تازه ها
خانه / اخبار / گزیده خطبه های نماز جمعه ۱۰-۱۱-۹۳

گزیده خطبه های نماز جمعه ۱۰-۱۱-۹۳

خطبه اول:

ادامه بحث عوامل برکت زدا

امام جمعه محترم آیسک در خصوص بحث شراب، موسیقی و آلات آن و قمار توصیه هایی داشتند که بیشتر بحث بر موسیقی و تبیین حرمت آن و برکت زدایی بوسیله این موارد متمرکز شد. خطیب جمعه آیسک با اشاره به روایتی از امام صادق(علیه السلام) گفت: فرشتگان به خانه ای که در آن شراب و قمار و آلات موسیقی باشد وارد نمی شوند و دعای اهل آن خانه مستجاب نمی شود. در خصوص بحث موسیقی نیز با اشاره به اینکه امروز صرف رواج و شیوع آن حلال بودن آن را باعث نمی شود، به ذکر تعریفی از غنا و موسیقی پرداخته و افزودند: غنا آوازی است که از گلوی انسان خارج شود و در اثر چرخش در گلو حالت چهچه ایجاد کند و سبب وجد و سرور در انسان شود. همچنین با ذکر فتاوای مراجع مختلف به تبیین موضوع پرداخته و با اشاره به روایتی از امام صادق (ع)  موسس استفاده از موسیقی را ابلیس و قابیل عنوان نموده که از رحلت حضرت ادم (ع) خوشحال بوده و از الات موسیقی استفاده کردند. در ادامه نظر مقام معظم رهبری را در مورد موسیقی بیان نموده و یادآور شدند: موسیقی اگر انسان را به ابتذال و جدایی از خدا هدایتکند حرام است. اگر انسان را از واقعیتهای ذهن و جامعه دور کند حرام است، ممکن است موسیقی ساده و بی ضرر اجرا شود ولی شعر آن ممکن است انسان را به ابتذال و شهوترانی بکشاند. از آثار موسیقی حرام نیز به هجوم مصیبت و اندوه، ایجاد نفاق، انجام عمل منافی عفت، بی حیایی و بی غیرتی نسبت به ناموس، محرومیت از رحمت خدا، عبد شیطان شدن، برکت زدایی از زندگی و فقر و تهیدستی می شود.

حضرت امام (ره) می فرمایند: موسیقی ها مخدر هستند. و استفاده از آن اعتیاد ایجاد می کند.

در پایان امام جمعه محتمر نظر علما و مراجع را در خصوصو ایام فاطمیه امسال برای فاطمیه اول از ۱۲ تا۱۶ اسفند و برای فاطمیه دوم از شب دوم فروردین تا ۷ فروردین به عنوان نظر غالب اعلام نمودند.

خطبه دوم:

در خطبه دوم امام جمعه محترم با اشاره به طلوع خورشید انقلاب اسلامی و محو تما فرمولهای استکباری پس از آن از مردم ایران به عنوان کسانی که در مقابل تمام این هجمه ها با ایستادگی نمونه خود الگویی تمام عیار برای جهانیان شدند یاد کرد و افزود انقلاب اسلام به دنبال ایجاد تمدن اسلامی است نه تنها در ایران بلکه درجهان.

در ادامه شاخصهای انقلاب را برای  پیشبرد بیشتر برشمرده از نظر حضرت امام (ره)  به شرح زیر عنوان داشتند:

۱- تعهد به اسلام باید زیاد شود؛ انقلاب اسلام یبرای عزت خود و ذلت دیگران نیست تمدن اسلامی یعنی تمام انسانها عزیز و مقتدر باشند.

۲-ساده زیستی دولتمردان اساس تداوم یک پیروزی این است که دولتمردان از طبقه متوسط جامعه باشند.

۳-حضور همیشگی مردم در صحنه عامل دفع توطئه داخل و خارج است.

۴- مراقب دخالت خارجیها هم باشیم به سادگی از  آن نگذریم.

در ادامه خطیب جمعه آیسک با اشاره به سفر نایب رییس مجلس آلمان و دخالتهای وی در مسائل داخلی کشورمان و حمایت وی از فتنه گران در دیدار با برخی مسئولین از پاسخ مبهم و نامتناسب انان انتقاد کرد و پیگیری مجلس را در این خصوص در خواست نمود.

در ادامه با اشراه به شهادت سردار ایرانی در عملیات اسرائیل نیز به صهیونیستها هشدار دادند که منتظر انتقام ایران باشند.

IMG_9005 IMG_9006 IMG_9007 IMG_9004 IMG_9003 IMG_9002 IMG_8999 IMG_9000 IMG_9001 IMG_8998 IMG_8997 IMG_8996 IMG_8993 IMG_8994 IMG_8995 IMG_8992 IMG_8991 IMG_8990 IMG_8987 IMG_8988 IMG_8989 IMG_8986 IMG_8985 IMG_8984 IMG_9013 IMG_9014 IMG_9015 IMG_9012 IMG_9010

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*