تازه ها
خانه / مراکز فرهنگی / مرکز سیدالشهداء / وصایای شهدای آیسک / وصیت نامه شهید گرانقدر سردار سید محمد علی مهرداد
وصیت نامه شهید گرانقدر سردار سید محمد علی مهرداد

وصیت نامه شهید گرانقدر سردار سید محمد علی مهرداد

وصیت نامه شهید گرانقدرسردار سید محمد علی مهرداد

سردار شهید سید محمد علی مهرداد

انا لله و انا الیه راجعون

      ما از خدائیم و به سوی او باز می‌گردیم

       بسم الله الرحمن الرحیم

«تبارک الذی بیده الملک و هو علی کل شیئ قدیر الذی خلق الموت و الحیوه لیبلوکم ایّکم احسن عملا»

بزرگوار خداوندی که سلطنت ملک هستی بدست قدرت اوست و بر همه‌ی چیز او را توانائیست. خدائیکه مرگ و زندگی را آفرید که شما بندگان را بیازماید تا کدام نیکوکار‌تر و خلوص اعمالش بیشتر است. و اوست خدای مقتدر و آمرزنده. (قرآن کریم ، سوره‌ی ملک آیه‌ی ۲ )

اشهد انّ لا اله الا الله و اشهد انّ محمّد رسول الله و اشهد انّ علیّ  ولی الله

خداوندا شهادت می‌دهم جز تو خدایی در جهان نیست و تو خداوند یکتا و قادر ماتشا هستی و شهادت می‌دهم که  محمّد (صلی الله علیه و آله) بنده و فرستاده‌ی توست و شهادت می‌دهم که علی ابن ابیطالب اوّلین امام و جانشین بلافصل پیامبر توست و شهادت می‌دهم

یازده نور مقدّس جانشینان بلافصل امیر مومنان، علی ابن ابی طالب می‌باشند که آخرین آنها مهدی موعود (عج) روحی لتراب مقدمه فداه می‌باشد، که اکنون در حال غیبت بسر می‌برد و به فرمان خداوند ظهور می‌کند و جهان را پر از عدل و داد می‌کند مادامی که از ظلم و جور پر شده باشد خداوند فرجش را نزدیک می‌فرماید.

و شهادت می‌دهم که این انسان بیهوده آفریده نشده است و روز قیامت، انسان دوباره زنده می‌شود و پاداش و یا کیفر اعمال خوب و یا بد خود را که در دنیا انجام داده است می‌بیند و شهادت می‌دهم بهشت و دوزخ اقتضای عدالت خداوند است و عاقبت نیکو برای پرهیزگاران است .

و گواهی می‌دهم که امام خمینی (مدّظله) نائب بر حقّ مهدی موعود (عج) و پوینده حقیقی راه حسین بود. و رهبر مسلمانان جهان، بلکه محرومان جهان و بنیان‌گذار اوّلین جمهوری اسلامی و ناجی انسان‌ها از ظلم و ستم طاغوتیان می‌باشد.

سپاس بی‌کران خداوند یکتا را که به ما جان داد تا فدای اسلام کنیم و حمد و ستایش به خداوندی که شایسته‌ی تمام محامد است. و حمد و ستایش مخصوص تو است و سپاس تو را که نعمت هدایت و ایمان و وحدانیّت را به ما عنایت فرمودی.

4

بار‌الها ؛ چنانکه در زندگی یک لحظه مرا به خودم وا نگذاشتی مگر خود عصیان و اعراض کردم، بعد از مرگم نیز مرا به خودم وامگذار، بار‌الها بار گران معصیت پشت مرا از سنگینی شکسته است و بدن ضعیف من طاقت عذاب دردناک تو را ندارد، خداوندا چشم امید من به رحمت توست و هرگز از رحمت واسعه‌ی تو ناامید نمی‌شود، چرا که خود گفته‌ای «لا تقنطوا من رحمه الله»، پروردگارا در زندگی محصّلی بودم که در کلاس تحصیل فضیلت و معنویّت تنبلی کردم و درس نخواندم مرا قبول فرما،

بار‌الها سالهاست که چشم به رحمت تو دوخته‌ام  امّا شایسته نیست که مرا در آخرت نا‌امید کنی، خداوندا در قلب من حبّ تو و اولیاء تو بوده است، خداوندا سزاوار نیست که قلبی که در آن عشق محمّد (صلی الله علیه و آله) و آل محمّد (صلی الله علیه و آله) بوده است

در آتش غضب تو بسوزد و شایسته نیست که مرا در قیام سیاه دشمنانت محشور فرمایی، بار‌الها بر محمّد و آلش رحمت فرست و ما را در قیامت از شفاعت و مصاحبت آنها محروم مفرما آمین یا رب العالمین.

بار‌الها ؛ تو خالقی خوب و مهربان بر من بودی و من بنده‌ی عاصی و سرکش، پروردگارا گناهان من بسیار زیاد و رحمت تو بی‌اندازه است، بار‌الها اگر تو مرا محروم کنی چه کسی مرا یاری کند، خداوندا اگر مرا به معصیت و عصیانم بگیری من تو را به عفو و رحمت و بخشندگی می‌گیرم، پروردگارا اگر مرا در آتش غضب خود دچار کنی من فریاد خواهم زد که من بنده و دوستدار تو بودم. پروردگارا بر بنده‌ی ضعیف و گناه‌کار خود ترحّم کن و عاقبت مرا ختم بخیر فرما.

6

آمین یا رب العالمین.

اینک که مرغ روحم شوق پرواز کوی جانان دارد چند نکته‌ای را بعنوان وصیّت‌نامه برای آسودگی روحم به عرض شما می‌رسانم :

برادران و خواهران تقوای خدا را پیشه کنید و از خدا بترسید و همواره بیاد خدا باشید و تمام کارها را برای او انجام دهید و بر او توکّل کنید و عاقبت کارها را به خداوند وابگذاید.

برادران و خواهران در کارها و امور زندگی خود نظم داشته باشید و بدانید که این خلقت به این عظمت سراسر نظم است شما نیز سعی کنید که همگام با این مجموعه‌ی منظم حرکت کنید که اساس کارها نظم است.

برادران و عزیزان من از خداوند بخواهید که شما را از موجبات گناه مثل: غرو، کبر،  خود‌بینی، خود‌پسندی، عجب، دروغ، تهمت، غیبت و تمامی موجبات اغراف برکنار دارد و شما را به راه حق و حقیقت رهنمون فرماید.

عزیزانم سعی کنید در زندگی وقت را غنیمت شمرده و بیشتر اوقات را بیاد خداوند باشید و کسب فضیلت و معنویّت بکنید و سعی بکنید بیشتر با عبادت مأنوس باشید و بدانید که عمر امانتی است که باید آنرا در راه او صرف کرد که پس از اتمام آن افسوس نخورید و این زندگی سراسر آزمایش و امتحان است، و بدینوسیله خداوند شما را آزمایش می‌کند و از او بخواهید که شما را آزمایش کند

و شما را در این آزمایش بزرگ موفّق کند تا بتوانیم این بار گران و این مسئولیّت سنگین که بر گردن ما گذاشته شده است را بخوبی ادا کنیم.

8

عزیزان من می‌دانید که انسان معجونی است از یکسری تمایلات و غرائض با یک جنبه‌ی روحانی و الهی، انسان موجودی است که می‌تواند از ملائکه بالاتر رود و می‌تواند از حیوانات نیز پست‌تر شود.

اگر انسان اساس کار خود را و تمام هم و غم خود را در تمایلات و غرائز حیوانی و شهوات زودگذر قرار دهد از حیوان نیز پست‌تر می‌شود، همچنان که قرآن می‌گوید: «اولئک کالانعام بل هم اظل» و اگر در راه کسب معنویت و فضیلت قدم بر دارد از ملائکه نیز پا فراتر می‌گذارد «فهو افضل من الملائکه».

پس سعی کنید که لحظه‌لحظه خود را در کسب معالی اخلاق و مکارم اخلاق بگذارید و از خداوند بخواهید که شما را در این راه موفّق کند.

برادران و خواهران ، در همه‌ی کارها و در همه‌ی احوال رضای خالق را بر رضای مخلوق مقدّم بشمارید و برای خداوند کار کنید و در اموری که مربوط به بندگان خداست رضای بندگان خداوند را در نظر بگیرید و بدانید که رضای خداوند از برترین موهبت‌های الهی است که اگر کسی به درجه‌ی رضا برسد، آخرین پله‌های تکامل را پیموده است «و رضوان من ا… اکبر».

برادران و عزیزان پاسدار من ، قبل از اینکه از اسلام پاسداری کنید از خود و شرافت اسلامی و انسانی خود پاسداری کنید و سعی کنید خود را از شر جنود ابلیس رها کرده و با وسوسه‌ها و تمایلات نفسانی و نفس عمّاره‌ی خود مبارزه کنید

و از راه‌های طبیعی که خدا قرار داده است بر نفس خود غالب شوید و نفس لوّامه را در خود تقویّت کنید و از شر شیطان و نفس عمّاره به خداوند پناه ببرید و از خداوند بخواهید که عاقبت شما را ختم به خیر کند.

10

 برادران عزیز پاسدار شما که این افتخار را یافتید، که امام بگوید : ای کاش من یک پاسدار بودم و شما که به اوّلین پاسدار اسلام حسین (علیه السلام) اقتدا کرده‌اید شما چون این بزرگواران زندگی کنید

و چون سالار شهیدان ابا عبد الله حسین (علیه السلام) مرگ و شهادت را انتخاب کنید، قبل از اینکه به سراغ شما بیایند. و بدانید که مرگ برای اولیاء خداوند شیرین و با حلاوت است و مرگ برای آنهایی موحّش و ترسناک است که با خداوند رابطه‌ای ندارند.

برادران عزیز پاسدار سعی کنید که اخلاقتان اسلامی بوده و برخوردتان با مردم خوب باشد و بدانید که اخلاق خوب و اعمال صالحه از همه‌ی افراد زیبنده است ولی از شما زیبنده‌تر است همانطور که نور، جواهرات را زیبا‌تر می‌کند و درخشنده‌تر می سازد. و اخلاق غیر اسلامی و برخورد ناشایسته از همه‌ی افراد ناپسند است، ولی از شما برادران ناپسند‌تر است.

برادران عزیز پاسدار سعی کنید که در بین مردم به خضوع و خشوع برخورد کنید و برخورد شما با عموم جامعه‌ی اسلامی، بنحو احسن اسلامی بوده

و این فکر که من از دیگران برتر هستم را از سر خود بیرون کنید و به دیگران احترام کنید و از دیگران توقّع احترام نداشته باشید هر چند سزاوار احترام باشید و همیشه به یاد خداوند باشید و کارها را با خلوص نیّت انجام دهید.

scan0007

برادران عزیز سعی کنید که پیرو اسلام فقاهتی و روحانیّت مبارز باشید و پشتیبان سرسخت ولایت فقیه باشید و در برابر نغمه‌های شوم ضدّ انقلاب با شدّت برخورد کنید و سعی کنید از افراط و تفریط بپرهیزید و صراط مستقیم را پیشه‌ی خود کنید که این راه هدایت است.

و در برابر کفّار و مشرکین و ضدّ انقلابیون مقاوم و استوار باشید و در بین خود با ملاطفت و مهربانی رفتار کنید و از تعصّبات و حسّاسیّت‌های بیهوده پرهیز کنید و سعی کنید که آن اصالت حقیقی پاسدار اسلام را حفظ کنید.

برادران عزیز پاسدار بدانید همچنانکه شرط حقیقی ایمان داخل شدن ایمان در قلب انسان است شما نیز سعی کنید که آن معیار‌های اصیل یک پاسدار اسلام را در وجود خود متبلور کرده و بدانید که لباس فرم و ظاهرسازی انسان را پاسدار نمی‌کند

و آنچه ملاک حقیقی است، باور و ایمان قلبی است که ضمیر وجود انسان را تغییر می‌دهد و جوانه‌های عشق و ایمان و محبّت را در قلب انسان می‌رویاند و انسان را از داخل چاه‌های شهوات و راحت‌طلبی و اسفل سافلین بیرون می‌آورد و به صدر المنتهای تکامل می‌رساند.

15

برادران عزیز پاسدار آنچه را که بیش از همه چیز بر شما می‌ترسم چند مورد است: یک اینکه مبادا که غرق در مادیّات و شهوات و راحت‌طلبی‌ها شوید و آخرت را فراموش کنید و وظیفه‌ی مهم و تاریخ‌سازی، که بر عهده‌ی شماست را از یاد ببرید.

و بدانید که این همه امکانات دنیا از قبیل مال، زندگی، خانه و ماشین، زن و فرزند و تمام آنچه در زندگی قابل دل بستن است همه‌ی آنها برای آزمایش ما است و روزی هم فرا می‌رسد که دست انسان از همه‌ی اینها کوتاه می‌شود

و آن روز نکند که یوم‌الحسره باشد و حسرت بخورید که ای کاش از این امکانات در راه خدا استفاده می‌کردم و یا از این مال انفاق می‌کردم ولی آنجا پشیمانی سودی ندارد.

مورد دیگری که می‌خواستم عرض کنم این است که مبادا در زندگی آرزو‌های دراز داشته باشیم، چون انسان اصولاً دارای یک سری آرزوهایی است ولی آنچه خطرناک است آرزوهای دراز است که باعث می‌شود انسان دست به هر کار ناشایستی زند تا شاید به این آرزوها برسد

14 - Copy (2)

و سعی کنید که به آنچه خدا داده است قناعت کنید و آرزوهای دراز را به قیامت بگذارید و بدانید که این جهان جای ماندن و آسودن نیست بلکه محل سفر و گذر است پس بدانید که یک انسان عاقل و مؤمن در مسافر‌خانه و یا گذر‌گاه اقامت دائم نمی‌کند.

و یکی دیگر از این موارد این است که مبادا در میان خود اختلاف کنید که اختلاف بنیان و اساس یک تشکیلات را ویران می‌کند و در امور زندکی و مسئولیّت‌های محوّله مشورت کنید و خود‌‌رأی نباشید

و اینک که شما در یک تشکیلات منسجم وارد شدید باید تمام ضوابط و قوانین را با دل و جان پذیرفت و بدانید که خلاف ضوابط خلاف شرع است و اگر که اختلاف کردید بدانید که ریشه‌ی اختلاف از نفس است و اگر که ادامه پیدا کند همه چیز را می‌سوزاند

و از چنین جریانی به خداوند و قرآن پناه ببرید و تقوای خداوند را پیشه کنید که خداوند به پرهیز‌کاران قدرت فرقان می‌دهد تا حق را از باطل جدا کنند «ان تتّقوا الله یجعل لکم فرقانا» .

شهید مهرداد

برادران عزیز پاسدار سعی کنید که با قرآن بیشتر مأنوس باشید و هر روز قرآن تلاوت کنید و اگر مقدور است قرآن را حفظ کنید و چون قلب حرم الله است و قرآن کلام الله سعی کنید که قرآن را در زمین قلب کشت کنید که به زودی میوه‌ی محبّت و عشق به خداوند، فلاح و سعادت می‌آورد.

برادران و عزیزان پاسدار آنچه را که امامان ما از دعاها به جا گذاشته‌اند، دریایی موّاج از معنویّات و مال اخلاقی و کمالات روحی‌والای انسانی است، سعی کنید این دعاها را زیاد بخوانید اگر می‌توانید آنها را حفظ کنید

و همیشه آنها را آمیزه‌ی گوش خود قرار دهید و همیشه متذکّر ذکر خداوند باشید و دعاهایی مانند: دعای کمیل، مناجات شعبانیه، زیارت امین‌الله ، زیارت عاشورا و وارث که از سرمایه‌های معنوی مکتب تشیّع است بیشتر بخوانید

و بدانید که این یک موهبت بزرگ الهی است و از رحمت‌های واسعه‌ی پروردگار است که باب استغاثه را بر روی ما گشوده است و خود خدا گفته است «ادعونی استجب لکم» و بدانید که این دعا‌ها و توسّل‌ها دارای تاثیر‌های فردی و اجتماعی زیادی است.

 

برادران و خواهران سعی کنید در زندگی همیشه یار و یاور مظلومان، و دشمن ظالمان باشید و با کفّار و ظالمین مقاتله کنید و بدانید که جهاد لباس تقوی و حصاری است که شرافت انسانی مسلمین را حفظ می‌کند و هرگز شانه از زیر این بار خالی نکنید که اگر چنین باشد سزاوار آتش و غضب الهی خواهید بود «والاخره خیر و ابقی».

 از تمامی برادران و خواهران حلالیّت می‌طلبم.     

   والسّلام علی عباد الله الصالحون

                                                                                                                             سید محمّد‌علی مهرداد

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*