ۱۲۳۲

بر اساس کتیبه موجود این بنا توسط شخصی بنام کربلایی حسن خان ساخته شده ودر سال ۱۲۳۲ه.ق توسط دخترش تعمیر شده است. زمان ساخت این بنا را طبق نظر کارشناس باستان شناسی دوره زندیه میتوان تخمین زد.

این بنا دارای ورودی-صحن-دوایوان-وشبستان ستوندار است. علاوه بر اینها دراطراف ان بناهای دیگری مانند اب انبار وحمام نیز وجود داشته ویک مجموعه کامل محسوب می شده است. کار مرمت این مسجد تاریخی در سال گذشته شامل : جمع آوری موزاییک فرش کف حیاط ، جمع آوری سنگ فرش کف ایوان ، جمع آوری سیمان کف شبستان و مشخص نمودن کف اصلی، جمع آوری سنگ ازاره به ارتفاع یک متر دور شبستان ، جمع آوری لایه سیمان پشت بام ایوان ، سبک سازی پشت بام شبستان و کف سازی و آجر فرش مجدد پشت بام ایوان ، آجر فرش کف حیاط و پشت بام شبستان ، جمع آوری الحاقات و نماسازی دیوارهای داخلی حیاط ، اجرای سیستم روشنایی و نورپردازی ،اجرای کامل اندود گچ شبستان و مرمت تزئینات محراب و ساخت دهای چوبی متناسب با الگوی قدیمی انجام شده ولیکن مرمت کامل آن شامل آجرفرش ورودی و مرمت سکوی تخریب شده ورودی و … نیازمند اختصاص اعتبارات بیشتری می باشد.

درباره‌ی adine8

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*