تازه ها
خانه / اخبار / گزیده خطبه های نماز جمعه ۲۲-۵-۹۵
گزیده خطبه های نماز جمعه ۲۲-۵-۹۵

گزیده خطبه های نماز جمعه ۲۲-۵-۹۵

گزیده خطبه های نماز جمعه بیست و دوم مرداد ماه۹۵

حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای عرب با توصیه به تقوا در آغاز خطبه ی اول باذکر حدیثی از امام رضا علیه السلام گفت مومن، مومن واقعی حساب نمی شود مگر اینکه سه خصلت داشته باشد خصلتی از خدا، خصلتی از رسول خدا صلی الله علیه وسلم و سنتی از ولی خدا.  امّا سنّت خداوند پوشاندن است بعضی با ذره بین دنبال عیوب مردم هستند و سنت از رسول خدا مدارا با مردم است و و اما سنتی که از ائمه باید یاد بگیریم صبر بر سختی هاست آنچه آسایش را از زندگی ها برده عدم مداراست.

وی  با اشاره به بحث سبک زندگی و تقوی به آن گفت:  زن و مردی که از دو خانواده جداگانه اند، خصلت های رفتاری یکسانی ندارند این دو نفر یک سری عیوبی دارند بعضی عیوب  را هر چه تلاش کنید برطرف نمی شود برای حضور آرامش باید مدارا کرد. حضرت امام رحمت الله علیه در خطبه عقد به جوانان توصیه می کردند که با هم بسازید همچنین وی با ذکر روایتی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم اینکه: هر مردی در برابر بد اخلاقی زن صبرکند خداوند در برابر آن پاداش  حضرت ایوب می دهد و هر زنی که در برابر بد اخلاقی شوهرش صبر کنند خداوند پاداش آسیه همسر فرعون را به او میدهد.  اگر درست مدارا کنیم اگر هیچ اتفاقی هم نمی افتد  آتش فتنه را خاموش کرده ایم ، در مقابله مدارا یک رفتار زشت وجود دارد و آن لجاجت است با مقایسه دو روایت نتیجه حاصل این است که تنها تحمل و صبر باصورت عبوس نیست بلکه بایستی در کنار مدارا کلمه رفق را همراه کرد مدارا همراه با سازگاری ، امیرالمومنین علیه السلام رفق را کلید پیروزی انسان می دانند و این موضوعی است که سختی ها را آسان می کنند.

خطیب جمعه آیسک در ادامه با اشاره به موضوع جمعه های گذشته در خصوص رجعت گفت: مومنین خالص و اشرار فوق العاده در آخرالزمان و پس از قیام حضرت مهدی عج بر می گردند مثال هایی از تاریخ نیز مثل عزیر نبی و زنده شدن مردگان توسط حضرت مسیح ع را در این زمینه اشاره کردیم حکمت آن این است که مومنین خالص یک استعداد هایشان به حد کمال نرسیده و مانع آن ظلم ظالمان بوده است مثلا یکی از کسانی که بر می گردند ائمه هستند، انسان هایی هم که ظلم فراوان کرده اند بر می گردند تا عذاب واقعی را دوباره بچشند.رجعت عقیده ای امید آفرین است خیلی از انسان ها ممکن است بگویند مگر آمادگی جهانی برای ظهور لازم نیست پس شما چرا بر آمادگی فردی تاکید می کنید با یک گل بهار نمی شود این همه آدم های بهتر از علمای پاک کسانی  که امید داشتند امام زمان عجل الله را ببینند می گویند ما می خواهیم ببینیم. می گویند رجعت وجود دارد برای تحقق امید آنها.

خطبه دوم

امام جمعه آیسک در خطبه دوم ضمن اشاره به آیه ای از قرآن کریم که اگر استقامت کردید ملائکه نازل می شوند و ترس و حزن را دور می کنند ، استقامت را رمز پیروزی ما در جبهه های مختلف برشمرد و افزود با چشم خودمان دیدیم جاهایی که ایستادیم این پیروزی حاصل شده است وی با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای نامگذاری ۲۳ مرداد به عنوان روز مقاومت اسلامی گفت جنگ ۳۳روزه لبنان آغاز یک حرکت طراحی شده از سوی آمریکا بود اما در نطفه خفه شد رژیم صهیونیستی فکر کرد می تواند حزب الله را از بین ببرد اما یک عده خاص و محدود از جوانان شیعه با ابزار جنگی محدود استقامت کردند و پیروز شدند یک نقطه تاریخی در جهان اسلام اتفاق افتاد رژیم صهیونیستی هم که به عنوان پنجمین ارتش دنیا محسوب می شود شکست خورد و به دنبال آن جنگ ۲۲ روزه غزه نیز به پیروزی رسید همین درسها مسایل سوریه امروز به پیش می برد، زوال و نابودی و روز به روز داعش نیز  حاصل همین است آنچه شیعه بچه های یمن را سرپا نگه داشته است همین استقامت است، در حالی که برخی از آنها آب برای خوردن پیدا نمیکنند.

خطیب جمعه آیسک با اشاره به ۲۶ مرداد سالروز بازگشت آزادگان به کشور از تعریف استقامت از زبان آزادگان گفت و ادامه داد هر جا استقامت کردیم دشمن مجبور به عقب نشینی شد هرجا مردم با روحانیت بیعت کردند و جهاد کبیر را نشان دادند و عمل کردند پیروز شدیم ولی هر جا به دشمن خوش بین شده بین مردم و رهبری فاصله افتاد؛  شکست خوردیم . یک تجربه تلخ در این کشور رخ داد و آن ۲۸ مرداد ۳۲ بود که کودتا شد توسط آمریکا.  دولت مصدق که توانسته بود با کمک آیت الله کاشانی در سه سال نفت را ملی کنند و دست انگلیس  را از سر مردم کوتاه کنند با یک اشتباه بزرگ و انتخاب و اعتماد به آمریکا خوش بین شد و دیدم آمریکا با مصدق چه کرد؟ یکی از مهمترین عوامل بازگشت شاه به کشور شد و آن این بود که مردم از رهبری فاصله گرفتند آنها تمام توانشان را گذاشتند تا بین مردم و رهبری فاصله بیندازند. امام مطمئن باشند علیرغم خوشبینی بعضی ها فاصله انداختن بین مردم و رهبری را به گور خواهند برد؛ مردم گوششان به دهان رهبری است.

حجت الاسلام و المسلمین عرب با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با کارکنان وزارت اطلاعات گفت: ایجاد خط فاصل با آمریکا از مهمترین مبانی استکبار است. دشمن دائم دارد خط فاصل بین خودش و ما را حفظ می کند. ما هم باید این خط فاصل را حفظ کنیم ایشان فرمودند ظرفیت غنی وزارت اطلاعات از لحاظ برخورداری از نیروهای مومن و انقلابی باید همچنان ثابت بماند به عنوان یک سد نفوذ ناپذیر در این عرصه که دشمن تمام تلاشش را برای کشاندن نیروی مومن به سمت خودش انجام میدهد داشته باشد وزارت اطلاعات باید همه جا نفوذ یا حضور داشته باشد  وی با اشاره به سفر دو روزه ریاست محترم جمهور با آذربایجان و اهمیت آن‌ گفت: این هفتمین دیدار با رئیس جمهور روسیه است چون آقا فرمودند نگاهتان بیش از غرب به شرق باشد از فرصت تقابل بین آمریکا و روسیه بایستی بهترین استفاده را بکنیم هم از جهت سیاسی عملکرد اقتصادی به هم در عرصه نظامی با روسیه در مسئله سوریه تجربه خوبی داریم.  خصوص اینکه کودتای ترکیه نیز ترکیه را نسبت به غرب بدبین کرده و آن را به روسیه نزدیک تر نموده است نگاه مان را هر چقدر از آمریکا برداریم و در کشورهای همسایه و روسیه کار کنیم عرصه بهتر خواهد شد.

شایان ذکر است از زحمات امام جمعه موقت حجت الاسلام والمسلمین آجری در بین اصلاتین تقدیر شد.

درباره‌ی admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*