تازه ها
خانه / اسلایدر / ویژه نامه ۵ مرداد روز نماز جمعه
ویژه نامه ۵ مرداد روز نماز جمعه

ویژه نامه ۵ مرداد روز نماز جمعه

ویزه نامه سالروز اقامه اولین نمازجمعه

بخش اول

۵ مرداد – اقامه اولین نماز جمعه رسمی تهران در جمهوری اسلامی ایران (۱۳۵۸ ش)

 

روز جمعه پنجم مرداد سال ۱۳۵۸ برابر با سوم ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۹ ق، اولین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به امامت آیت‏اللَّه سیدمحمود طالقانی در دانشگاه تهران برگزار شد. حضرت امام خمینی(ره)، چند روز قبل از این تاریخ، امامت جمعه را به ایشان سپردند و حکم برپایی و اقامه نماز جمعه را صادر فرمودند.

جمعیت انبوه و میلیونی که از نخستین ساعات بامداد این روز از نقاط مختلف شهر تهران به دانشگاه و خیابان‏های اطراف هجوم آورده بودند، با مشاهده امام جمعه، تکبیرگویان، حمایت خویش را از رهبری امام خمینی(ره) و نهضت الهی ایشان اعلام داشتند. با آغاز اقامه نماز جمعه، گروهک‏های مغرور و منافق که برای فریفتن مردم و برای واژگون نشان دادن مسائل و به انحراف کشیدن انقلاب، دست به تبلیغات بسیار عظیم و خطرناک و حساب شده زده بودند، ناگهان با صفوف متحد نمازگزاران که همانند یک معجزه بزرگ الهی بود روبرو شدند و نقشه‏های خود را نقش برآب دیدند. این اجتماع پرشور و معنوی، توطئه‏های حساب شده و ترتیب یافته منافقان را خنثی ساخت و حیله و تزویر آنان را در هم شکست. نماز جمعه، همواره محلی برای هوشیاری و آگاهی‏بخشی به مردم و نیز مکانی برای تزکیه نفس و خشوع و خضوع در برابر ذات خداوندی بوده و هست.

 

از اولین نمازجمعه تا ….

 

 

“امروز طلیعه انجام این فریضه بزرگ الهی و این صف بزرگ جهاد و توحید (نمازجمعه) است” این جملات آیت الله طالقانی آغازگر همایش هفتگی مسلمین پس از سالها تعطیلی آن بود؛ آغازی که با ابتکاری زیبا در مهد علمی ایران دانشگاه تهران و توسط یکی از روحانیون پر سابقه نهضت رقم خورد، اگرچه امامت جمعه وی ۶ هفته بیش به طول نیانجامید و در ۱۹ شهریور ۱۳۵۸، او که به تعبیر امام زبان گویایی چون ابوذر داشت، دار فانی را وداع گفت. حضرت امام خمینی پس از ارتحال وی در حکم انتصاب امام جمعه جدید برای تهران چنین مرقوم فرمودند: ” مرحوم مجاهد بزرگوار آقای طالقانی ، پس از عمری مجاهدت و پاسداری از اسلام ، به رحمت خداوند پیوست و ما را سوگوار کرد. تکلیف پاسداری از اسلام به عهده همه ماست ؛ و من شما را … برای دژ محکمی که آن فقید سعید پاسدار آن بود انتخاب و منصوب نمودم. نماز جمعه – که نمایشی از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است – باید هر چه شکوهمندتر و پر محتواتر اقامه شود. ملت ما گمان نکنند که نماز جمعه یک نماز عادی است ، امروز نماز جمعه با شکوهمندی که دارد ، برای نهضت کوتاه عمر ما یک پشتوانه محکم و در پیشبرد انقلاب اسلامی ما عامل موثر و بزرگی است. ملت عظیم و عزیز با شرکت خود باید این سنگر اسلامی را هر چه عظیم‌تر و بلند پایه‌تر حفظ نمایند تا به برکت آن ، توطئه‌های خائنان و دسیسه‌های مفسدان خنثی شود.”و از آن تاریخ تا به امروز نماز جمعه تهران هیچگاه تعطیل نشد و حتی در دوران تهدید مکرر رژیم بعثی عراق به موشکباران نمازجمعه تهران در برگزاری آن خللی وارد نگردید تا از مرز برگزاری ۱۵۰۰ نمازجمعه به تازگی عبور نمود. در ۲۴ دیماه ۱۳۵۸حضرت آیت الله العظمی خامنه ای از سوی بنیانگذار کبیر انقلاب به عنوان امام جمعه تهران منصوب شدند و در ۶ تیرماه ۱۳۶۰ با انفجار بمب در مقابل ایشان در مسجد اباذر تهران به شدت مجروح گردیدند. پس از سوءقصد و ترور نافرجام ایشان توسط منافقین و در دوران نقاهت، نیاز به امام جمعه موقت در تهران بیشتر احساس گردید. در کل، شهر تهران در طول برگزاری این مراسم سیاسی عبادی، به غیر از رهبر فرزانه انقلاب یازده امام جمعه دیگر نیز به خود دیده است: حضرات آیات طالقانی، منتظری، موسوی اردبیلی، هاشمی رفسنجانی، امامی کاشانی، ربانی املشی، یزدی، مهدوی کنی، جنتی، طاهری خرم آبادی و خاتمی.( به ترتیب اقامه اولین نماز)

 

نماز جمعه از دیدگاه بزرگان

 

مقام معظم رهبری ؛

نماز جمعه؛دریچه ای دلگشا به سوی معنویت و آگاهی است.

 

امام خمینی(ره) ؛

نماز جمعه؛از برکات انقلاب اسلامی است.

 

امام خمینی (ره) ؛

« نماز جمعه ؛ از بزرگترین عنایات حق تعالی بر جمهوری اسلامی ایران است .»

 

امام خمینی(ره) ؛

ازبرکات این نهضت ، همین اقامه ” نمازجمعه ” است .

 

مقام معظم رهبری ؛

” نماز جمعه” پاسخ مثبت به وعده الهی است.

 

 

فضیلت روز جمعه :

 

روز جمعه روزی است که خداوند آدم را آفرید و در پیکر او روح دمید .

 

روز جمعه روزی است که فرشتگان به آدم سجده کردند .

 

روز جمعه روزی است که خداوند گناه آدم را بخشید .

 

روز جمعه روزی است ، قائم ما اهل بیت ظهور میکند .

 

حضرت پیامبر(ص) می فرماید:« سید و آقای روزها نزد خداوند ، روز جمعه است . از روز عیدقربان و فطر برتر است .»

 

رسول خدا(ص) : « جمعه تا جمعه ، پاک کننده گناهانی است که در فاصله بین آن دو انجام شده ، در صورتی که گناه کبیره مرتکب نشده باشد.»

 

 

چرا نماز جمعه؟

 

در مراسم هفتگی اجتماعی مسلمین ، « نمازجمعه» جایگاه والایی دارد و نه تنها یک عبادت ، بلکه مظهر وحدت مسلمین و شکوه و عظمت اسلام است . آگاهی پیروان قرآن را بالا می برد و « نماز عبادی سیاسی» به حساب می آید . قرآن کریم می فرماید: « ای ایمان آورندگان ؛ وقتی به نماز روز جمعه ندا داده می شوید ، به سوی یاد خدا بشتابید و داد و ستد را رها کنید . » (حمعه،آیه۹)

 

نماز جمعه ؛ حج مساکین و موجب آمرزش گناهان است . از بر کات آثار سازنده تربیتی و اجتماعی نماز عبادی سیاسی جمعه عبارتند از :

 

تقویت روحیه اخوت و برادری ، تشکل نیروهای اسلام ، رشد فکری و سیاسی مسلمانان ، تقویت روحیه جمعی ، مرکزیت بسیج مردم و بسیاری آثار دیگر …

 

حضرت امام خمینی (ره) می فرماید : « نماز جمعه ؛ که نمایش قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است ، باید هر چه باشکوهتر و پر محتواتر اقامه شود … ملت عظیم و عزیز ، با شرکت خود باید این سنگر اسلامی را هر چه عظیم تر و بلندپایه تر حفظ نمایند تا به برکت آن ، تو طئه های خائنان و دسیسه های مفسدان خنثی شود . » (صحیفه نور)

 

 

IMG15594783اهمیت و جایگاه نمازجمعه :

 

آیین مقدس اسلام،نمازجمعه را عبادتی معمولی و ساده نمی پندارد بلکه به خاطر آثاری که این نماز در فرد و جامعه دارد ، در تربیت و سیاست بر جای می گذارد ؛ برای آن اهمیت ویژه ای قایل است و لذا نمازجمعه را از شئون حکومت اسلامی دانسته و حاکم اسلامی را به اقامه آن فرمان داده است .

 

«آن هنگام که منادی نماز ، در روز جمعه ، شما را برای شرکت در نمازجمعه فرامیخواند،به نماز بشتابید . دادوستد را رها کنید که شرکت در نمازجمعه برای شما بهتر است .» (سوره جمعه،آیه۹)

 

پیامبراکرم(ص)، به کسی که قادر به انجام حج مستحبی نبود ، فرمودند:« بر تو باد شرکت در نمازجمعه که نمازجمعه ، حج مساکین است.»(وسائل الشیعه،ج۵،ص۱۱)

 

انس بن ملک گفت : رسول خدا (ص) فرمود : «هنگامی که شب معراج مرا به سوی آسمان بردند ، در زیر عرش،هفتاد شهر را دیدم که هر شهری مانند دنیای شما بود و فرشتگان بالهایشان را گشوده ، تسبیح خدا نموده و می گفتند : بارخدایا ، کسانی را که در نمازجمعه حضور می یابند ، رحمت فرما و ببخشای ، بارخدایا آنان که غسل جمعه می کنند را ببخشای .» ( مستدرک الوسائل)

 

رسول اکرم(ص) : « کسی که کارگری را برای انجام کاری به کار گیرد ، پس نباید او را از رفتن به نمازجمعه بازدارد که اگر چنین کند ، گناه کرده و اگر او را از رفتن به نمازجمعه بازنداشت ، در ثواب نماز او شریک می گردد.» (مستدرک الوسائل )

 

پیامبراکرم(ص):«نزدیک بودن مردم به خداوند در روز قیامت ، به اندازه دفعاتی است که آنان در نمازجمعه شرکت داشته اند.» (کنزالعمال)

 

امام علی(ع) :« سه چیز است که اگر با آن به مخالفت برخیزید، خود را هلاک و نابود ساخته اید ؛ نمازجمعه ، جهاد با دشمنان و مناسک حج.» ( مستدرک الوسائل)

سایت آدینه مربوط به ستاد نماز جمعه ونهاد امامت جمعه شهر آیسک

http://adineayask.ir/

درباره‌ی جواد حاتمی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*