تازه ها
خانه / اخبار / ورزشکاران آیسک در زمین کمبودها

ورزشکاران آیسک در زمین کمبودها

لازمه پرداختن به ورزش، بهره مندی از امکانات مناسب است و با امکانات می توان استعدادهای ورزشی نهفته در شهرها و روستاهای کوچک را شکوفا کرد و این توانمندی ها را بسط و توسعه داد. نبود امکانات ورزشی یا توزیع نامناسب آن گاهی این استعدادها را در ریشه می خشکاند و نیرو و توان ورزشکار را به جای شکوفایی از بین می برد.

بی شک مشکل کمبود امکانات و توزیع نامناسب آن به هر دلیلی گریبانگیر افراد علاقه مندی می شود که در این راه اهداف بزرگی را در سر می پرورانند. بخش آیسک شهرستان سرایان در چند سال اخیر از نظر ورزش جایگاه مناسبی در استان به دست آورده است و در رشته های مختلف مقام های خوبی در کارنامه ورزشی خود دارد.۱۴ هیئت ورزشی در این بخش فعال است و جوانان این شهر در رشته های هندبال، کشتی، فوتسال، کاراته و جودو در رده های سنی مختلف فعالیت می کنند.

آیسک در طول سال میزبان مسابقات استانی و منطقه ای رشته های مختلف ورزشی مثل کاراته، کشتی و فوتسال است و نوجوانان و جوانان با استعداد مقام های برتر این مسابقات را برای شهر خود به دست می آورند. اما برای این همه استعداد فقط یک سالن، یک زمین خاکی فوتبال و یک زمین آسفالت غیراستاندارد هندبال وجود دارد. دعوت یکی از جوانان آیسک به اردوی تیم ملی هندبال، دعوت ۲ نفر از نونهالان این بخش  به اردوی تیم ملی هندبال، حضور ۷نفر از کاراته کاران آیسک در لیگ جوانه های کشور با تیم شرکت بام ایران خراسان رضوی، کسب مقام سومی تیمی کشتی در لیگ استان، کسب چند مقام کشوری توسط جودوکاران آیسک، کسب مقام دوم تیمی در مسابقات کاراته بین المللی ترکیه، کسب مقام دوم تیمی در مسابقات کاراته بین المللی جایزه بزرگ دبی و کسب ده ها مقام دیگر از جمله افتخارات جوانان آیسک است.ورزش بانوان نیز در آیسک بیش از پیش فعال است. برگزاری مسابقات در رشته های مختلف در ایام سال، برگزاری کلاس های آموزشی و داوری برای بانوان و… از جمله این فعالیت هاست.

 

زمین فوتبال بایر است

عضو یکی از تیم های فوتسال آیسک نیز می گوید: از چند سال قبل که احداث سالن ورزشی این شهر آغاز و با مشکلات بسیاری افتتاح شد، دیگر هیچ امکانات ورزشی قابل ملاحظه ای به آیسک اختصاص نیافت، زمین چمن فوتبال هم که دیگر جای خود دارد و بیشتر شبیه زمین های بایر است و نمی توان اسم زمین فوتبال روی آن گذاشت.

«مومنی» از مسئولان می خواهد پی گیر مشکلات ورزشی این شهر باشند. یکی دیگر از جوانان آیسک هم در این باره می گوید: تنها سالن ورزشی شهر که میزبان بسیاری از مسابقات است، سکو برای تماشاگران ندارد و جمعیت زیادی که برای تماشای مسابقات می آیند مجبورند کنار زمین بنشینند.

«رجایی» با اشاره به پیشینه درخشان تیم ها و ورزشکاران آیسک می افزاید: اگر این ورزشکاران موفق توسط مسئولان حمایت نشوند آینده مناسبی در انتظار فعالیت های ورزشی منطقه نخواهد بود.

یکی از بانوان نیز با گلایه از کمبود امکانات ورزشی برای بانوان آیسک می گوید: با توجه به استعداد خوب بانوان این شهر در رشته های والیبال، دارت، پینگ پنگ و شطرنج، ضروری است مسئولان توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

«صنعتی» می افزاید: وجود یک سالن ورزشی ویژه بانوان که اقدام هایی برای تامین آن انجام شده و تسریع در روند کار ضروری است.

وی بر ایجاد نمایندگی اداره ورزش و جوانان در آیسک تاکید می کند و تحقق این خواسته را در رفع بخشی از مشکلات موجود موثر می داند.

 

کمبود امکانات

نایب رئیس هیئت هندبال آیسک می گوید: هندبال یکی از رشته های پرطرفدار بین جوانان آیسک است و حدود ۱۰۰نفر در این رشته فعالیت می کنند.

«حجت خدیوی» با اشاره به افتخارآفرینی های این رشته در آیسک می افزاید: شهریور امسال تیم هندبال نونهالان آیسک به نمایندگی از استان به مسابقات قهرمانی کشور به میزبانی استان کرمانشاه اعزام شد و ۲ نفر از ورزشکاران نونهال این تیم به اردوی تیم ملی هندبال دعوت شدند.

وی ادامه می دهد: هم اکنون نیز ۵ نفر از هندبالیست های آیسک با تیم فلز رویال فردوس قرارداد بسته اند که قرار است در لیگ دسته دوم کشور شرکت کنند. این فعال ورزشی آیسک می گوید: هر چند استعدادهای مختلف در رشته های مختلف در آیسک وجود دارد اما کمبود امکانات یک مشکل اساسی است. به عنوان مثال تنها سالن ورزشی آیسک یک سالن تمرینی است که حتی سکوی تماشاگر ندارد و تامین دستگاه گرمایشی و سرمایشی این سالن هم ضروری است.

به گفته وی  توانایی میزبانی مسابقات را داریم اما کمبود امکانات این اجازه را به ما نمی دهد.

 

نیازمند توجه بیشتر هستیم

«محمدزاده» رئیس هیئت شطرنج آیسک نیز این هیئت را از فعال ترین هیئت های شهرستان می داند.

حدود۱۲۰شطرنج باز، برگزاری چند دوره مسابقات در طول سال و برگزاری کلاس های آموزشی از جمله فعالیت های این هیئت است اما مسئولان باید توجه بیشتری به این منطقه داشته باشند.

«محمدزاده» نداشتن فضای مستقل، نداشتن ساعت شطرنج و کم توجهی مسئولان را از مشکلات این هیئت می داند و می افزاید: از ابتدای فعالیت این هیئت فقط ۲۵۰ هزار تومان به این هیئت کمک مالی شده است.

 

سالن ویژه بانوان نداریم

نایب رئیس هیئت والیبال  آیسک هم می گوید: والیبال پرطرفدارترین ورزش بین بانوان این شهر است که ما با ۱۰۰ ورزشکار در این رشته مشغول فعالیت هستیم و استعدادهای فراوانی بین دانش آموزان و دانشجویان داریم که این افراد در مسابقات کشوری نیز حضور داشته اند.

«علمدار» می افزاید: با این همه استعداد و استقبال، سالن مجزایی برای بانوان در آیسک وجود ندارد و استفاده از تنها سالن موجود به دلیل ترافیک زیاد تیم ها، با مشکل رو به روست و بیشتر زمان مناسب و وقت سالن به آقایان اختصاص دارد و به هیچ عنوان تساوی حقوق بین آقایان و بانوان ورزشکار رعایت نمی شود.وی ادامه می دهد: چند دوره مسابقات منطقه ای و اعزام به چندین مسابقه در شهرستان های دیگر داشته ایم که در طول این مدت  اداره ورزش و جوانان  هیچ گونه کمکی به این هیئت نکرده و همه فعالیت ها با همکاری ورزشکاران، شهرداری و شورای اسلامی شهر انجام شده است.

وی با بیان این که برای اعزام تیم ها و برگزاری کلاس های مربیگری و داوری هیچ امکاناتی نداریم، می گوید: متقاضی زیادی برای یادگیری اصول و تکنیک والیبال وجود دارد اما هیچ دوره آموزشی نه تنها در  آیسک بلکه در شهرستان سرایان هم برگزار نشده است.

«علمدار» با اشاره به این که امکاناتی مانند توپ، تور، کیف پزشکی و … در آیسک بسیار محدود است، می گوید: همان طور که طرح استعدادیابی در فوتبال آیسک اجرا شده است، این طرح باید در رشته والیبال هم اجرا شود.

وی مهم ترین مشکل را مشکلات مالی و کمبود اعتبارات در برگزاری مسابقات و اعزام ها می داند.

 

ساخت سالن بانوان شروع نشد

مسئول ورزش بانوان آیسک هم می گوید: بانوان این شهر در ۱۰ رشته مختلف فعالیت می کنند که با وجود این تحرک، فضای مناسبی در اختیار بانوان نیست.

«زهرایی» می افزاید: برای رفع این مشکل امید ما به ساخت سالن ورزشی بانوان است که سال ۹۱ کلنگ زنی شد ولی هنوز برای ساخت این سالن اقدامی انجام نشده است.

وی با بیان این که بانوان زیادی هستند که استعدادهای خاصی در رشته های مختلف ورزشی دارند، از برگزاری مسابقات متعدد با توجه به مناسبت های مختلف سال بین بانوان آیسک در رشته های مختلف دارت، بدمینتون، پینگ پنگ، شطرنج، والیبال،  و … خبر می دهد و خواستار توجه بیشتر مسئولان به ورزش بانوان این شهر می شود.

«صنعتی»، رئیس شورای اسلامی  آیسک نیز به کمبود امکانات و استعدادهای جوانان آیسک اشاره می کند و می گوید: شورای اسلامی و شهرداری برای همکاری با مسئولان ورزش و جوانان  آمادگی دارد.

مسئول ورزش و جوانان آیسک که خود از قهرمانان رشته کاراته است، با اشاره به فعالیت رشته های مختلف ورزشی در آیسک و ۱۴ هیئت ورزشی در این بخش می گوید: در زمینه عمرانی پی گیری برای تکمیل سالن ورزشی کشتی آیسک، احداث سالن چند منظوره با سکوی تماشاچی در شهر آیسک، احداث رختکن جدید در اماکن ورزشی روستای بغداده و … انجام شده است.

«جواد کمالی منش» به پی گیری برای جذب اعتبارات اختصاص یافته شهرستان به ورزش بخش و جذب کمک های بخش خصوصی و دولتی و اعتبار گازکشی از خیران مدرسه ساز اشاره می کند و از کسب مجوز ایجاد باشگاه بدنسازی، پرورش اندام، تجهیز باشگاه کاراته روستای مصعبی و باشگاه میلاد آیسک خبر می دهد.

وی تسریع در تکمیل سالن ورزشی چند منظوره و کشتی در حال بهره برداری  و تسریع در شروع عملیات احداث سالن ورزشی بانوان آیسک را خواستار می شود و حصارکشی و گازکشی سالن ورزشی  را از ضروریات ورزش آیسک می داند.

وی همچنین خواستار احداث زمین چمن فوتبال و والیبال ساحلی با توجه به ظرفیت های ویژه جوانان این شهر می شود و می گوید: اختصاص یک دستگاه مینی بوس برای اعزام ورزشکاران به مسابقات ضروری است و از مسئولان می خواهیم با توجه به این همه استعداد ورزشی برای رفع مشکلات اقدام کنند.

خراسان جنوبی – مورخ چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۲۰ شماره انتشار ۱۸۵۷۳
نویسنده: مرتضی عرب نجات

درباره‌ی adine8

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*